رفتن به نوشته‌ها

تعهد بیشتر دختران به مذهب و خانواده

همچنین گروه ۲۴-۱۹ ساله ها در حوزه ارزش های شخصى نسبت به گروه ۱۴-۱۲ ساله ها نمرات بیشترى را کسب کرده اند.

نتایج حاصله نشان داد که گروه سنى ۱۸-۱۵ ساله ها در حوزه های شغل و سیاست در حد تعهد نمرات بالاتری نسبت به گروه ۲۴-۱۹ ساله ها بدست آورده‌اند.

در بعد جستجوگری در حوزه شغل و سیاست تفاوت گروه ۱۴-۱۲ ساله ها و ۲۴-۱۹ ساله ها، به نفع گروه جوانتر معنا دار بود. در حوزه نقش جنسى نیز تفاوت گروه ۱۸-۱۵ ساله ها به ۲۴-۱۹ ساله ها به نفع جوانترها معنادار بود.

این پژوهش که در مقطع کارشناسی ارشد به راهنمایی استاد مرتضی لطیفیان انجام شده است، نشان می دهد با مقایسه دانشجویان علوم انسانى و غیر علوم انسانى، دانشجویان علوم انسانى در بعد تعهد در حوزه هاى شغل، سیاست و ارزش هاى شخصى نمرات بالاتری دارند و دانشجویان غیرعلوم انسانى در حوزه های شغل، دوستى، رابطه با جنس مخالف و نقش جنسى در بعد جستجوگرى نمرات بالاترى داشتند.

برای انجام این پژوهش ۳۷۰ نفر از دانش آموزان، دانشجویان دختر و پسر ناحیه دو شهر شیراز و دانشجویان دانشگاه شیراز به صورت تصادفى انتخاب شدند و براساس پرسشنامه ‏‎EIPQ‎‏ مورد ارزیابى قرار گرفتند.این یرسشنامه دو عامل جستجوگرى و تعهد را مورد سنجش قرار داده است.

پدیده نوجوانى از دیرباز با این مساله اساسى همراه بوده است که نوجوان از خود مى پرسد “من کیستم؟” بنابراین جستجوی پاسخ این پرسش را “جستجوی هویت” مى نامند که ممکن است چندین سال به طول انجامد.

نتایج یک پژوهش نشان می دهد در مقایسه گروه دختران و پسران، گروه دختران در حوزه هاى مذهب و خانواده نسبت به پسران در بعد تعهد و در حوزه های دوستی ( رابطه با جنس مخالف و نقش جنسى) در بعد جستجوگرى نمرات بیشتری بدست آورده اند.

به گزارش برنا، نتایج یک پژوهش که در دانشگاه شیراز انجام شده است، نشان می دهد در مقایسه گروه دختران و پسران، گروه دختران در حوزه هاى مذهب و خانواده در بعد تعهد و در حوزه های دوستی ( رابطه با جنس مخالف و نقش جنسى) در بعد جستجوگرى نمرات بیشتری بدست آورده اند.

لادن هاشمی در پایان نامه خود با عنوان “بررسی تحولی ابعاد وضعیت هویت نوجوانان و جوانان ۲۴-۱۲ سال ایرانی از دیدگاه مارسیا” نتیجه گیری کرده است که گروه ۱۸- ۱۵ ساله ها در حوزه رابطه با جنس مخالف در همین بعد نمرات بالاترى از گروه ۱۴-۱۲ ساله ها بدست آورده اند.

منتشر شده در اخبار خانوادهاخبار خواندنی خانوادهاخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *