رفتن به نوشته‌ها

يك سوم زنان دنيا، مورد آزار قرار مي‌گيرند

مجمع عمومي سازمان ملل در سال 1999 طي مصوبه‌اي، روز دوم نوامبر هر سال را به عنوان «روز جهاني مقابله با خشونت عليه زنان» اعلام كرد. علت انتخاب اين روز به سال 1960 ميلادي باز مي‌گردد. در آن زمان، سه خواهر در جمهوري دومينيكا، به خاطر فعاليت‌هاي سياسي كه داشتند، مورد تجاوز قرار گرفته و به قتل رسيدند. روز دوم نوامبر در راستاي زنده نگاه داشتن ياد اين قربانيان و همچنين افزايش آگاهي مردم جهان نسبت به خشونت‌هايي كه در مورد زنان اعمال مي‌شود، انتخاب شد.

شايان ذكر است كه ميزان خشونت و تجاوز به زنان در كشورهاي غربي از جمله ايالات متحده آمريكا بسيار بيشتر از ديگر كشورهاي جهان مي‌باشد به حدي كه كثرت اين موارد آمارهاي جهاني در مورد خشونت عليه زنان را نيز دستخوش تغيير مي‌كند.

يك نهاد غير دولتي محلي در پاكستان به نام «مددگر هلپ لاين» در كشور پاكستان، آماري را منتشر كرده است كه وجود خشونت ‌هاي تكان دهنده بسيار زيادي را، در مورد زنان، در پاكستان نشان مي‌دهد. اين سرشماري، 4347 مورد از خشونت عليه زنان در سال 2005 را در پاكستان ثبت كرده است كه از اين تعداد، 3513 مورد مربوط به آسيب‌ها و صدمات بدني، 803 مورد مربوط به سوءاستفاده‌هاي جنسي و 31 مورد تلفيقي از اين دو هستند.

سرشماري‌هاي ايالتي نشان مي‌دهد بيشترين تعداد ثبت اين موارد در ايالت پنجاب با رقم 2662 مورد صورت گرفته است. ايالت سند با عدد 1138، در رتبه دوم قرار دارد. پس از آن NWFP با 409 مورد و در آخر ايالت بلوچستان با 138 مورد قرار دارد.

اطلاعات به دست آمده حاكي از آن هستند كه از اين تعداد، 2058 نفر زنان متأهل، 23 نفر مطلّقه، 87 نفر مجرد و 94 نفر زناني بوده‌اند كه شوهرانش فوت كرده بودند.
نگاهي به آمارهاي خشونت در پاكستان حاكي از آن است كه هرچند وجود اين ميزان از خشونت تكان دهنده است ولي نسبت يك به سه در مورد خشونت عليه كليه زنان دنيا نمي تواند از خشونتهاي چنين كشورهايي حاصل شده باشد.

از هر سه زن در سراسر جهان، يك نفر در طول دوران زندگي خود، مورد آزار و اذيت جسمي و جنسي قرار مي‌گيرد.

به گزارش فارس به نقل از صندوق بين‌المللي زنان سازمان ملل، يك سوم از زنان جهان در طول دوران زندگي خود مورد آزار و اذيت جنسي و يا جسمي قرار مي‌گيرند.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *