رفتن به نوشته‌ها

40 درصد طلاق ها حاصل اختلالات جنسی!

شايد شما هم يكي از خوش‌خيال‌هايي باشيد كه امروز با نگاهي سرسري به صفحه سلامت لبخند مي‌زنيد و با خواندن اولين سطر‌هاي اين گزارش شانه بالا مي‌اندازيد كه: چه خوب! اين ماجرا شامل حال ما نمي‌شود اما به اين سادگي قضاوت نكنيد چون خيلي از بيماران مبتلا به اختلالات جنسي از بيماري خود بي‌اطلاعند، شايد چون اين مشكل زيادي پنهان است، مشكلي پيچيده، مشكلي ناگفتني، مشكلي مثل اختلالات جنسي.

 درمانگر كلينيك خانواده و سلامت جنسي در گفتگو با خبرنگار ما مي‌گويد: سوال‌هاي پاسخ داده نشده و بد پاسخ داده شده درباره مسائل جنسي در دوران كودكي به باورهاي غلط در بزرگسالي مي‌انجامد كه ريشه اصلي ناتواني زوج‌ها در برقراري رابطه‌اي لذت‌بخش با يكديگر است .

اين روانشناس با اشاره به اين كه عدم رضايت جنسي در زنان بيشتر از مردان ديده مي‌شود، ادامه مي‌دهد: خشم، عدم اعتماد به نفس، پرخاشگري، بهانه‌جويي و افسردگي از نشانه‌هاي آن است كه در نمونه‌هاي اين‌چنيني زوج‌ها كمتر به دليل واقعي اين ناهنجاري‌ها پي مي‌برند و در برخي از موارد گذرشان به دادگاه خانواده مي‌افتد .

 روشن، درمان اين عارضه را وابسته به فعاليتي گروهي با همكاري روانشناس، روان‌پزشك و مشاور مي‌داند و اظهار مي‌كند: هرچند دليل بخشي از مشكلات جنسي ناتواني‌هاي جسمي است اما بخش اعظم آن به اختلالات عاطفي بر‌مي‌گردد كه با مشاوره، زوج درماني خانواده‌درماني قابل حل است . وي در اين زمينه مثال مي‌زند: ميل جنسي مبتلايان به افسردگي و اضطراب بيمارگونه، كاهش مي‌يابد كه با مراجعه به روان‌پزشك و روانشناس قابل درمان هستند.به عبارتي ديگر كاهش اين ميل، گاه نشان‌دهنده انواع ديگري از اختلالات رواني است كه به واسطه درمان آنها اين مشكل نيز برطرف مي‌شود .

هزينه‌هاي سنگين‌ فرض كنيم ناهنجاري‌ها ارتباطي، زوجي را به اين نتيجه برساند كه بايد با مشاوري گفتگو كنند، فرض كنيم آنها به خوبي بدانند براي حل چنين مشكلي بايد به چه كلينيكي مراجهه كنند، به نظر شما يك زوج تا چه حد مي‌توانند براي حل مشكلات ارتباطي‌شان هزينه كنند؟ بخشش چند اسكناس سبز آنها را از مراجعه پشيمان مي‌كند؟ چند زوج حاضرند در ازاي مشاوره‌اي نيم ساعته 18 هزارتومان يا بيشتر بپردازند ؟

درمانگر كلينيك خانواده و سلامت جنسي پرداخت چنين هزينه‌اي را سنگين نمي‌داند و توضيح مي‌دهد: گرچه ممكن است زوج‌ها در نگاه اول گمان كنند پرداخت چنين هزينه‌اي زياد است اما اگر زوج‌ها بپذيرند كه پرداخت چنين هزينه‌اي براي بقاي خانواده و جلوگيري ازفروپاشي آن صورت گرفته است، سنگين به نظر نمي‌رسد .

به گزارش ایونا ، باورتان مي‌شود كه ممكن است دليل وسواس و پرخاشگري همسرتان، شكست‌تان در تربيت فرزندان، عدم رضايتتان از محيط كار و خشم كنترل نشده‌تان در مواجهه با مسائل پيش پا افتاده همگي به خاطر اختلال در روابط جنسي باشد ؟

 حتي اگر آمار 40 درصدي طلاق‌هاي حاصل از اختلالات جنسي را كه چندي پيش، دكتر فروتن، رئيس كلينيك سلامت جنسي اعلام كرد، باور نمي‌كرديم تماس‌هاي مكرر هموطنان كه پس از برگزاري اولين كنگره سلامت جنسي با دفتر روزنامه گرفته شد، نشان مي‌داد اين بيماري مشكل پنهان درصد بالايي از خانواده هاست .

به گفته دكتر رسول روشن، روانشناس، گرچه ممكن است برخي از زوج‌ها علي‌رغم عدم رضايت از روابطشان، زندگي زناشويي را تحمل كنند اما ناتواني در برقراري ارتباطي رضايت‌بخش، دليل بخش عمده‌اي از انحرافات جنسي درمتاهل‌هايي است كه پايبندي ضعيفي نسبت به اصول ارزشي و ديني دارند .

منتشر شده در اخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *