رفتن به نوشته‌ها

کودکان خشونت را از والدین مى آموزند

محققان آمریکایى از دانشکده پزشکى و جراحى دانشگاه کلمبیا و مؤسسه روان شناسى ایالت نیویورک براى انجام این تحقیق زندگى ۵۴۰ کودک را پس از ۱۹۹۳ براى ۲۰ سال دنبال کردند.

در سال هاى ۱۹۸۳ ، ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۶ و همچنین در سال هاى ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ با این کودکان و مادران آنها مصاحبه شد.

فشار روانى

تیم مشترک محققان از دانشگاه بوستون و «مؤسسه اپیدمى شناسى ایکر» در ویسکانسین همچنین دریافت که ازدواج براى مردان مناسب است، چرا که احتمال مرگ مردان متأهل در اثر بیمارى قلبى تنها نصف مردان مجرد است.

احتمال گرایش به خشونت و احتمال بروز ناهنجارى هاى رفتارى در بزرگسالانى که در دوره کودکى مورد بدرفتارى و سوء استفاده قرار گرفته اند بیشتر است. افراط در تنبیه کودک نیز عامل دیگرى است که به این ناهنجارى ها دامن مى زند.

ایلین ایکر، سرپرست گروه محققان گفت:«معتقدیم که آن دسته از مشخصات ازدواج را که بر سلامت و طول عمر افراد تأثیر دارند کشف کرده ایم.»

مطالعه دیگرى به روى ۳۵ هزار زن توسط «مرکز کنترل و پیشگیرى از بیمارى ها» در شهر آتلانتا، که نتایج آن در همین نشریه چاپ شده است، ارتباط میان بیمارى هاى قلب و عروق و زندگى حرفه اى را بررسى کرد.

این مطالعه نشان داد آن دسته از زنان بیکار که در جست وجوى کار بودند بیشترین میزان ناراحتى هاى جسمانى را گزارش داده اند، به طورى که یک سوم آنها دچار فشار خون بالا بودند و ۶ درصد نیز دچار حمله قلبى، سکته مغزى یا درد قفسه سینه شدند.

در این میان زنان شاغل سالم تر از بقیه بودند، به طورى که تنها یک پنجم آنها به فشار خون بالا و دو درصد به بیمارى هاى قلب و عروق مبتلا بودند.

ناراحتى فشار خون در زنانى که کار نمى کنند و در جست وجوى کار نبودند نیز مشابه زنان شاغل بود اما آنها کمى بیش از زنان شاغل دچار ناراحتى هاى قلب و عروق مى شدند.

خشونت مرگبار یک زن در ۱۸ ثانیه

نتایج تحقیقى بین المللى درباره خشونت خانوادگى علیه زنان نشان مى دهد که یک ششم زنان به دست شوهر یا شریک زندگى خود قربانى خشونت شده اند.

سازمان بهداشت جهانى در اولین مطالعه جهانى خود درباره این موضوع نتیجه گرفته است که در هر ۱۸ثانیه یک زن مورد حمله یا بدرفتارى قرار مى گیرد و حتى باردار بودن، چندان زنان را از خشونت مردان مصون نگه نمى دارد.

«کاترین دیویس» خبرنگار بى بى سى مى گوید این تحقیق نشان مى دهد زنان در خانه بیشتر در معرض خشونت قرار مى گیرند تا به دست افراد غریبه در بیرون از خانه.

این سازمان اظهار کرده است این معضل جهانشمول، ریشه دار و عمدتاً در تمام جوامع پنهان است. محققان دریافته اند که از شکستن استخوان گرفته تا تجاوز، و خشونت خانوادگى در همه جوامع غنى و فقیر به چشم مى خورد و حتى بسیارى از زنان فکر مى کنند مردان در شرایطى خاص حق اعمال خشونت دارند.

همچنین بسیارى از زنان مى پندارند درست نیست که علناً بگویند قربانى آزار مردان شده اند.

سازمان بهداشت جهانى مى گوید اثرات خشونت خانوادگى بر سلامت زنان، صرف نظر از محل سکونتشان، قابل توجه است.

این مطالعه طى هفت سال صورت گرفته و ۲۴هزار زن از آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکاى لاتین در آن شرکت داشته اند. این تحقیق قبلاً در آمریکاى شمالى صورت گرفته بود.

عدم تفاهم زن و شوهر و افت تحصیلى فرزند

عدم تفاهم والدین و اختلالات زناشویى آنها، از مهمترین علل افت تحصیلى کودکان و نوجوانان به شمار مى رود.

دکتر «رضا گودرزى» روان پزشک در این مورد گفت: اختلافات و تعارضات موجود در محیط خانوادگى امنیت کودکان را به طور چشمگیرى به خطر مى اندازد. در نتیجه، کودکان در اوایل نوجوانى که بحرانى ترین دوره زندگى آنهاست، دچار بى هویتى و مشکلاتى نظیر استرس و اضطراب شده و ا ختلالات روانى همچون بیش فعالى در آنها تظاهر مى یابد.

دکتر گودرزى تصریح کرد: والدینى که بدون توجه به روحیه حساس فرزندان به مشاجره و تعارض مى پردازند؛ به نوعى در شکست تحصیلى آنان سهیم هستند چرا که این کودکان بیش از سایرین در کلاس درس دچار حواس پرتى و عدم تمرکز مى شوند.

وى افزود: همچنین این کودکان در مدرسه به ناسازگارى با هم کلاسیها و مربیان و. . . مى پردازند؛ در نهایت از تحصیل بازمانده و دچار یک نوع رکود مى شوند.

وى در پایان خاطر نشان کرد: البته شرایط خانوادگى همچون درآمد خانواده، تعداد اعضاى خانواده و سواد آنها و. . . نیز، از دیگر عوامل مؤثر بر افت تحصیلى کودکان و نوجوانان محسوب مى شود.

محققان دریافته اند کودکانى که شاهد خشونت و بدرفتارى میان اعضاى خانواده هستند، احتمالاً در بزرگسالى دست به خشونت مى زنند. همچنین احتمال گرایش به خشونت و احتمال بروز ناهنجارى هاى رفتارى در بزرگسالانى که در دوره کودکى مورد بدرفتارى و سوء استفاده قرار گرفته اند بیشتر است. افراط در تنبیه کودک نیز عامل دیگرى است که به این ناهنجارى ها دامن مى زند.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *