رفتن به نوشته‌ها

بی‌توجهی عامل اصلی فرار دختران از خانه

بر اساس نتایج این تحقیق،‌ حدود ۳۵ درصد از این افراد قبل از ترک خانه، سابقه سوءمصرف مواد و ۴۴ درصد از آنان دوست خانه‌گریز داشته‌اند. از کل دختران فراری، ۶/۱۵ درصد اکثر اوقات و ۱/۵۱ درصد گاهی اوقات مورد آزار و اذیت جسمی، ۹/۱۴ درصد اکثر اوقات و ۹/۴۸ درصد گاهی اوقات مورد آزار روحی و عاطفی سرپرست و اعضای خانواده خود قرار گرفته‌اند و ۸/۴۵ درصد از آنان اکثر اوقات در محیط خانه با مساله بی‌توجهی به نیازهای اساسی مواجه بوده‌اند.

همچنین از کل دختران فراری، ۱۲ درصد عنوان کرده‌اند که از سوی اعضای خانواده و بستگان خود مورد سو‌ءاستفاده نیز قرار گرفته‌اند، در حالی که هیچ کدام از دختران غیرفراری مورد مطالعه به چنین مساله‌ای اشاره نکرده‌اند.

یافته‌های دیگر این مطالعه حاکیست، ۲۲ درصد از اعضای خانواده دختران فراری به دلیل ارتکاب جرایم مختلف سابقه زندانی شدن داشته‌اند، در حالی که تنها چهار درصد از دختران غیرفراری، دارای خانواده‌هایی با چنین ویژگی بوده‌اند. همچنین والدین ۴۰ درصد از دختران فراری از هم طلاق گرفته‌اند و در مقابل، تنها دو درصد از دختران غیرفراری بیان کرده‌اند که والدینشان از هم جدا شده‌اند.

جمع‌بندی تحقیق مذکور نشان می‌دهد، دختران فراری به مراتب بیشتر از گروه غیرفراری، از سوی والدین یا سایر اعضای خانواده مورد خشونت‌های جسمی، روانی و جنسی قرار گرفته‌اند، همچنین ازهم گسیختگی خانوادگی نظیر طلاق والدین، اعتیاد، سابقه زندانی شدن، ‌اختلاف مشاجره و درگیری در بین اعضای خانواده دختران فراری بیشتر از گروه غیرفراری بوده است، در واقع دختران به دلایل واهی فرار نکرده‌اند، بلکه فرار آن‌ها در راستای رهایی از شرایط نامطلوب خانواده بوده است.

این مطالعه در پایان تاکید می‌کند: ریشه اصلی انحراف و بزهکاری نوجوانان و جوانان، از جمله فرار از خانه را باید در سختگیری‌های بی‌جا، غیرمنطقی و خشونت بزرگسالان جست‌وجو کرد و توصیه می‌کند، نهادها و مراکز مسوول، با برنامه‌ریزی و اقدامات موثر فرهنگی، آموزش‌های لازم برای تقویت نهاد خانواده را به والدین و جوانان ارائه دهند.

نتایج یک مطالعه بر روی دختران فراری در تهران نشان داد: دختران فراری بیش از سایر گروه‌ها، تحت تاثیر خشونت‌های جسمی، روانی و جنسی خانوادگی قرار داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار «جوانان» ایسنا، جامعه آماری این تحقیق که توسط منصور فتحی ـ دانشجوی دکترای مددکاری اجتماعی ـ انجام شده است، شامل ۱۰۰ دختر زیر ۱۸ سال است که ۵۰ نفر از آنان دختران فراری و ۵۰ تن دیگر دختران غیرفراری بوده و از بین دانش‌آموزان دبیرستانی شهر تهران انتخاب شده‌اند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد: ۵۶ درصد از دختران فراری قبل از ترک خانه، ساکن تهران بوده و ۳۴ درصد از آنان ترک تحصیل کرده بودند و بیش از نیمی از آنان نیز، سابقه ترک منزل داشته‌اند. ..>>

منتشر شده در اخبار زناناخبار گزارش و آمار خانوادهزنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *