رفتن به نوشته‌ها

وزارت بهداشت و چاپ كتاب آموزش اصول زناشويي

وي گفت: اين كتاب مشتمل بر اصول مذهبي، اسلامي، اجتماعي و روابط زناشويي است كه با تائيد روحانيون و صاحبنظران مباني اسلامي، مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري و مشاور وزير بهداشت در امور زنان نهايي شده و براي اولين بار است كه كتابي با اين محتوا از سوي وزارت بهداشت منتشر مي‌شود.
رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت افزود: در بخش تنظيم خانواده اين كتاب 3 روش پيشگيري از بارداري كه مناسب زوج‌ها در سال‌هاي ابتدايي پس از ازدواج است، معرفي شده است، اين روش‌ها شامل استفاده از كاندوم، قرص ضد بارداري و آمپول يكماهه است، ساير روش هاي پشگيري از بارداري مانند بستن لوله و استفاده از آي يو دي براي سال‌هاي اول شروع زندگي مشترك توصيه نمي‌شود و زوجين پس از چند سال زندگي مشترك و پس از آنكه صاحب فرزند شدند فرصت دارند با روش‌هاي ديگر پيشگيري از بارداري آشنا شوند.
وي ادامه داد: آموزش زوج هاي جوان با اين كتاب فعلاً به صورت آزمايشي در 2 استان تهران و قزوين اجرايي مي‌شود و احتمالاً پس از حدود 5 ماه كار آزمايشي و بر طرف شدن نقاط ضعف و قوت آن، برنامه كشوري مي‌شود.
وي گفت: اقدام ديگري كه امسال از سوي وزارت بهداشت در زمينه تنظيم خانواده انجام مي‌شود و شاخص‌ترين كار در اين زمينه است، ارتقاي كيفيت آموزش خدمات تنظيم خانواده در مراكز تنظيم خانواده است.
وي افزود: براي اين كار فرم‌هاي خدمات تنظيم خانواده كه در اختيار خدمت دهندگان در مراكز بهداشتي- درماني قرار مي‌گيرد، به طور 100 درصد عوض شده است و در فرم هاي جديد مرحله به مرحله آموزش اصول تنظيم خانواده با كيفيت قابل قبول و مطابق استانداردهاي جهاني ارائه مي‌شود.
وي گفت: در صورتي كه از اين فرم هاي جديد براي آموزش تنظيم خانواده استفاده شود، مي‌توانيم مطمئن باشيم، خانواده‌هاي خدمت گيرنده به ميزان قابل قبولي با اصول تنظيم خانواده آشنا شده‌اند، مرحله آزمايشي استفاده از اين فرم‌ها فعلاً در 10 كشور اجرايي مي‌شود و پس از بررسي آثار آن طي 6 ماه و رفع نقاط ضعف و قوت آن به صورت كشوري اجرا مي‌شود.
اسلامي افزود: در زمان حاضر 11 روش پيشگيري از بارداري در كشور وجود دارد كه شامل 5 نوع قرص ضد بارداري، 2 نوع آمپول پيشگيري از بارداري، 2 نوع بستن لوله در مردان و زنان، كاندوم و استفاده از IUD است.به جز كاندوم و بستن لوله در آقايان 9 روش ديگر زنانه است.
وي گفت: يك روش ديگر پيشگيري از بارداري كاشتن كپسول پيشگيري از بارداري است كه از اسفند گذشته آغاز شده است، اين روش بيشتر در جاهاي دور افتاده‌اي كه مردم دسترسي به خدمات بهداشتي و درماني ندارند توصيه مي‌شود و پس از توزيع كاركرد اين كپسول كه تا 5 سال پيشگيري از بارداري ايجاد مي‌كند، براي متقاضيان كاشته مي‌شود.
وي افزود: در مجموع 200 عدد كپسول ضد بارداري كاشتني در كشور وجود دارد و خريداري شده است كه تاكنون حدود 40 تاي آن براي زنان مناطق دور افتاده و دور از مراكز بهداشتي- درماني استفاده شده است.
كتاب اصول تشكيل خانواده و مسائل زناشويي براي آموزش قبل از ازدواج به زوج‌ها از سوي وزارت بهداشت تدوين شد و آموزش زوج‌ها با استفاده از اين كتاب از يك ماه آينده آغاز مي‌شود.
محمد اسلامي، رئيس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، با اعلام اين خبر، افزود: يكي از اقدامات وزارت بهداشت در سال جاري تدوين بسته آموزشي هنگام ازدواج براي جوانان در آستانه ازدواج است، به همين منظور كتابي با محتواي مباني اسلامي تشكيل خانواده و اصول علمي تحكيم بنيان خانواده تدوين شده و اكنون در مرحله چاپ است.
وي ادامه داد: اين كتاب 4 فصل دارد كه شامل مباني مذهبي تشكيل خانواده، اصول روابط عاطفي در خانواده، تنظيم خانواده در سال‌هاي ابتدايي پس از ازدواج و روابط زناشويي در خانواده است.

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *