رفتن به نوشته‌ها

۴۰ درصد طلاق ها حاصل اختلالات جنسی!

شاید شما هم یکی از خوش‌خیال‌هایی باشید که امروز با نگاهی سرسری به صفحه سلامت لبخند می‌زنید و با خواندن اولین سطر‌های این گزارش شانه بالا می‌اندازید که: چه خوب! این ماجرا شامل حال ما نمی‌شود اما به این سادگی قضاوت نکنید چون خیلی از بیماران مبتلا به اختلالات جنسی از بیماری خود بی‌اطلاعند، شاید چون این مشکل زیادی پنهان است، مشکلی پیچیده، مشکلی ناگفتنی، مشکلی مثل اختلالات جنسی.

 درمانگر کلینیک خانواده و سلامت جنسی در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: سوال‌های پاسخ داده نشده و بد پاسخ داده شده درباره مسائل جنسی در دوران کودکی به باورهای غلط در بزرگسالی می‌انجامد که ریشه اصلی ناتوانی زوج‌ها در برقراری رابطه‌ای لذت‌بخش با یکدیگر است .

این روانشناس با اشاره به این که عدم رضایت جنسی در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود، ادامه می‌دهد: خشم، عدم اعتماد به نفس، پرخاشگری، بهانه‌جویی و افسردگی از نشانه‌های آن است که در نمونه‌های این‌چنینی زوج‌ها کمتر به دلیل واقعی این ناهنجاری‌ها پی می‌برند و در برخی از موارد گذرشان به دادگاه خانواده می‌افتد .

 روشن، درمان این عارضه را وابسته به فعالیتی گروهی با همکاری روانشناس، روان‌پزشک و مشاور می‌داند و اظهار می‌کند: هرچند دلیل بخشی از مشکلات جنسی ناتوانی‌های جسمی است اما بخش اعظم آن به اختلالات عاطفی بر‌می‌گردد که با مشاوره، زوج درمانی خانواده‌درمانی قابل حل است . وی در این زمینه مثال می‌زند: میل جنسی مبتلایان به افسردگی و اضطراب بیمارگونه، کاهش می‌یابد که با مراجعه به روان‌پزشک و روانشناس قابل درمان هستند.به عبارتی دیگر کاهش این میل، گاه نشان‌دهنده انواع دیگری از اختلالات روانی است که به واسطه درمان آنها این مشکل نیز برطرف می‌شود .

هزینه‌های سنگین‌ فرض کنیم ناهنجاری‌ها ارتباطی، زوجی را به این نتیجه برساند که باید با مشاوری گفتگو کنند، فرض کنیم آنها به خوبی بدانند برای حل چنین مشکلی باید به چه کلینیکی مراجهه کنند، به نظر شما یک زوج تا چه حد می‌توانند برای حل مشکلات ارتباطی‌شان هزینه کنند؟ بخشش چند اسکناس سبز آنها را از مراجعه پشیمان می‌کند؟ چند زوج حاضرند در ازای مشاوره‌ای نیم ساعته ۱۸ هزارتومان یا بیشتر بپردازند ؟

درمانگر کلینیک خانواده و سلامت جنسی پرداخت چنین هزینه‌ای را سنگین نمی‌داند و توضیح می‌دهد: گرچه ممکن است زوج‌ها در نگاه اول گمان کنند پرداخت چنین هزینه‌ای زیاد است اما اگر زوج‌ها بپذیرند که پرداخت چنین هزینه‌ای برای بقای خانواده و جلوگیری ازفروپاشی آن صورت گرفته است، سنگین به نظر نمی‌رسد .

به گزارش ایونا ، باورتان می‌شود که ممکن است دلیل وسواس و پرخاشگری همسرتان، شکست‌تان در تربیت فرزندان، عدم رضایتتان از محیط کار و خشم کنترل نشده‌تان در مواجهه با مسائل پیش پا افتاده همگی به خاطر اختلال در روابط جنسی باشد ؟

 حتی اگر آمار ۴۰ درصدی طلاق‌های حاصل از اختلالات جنسی را که چندی پیش، دکتر فروتن، رئیس کلینیک سلامت جنسی اعلام کرد، باور نمی‌کردیم تماس‌های مکرر هموطنان که پس از برگزاری اولین کنگره سلامت جنسی با دفتر روزنامه گرفته شد، نشان می‌داد این بیماری مشکل پنهان درصد بالایی از خانواده هاست .

به گفته دکتر رسول روشن، روانشناس، گرچه ممکن است برخی از زوج‌ها علی‌رغم عدم رضایت از روابطشان، زندگی زناشویی را تحمل کنند اما ناتوانی در برقراری ارتباطی رضایت‌بخش، دلیل بخش عمده‌ای از انحرافات جنسی درمتاهل‌هایی است که پایبندی ضعیفی نسبت به اصول ارزشی و دینی دارند .

منتشر شده در اخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *