رفتن به نوشته‌ها

باید فرهنگ طلاق در جامعه اصلاح شود

صداقتی با اشاره به فرهنگ مهریه بالا در خانواده ها افزود : متاسفانه برخیخانواده ها در تعیین مهریه ها برای ازدواج فرزندان خود چشم و هم چشمی می کنند ومهریه بالا را دلیل منزلت خانودگی و فرزندان می پندارند.

وی با بیان اینکه “اینبینش سبب می شود که خانواده ها ، آینده فرزندان خود را نادیده بگیرند” ، گفت : دردادخواست های طلاق ، مهریه های هزار و اندی سکه طلا و بر اساس سال تولد دختران و یاحتی مهریه های دو یا سه هزار سکه طلا و حتی در یک مورد مهریه ۱۰ هزار سکه بهارآزادی مشاهده شده است.

 

رییس شعبه ۲۶۲ دادگاه خانواده دو در پاسخ به این سووالکه در صورت اثبات مهریه بالا به قصد کلاهبرداری ، واکنش دستگاه قضایی چه خواهد بود ؟ ،گفت :‌ دستگاه قضایی در این موضوع به دلیل آنکه قابل کشف نیست ، نمی تواند اقدامیانجام دهد.

صداقتی توضیح داد : عقد نکاح بین زوجین در قالب قرارداد کاملا مشخصو توافقی تنظیم می شود و دستگاه قضایی برای توافقات اشخاص ارزش قانونی قایل است.

وی در خصوص ازدواج های اینترنتی نیز گفت : آنچه به دستگاه قضایی مربوط است ،نتیجه ازدواج است که باید به ثبت رسیده باشد و دستگاه قضایی نمی تواند بی دلیل بهحریم اشخاص و توافقات آنان وارد شود.

رییس شعبه ۲۶۲ دادگاه خانواده دو در خصوصارایه دادخواست طلاق از سوی زوجین گفت : اگر دادخواست طلاق را زوج به دادگاه تسلیمکند ، مرد باید مهریه زن را علاوه بر سایر حقوق زوجه پرداخت و در این صورت نیازی بهارائه دادخواست طلاق از سوی زوجه نیست.

صداقتی توضیح داد “چنانچه دادخواستطلاق را زوجه تسلیم دادگاه کرده باشد، باید علاوه بر دادخواست طلاق ، دادخواست احقاقحقوق خود را نیز ارائه دهد“.  

وی در خصوص علل ارائه دادخواست های طلاق نیز گفت:  عمده دادخواست های طلاق به دلیل ناآگاهی خانواده ها به موضوعات چون نهاد خانواده وبه دلایلی چون مشکلات مالی ، انحرافات اخلاقی ، دخالت اطرافیان ، اعتیاد ، مشکل مسکن وبیکاری ارائه می شود.

رییس شعبه ۲۶۲ دادگاه خانواده دو همچنین عوامل اثرگذار درپیشگیری از طلاق را رعایت مرسومات عرفی وسنتهای عمومی جامعه ، عجله نکردن در ازدواج،آگاهی یابی وشناخت افراد از یکدیگر ، معرفی خصوصیات اخلاقی ، شخصی و فامیلی طرفین ،استفاده از مشاوره ها ، بررسی وضعیت شغلی و مالی افراد و اصلاح قوانین مرتبط باازدواج و طلاق براساس شرایط روز جامعه دانست.

رییس شعبه ۲۶۲ مجتمع قضایی خانواده دو گفت که “باید فرهنگ طلاق در جامعه به گونه ای اصلاح شود که طلاق آخرینراهکار در حل مشکلات زندگی مشترک خانواده ها تلقی شود“.

 

به گزارش ایونا ،علیرضا صداقتیگفت : متاسفانه امروز در جامعه فرهنگطلاق به عنوان نخستین راهکار حل مشکلات زندگی مشترک تلقی می شود و این فرهنگ بایداصلاح شود.

رییس شعبه ۲۶۲ دادگاه خانواده دو با اشاره به اینکه ۴۰ درصداختلافات در زندگی مشترک به علت نداشتن تفاهم و اشتراکات در زندگی است ،گفت :‌ متاسفانه در موارد متعددی واقعیت ها در طلاق در نظر گرفته نمی شود.

منتشر شده در اخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *