رفتن به نوشته‌ها

نقش مشاوره قبل و بعد از ازدواج در زندگی

دکتر علی حسینی ـ روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید: «مشاوره» فرآیند دوجانبه‌ای است که اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری درست در اختیار فرد قرار می‌دهد و نوعی رابطه حرفه‌ای به حساب می‌آید.
او می‌افزاید: شاید مهم‌ترین تصمیم زندگی، انتخاب همسر باشد و سایر تصمیمات مانند انتخاب شغل و رشته تحصیلی، راحت‌تر قابل تغییر است. باید توجه کرد که شرایط پیش و پس از ازدواج با هم متفاوت هستند. اغلب پیش از ازدواج افراد فقط به خوبی‌ها و زیبایی‌های طرف مقابل خود توجه می‌کنند و کمتر نکات منفی یکدیگر را می‌بینند، در حالی که پس از ازدواج به مرور توجه دو طرف بیشتر به نکات منفی یکدیگر جلب می‌شود. مشاوره به افراد کمک می‌کند تا احتمال پشیمانی آنان پس از ازدواج، کاهش یابد.

در مشاوره، گویی فرد خود را در آیینه می‌نگرد و با کمک مشاور واقعیت‌ها را آن‌طور که هست، مشاهده می‌کند و تصمیمی سنجیده‌تر و عاقلانه‌تر می‌گیرد. در مشاوره نکاتی را که فرد کمتر به آنها توجه می‌کند، نشان می‌دهند و راهکارهایی در جهت افزایش ضریب ایمنی ازدواج، به فرد پیشنهاد می‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که اصول این مشاوره‌ها برچه پایه‌ای است، یادآور می‌شود: پس از تصمیم‌گیری برای ازدواج، فرد ابتدا باید خودش و همسر آینده‌اش را بشناسد و در این راه بهتر است از روش‌های عملی استفاده کند و با کمک مشاور، به تصویری درست از افکار و علایق و اهداف خود و طرف مقابل دست یابد. در این مرحله حتی شناخت اهداف فوری و مهم افراد هم حایز اهمیت است. دو طرف باید با هم گفت‌وگو داشته باشند و از علایق، ارزش‌ها و ویژگی‌های شخصیتی مشترکی برخوردار باشند.

خبرنگار موسسه امین روح الله بحیرایی

امروزه مشکلات اقتصادی، نبود شناخت متقابل قبل از ازدواج جوانان، نبود راهنمایی صحیح از طرف خانواده‌ها، اجبار والدین برای ازدواج دختران، دخالت دادن مسایل عرفی و تعصبات خانوادگی و رعایت نکردن فاصله سنی مناسب، از جمله مهم‌ترین عوامل شکست در ازواج است و این در حالی است که اولین و بهترین راه پیشگیری از آن، مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج محسوب می‌شود.
کارشناسان مسائل اجتماعی معتقدند مشاوره قبل از ازدواج تا حد زیادی در انتخاب مناسب و ازدواج پایدارتر مفید است و مشاوره بعد از ازدواج نیز در استحکام پایه‌های زندگی و کاهش آمار طلاق، موثر است.

منتشر شده در مشاوره خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *