رفتن به نوشته‌ها

ادامه روند تضعیف خانواده در ایران

دکتر ساروخانی افزوده است: نقش زن در خانواده های دور زی بسیار مهم و حیاتی است و او باید هم به عنوان پدر و هم در قالب مادر ایفای نقش نماید و مدیریت های چندگانه ای را بر عهده داشته باشد و این موضوع برای زن و مرد تبعات منفی در بر دارد .

وی با ارائه تعریفی از مفهوم خانواده در قالب جایگاهی که افراد درآن شکوفا شده و احساسات و عواطف انسانی مبادله می شود خاطر نشان کرد: بر اساس تحقیقات علمی که در برخی از مناطق کشور از جمله کرمان و تهران انجام گرفته، متاسفانه در شماری از خانواده های ایرانی، فضای عاطفی در حال کاهش است و سرد شدن ارتباطات انسانی محیط خانوا ده به رخداد طلاق ذهنی و عاطفی منجر شده است و این دسته از خانواده ها ظاهرا هیچ مشکلی ندارند و در سرشماری به حساب می آیند درصورتیکه اعضای خانواده با نوعی اجبار در کنار هم زندگی می کنند و به خانواده های اضطراری معروف هستند .


ساروخانی یادآور شد : در ایران مسئولان برای جلوگیری از گسترش طلاق فعالیت های زیادی انجام داده اند و قوانین طلاق را دست وپاگیر و سخت کرده اند که در جای خود حق داشته اند اما در این میان باید توجه کرد که بستن در خروجی خانواده وطلاق به تنهایی چاره ساز نیست و خانواده باید یک واقعیت کیفی باشد و به شکل محملی برای شکوفایی افراد متبلور شود .

استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت: متاسفانه ایران هم اینک در حال تجربه کردن خانواده های فصلی است که در این گونه خانواده ها مرد به دلیل مقتضیات شغلی تنها در برخی از فصول سال می تواند در کنار خانواده باشد و در دیگر ایام به دور از خانواده است که دریانوردان از جمله این افراد هستند .

وی اضافه کرد: زنان در خانواده های فصلی با دشواریهای بسیاری مواجه هستند زیرا مرد از یک طرف هست و از یک طرف نیست، از یک سو باید دیدگاه های او را در تصمیمگیری ها در نظر گرفت و از سوی دیگر باید بدون او خانواده را اداره کرد و در این شرایط زن، دچار ابهام در نقش و مسئولیت های چندگانه می شود .

ساروخانی با ابراز نگرانی از پیدایش خانواده های “تفردیافته” در کشور اظهار داشت: در این نوع خانواده ها هر یک از اعضا یک کلید از آپارتمان و یک کلید از اتاقش دارد و هر کس برای خودش زندگی می کند و در این خانواده های اتمیزه، سرمایه انسانی، حمایتها و انسجام جمعی رو به کاهش است .

وی خانواده “برتری یافته” را خانواده ای ایده آل معرفی کرد و گفت: در این خانواده ها همه اعضا با هم زندگی و تفاهم می کنند و در کنار هم به حل و فصل مسائل و مشکلات اقدام می نمایند .

این جامعه شناس در بخش دیگری از سخنانش به ارزیابی خصوصیات جدید خانواده های ایرانی پرداخت و تاکید کرد: اشتغال و مهاجرت دسته جمعی زنان از خانواده که اخیرا در جامعه ایران به وقوع پیوسته تبعات مثبت و منفی زیادی داشته که مالکیت زن بر درآمد و دارایی خود از محاسن آن به شمار می آید، اما در کنار آن پدیده ای به نام “عدم تقارن” به چشم می خورد و این سوال مطرح است که تسخیر فضاهای اجتماعی توسط زنان با خود حرکت متقارن مرد به سوی محیط خانه را تا چه اندازه به همراه داشته است .

وی تصریح کرد : در راه اشتغال زنان ایرانی سه چالش بزرگ مشاهده می شود که فرسایش زودرس زن یکی از آنهاست، چرا که او باید پس از کار طاقت فرسای بیرون، حجم زیادی از کارهای منزل را انجام دهد که اغلب به سندرم تاخیر در انجام امور منزل و تعجیل می انجامد و این موضوع، خود موجب ایجاد سندرم از خودبیگانگی در زن می شود .

ساروخانی در پایان نتیجه گیری کرد: با توجه به تغییر نقش اعضا در خانواده، باید با درک جدیدی از تغییرات به وجود آمده، به ارائه تعریفی نو از مفهوم خانواده ایرانی در هزاره سوه دست زد .

همایش چالشهای حقوق زن و خانواده در جامعه ایران به همت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد تهران شمال به مدت یک روز در محل دانشکده مدیریت و علوم اجتماعی این دانشگاه برگزار شد .

جمعی از استادان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه علوم اجتماعی و جامعه شناسی در این همایش علمی حضور داشتند و در کنار ارائه مقالات علمی به بحث و تبادل نظر پیرامون تبیین نظام خانواده در اسلام ، چالشهای حقوق زنان دراحکام فقهی خانواده، تعامل مسئولیت های زنان در خانواده و جامعه و خانواده در جامعه ایران و تقابل سنت و مدرنیسم پرداختند .

بر اساس تحقیقات علمی که در برخی از مناطق کشور از جمله کرمان و تهران انجام گرفته، در شماری از خانواده های ایرانی ، سرد شدن فضای عاطفی محیط خانواده به مشکلات ذهنی و عاطفی منجر شده است .

به گزارش ایونا ، دکتر “باقر ساروخانی”، از پیشکسوتان جامعه شناسی ‏ایران در مراسم گشایش “همایش چالشهای حقوق زن و خانواده در جامعه ایران” افزود : در حال حاضر، خانواده در ایران با تغییرات جدیدی روبروست که پیدایش خانواده های دور زی یکی از چالشهای حاد آن به شمار می آید .

وی در توضیح خانواده “دورزی” گفت: در این خانواده ها مرد و زن حالات عاطفی دارند اما نمی توانند با هم زندگی کنند و مردان اغلب این خانواده ها در تهران و شهرهای بزرگ مشغول به کارند ولی به دلیل سنگینی اجاره مسکن و تعداد زیاد فرزندان و دیگر مشکلات اقتصادی، نمی توانند زن و فرزندانشان را همراه خود بیاورند و خود نیز ناچار به ماندن در تهران و سایر کلانشهرها هستند .

منتشر شده در اخبار حقوقی خانوادهاخبار خانوادهاخبار خواندنی خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *