رفتن به نوشته‌ها

زنان سعودی ‘در کودکی نگهداشته می شوند’

 فریدا دیف پژوهشگر حقوق زنان در بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: “زنان سعودی پیشرفتی نخواهند کرد مگر آنکه دولت این کشور به این نقض حقوق بشر که ناشی از سیاست های غلط است پایان دهد.” این بسیار شگف آور است که دولت سعودی به زنان بزرگسال اجازه نمی دهد برای خود تصمیم گیری کنند، اما از سوی دیگر آنها را از هنگام بلوغ مسئول عملکردشان می شناسد. گزارش یاد شده خاطرنشان می کند زنان سعودی حتی از حق تصمیم گیری در اموری جزئی که مربوط به کودکانشان می شود محرومند: آنها نمی توانند بدون اجازه کتبی پدر کودک برای او حساب بانکی باز کنند، وی را در مدرسه ثبت نام کنند، مدارک تحصیلی او را از مدرسه بگیرند و با او به سفر بروند. به گفته دیده بان حقوق بشر زنان سعودی امکان ورود به موسسات دولتی که دارای بخش زنان نیستند را ندارند مگر آنکه دارای نماینده مرد باشند. بر اساس این گزارش نیاز به ایجاد دفاتر و ادارات مجزا برای زنان موجب شده شانس کاریابی زنان کمتر باشد و دانشجویان زن اغلب از اماکن نابرابر و فرصت های دانشگاهی نابرابر برخوردارند. قیمومیت زنان بزرگسال توسط مردان نیز احتمال استفاده خشونت علیه زنان را در درون خانواده ها افزایش می دهد زیرا دسترسی آنها به دادگاه و اجرای عدالت بسیار دشوار است. دیده بان حقوق بشر می گوید مددکاران اجتماعی، پزشکان و وکلا معتقدند لغو قیمومیت زنان توسط مردانی که مرتکب آزاررسانی شده اند نیز تقریبا غیرممکن است. به گفته خانم دیف این بسیار شگف آور است که دولت سعودی به زنان بزرگسال اجازه نمی دهد برای خود تصمیم گیری کنند، اما از سوی دیگر آنها را از هنگام بلوغ مسئول عملکردشان می شناسد. “برای زنان سعودی بزرگسالی به معنای حقوق نیست بلکه تنها شامل مسئولیت و تکالیف می شود.”

دیده بان حقوق بشر گفته است زنان عربستان سعودی در کودکی دائمی نگهداشته می شوند تا بستگان مرد آنها بتوانند قیمومیت آنها را بر عهده داشته باشند.

این سازمان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است می افزاید زنان سعودی برای کار، سفر، تحصیل، ازدواج و حتی دریافت مراقبت های پزشکی نیاز به اجازه بستگان مرد خود هستند.

به گفته این سازمان زنان برای عدالتجویی نیز با مشکلات و محدودیت های زیادی روبرو هستند.دیده بان حقوق بشر تاکید می کند حکومت عربستان سعودی حقوق انسانی اولیه را قربانی می کند تا مردان بتواند کنترل زنان را در دست داشته باشند.

عربستان سعودی تنها کشوری در جهان است که در آن زنان حق رانندگی ندارند.روحانیون سعودی قیمومیت زنان را کلید نظم اجتماعی و اخلاقی جامعه می دانند.

منتشر شده در اخبار زنانحقوق زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *