رفتن به نوشته‌ها

سهمیه بندی جنسیتی دانشگاه هابی عدالتی است

 هم‌چنین ما مقوله کاهش انگیزه را در سطح دبیرستان‌ها نیز شاهد هستیم. وی یادآور شد: در سوالی که از وزیر آموزش و پرورش داشتم، بیان کردم که چرا رقم ۱/۵ میلیون مردودی به ۴ میلیون افزایش یافته است؛ یکی از دلایل آن را بی‌انگیزه بودن دانش‌آموزان برشمرد. گرامی‌مقدم با بیان این‌که آسان‌تر بودن ادامه تحصیل در بعضی از کشورها به‌ویژه کشورهای آسیایی را می‌توان از دیگر دلایل عنوان کرد، ادامه داد: پسران برخلاف دختران با مساله خدمت سربازی روبه‌رو هستند که این مورد نیز از دلایل افزایش تعداد دختران در دانشگاه ها به شمار می‌رود. این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به هزینه‌ی مالی برای تحصیل تصریح کرد: به هر حال پسران به عنوان جنس مذکر باید بر روی پای خود بایستند و از طرفی شاید خانواده توان پرداخت هزینه‌های لازم را نداشته باشد. به همین دلیل افرادی از ادامه‌ی تحصیل باز می‌مانند. وی با طرح چندین سوال از جمله این‌که برای افزایش انگیزه‌ی دانش‌آموزان و دانشجویان در مطالعه و آمادگی برای کنکور چه باید کرد؟ و هم‌چنین چه باید کرد که با کاهش مهاجرت جوانان به سایر کشورها مواجه نشویم؟ و این‌که چه اقداماتی لازم است تا مساله‌ی خدمت سربازی دغدغه‌ای برای جوانان نباشد؟ تاکید کرد: حل این علت‌ها نیازمند چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی است، نه این‌که به جای حل مساله، صورت مساله را پاک کنیم. کاندیدای مجلس هشتم با بیان این‌که رویکرد ما در مجلس آینده نسبت به عدالت جنسیتی، توجه به حقوق هریک از جنسیت‌هاست نه در مقایسه با یکدیگر، اظهار داشت: باید با مدنظر قرار دادن حقوق زن با توجه به ویژگی‌هایش و حقوق مرد با توجه به ویژگی‌ها، قوانینی به تصویب برسد که در نهایت سبب احقاق حق هریک از جنسیت‌ها شود. وی تاکید کرد: دوره‌ی آن نیست که برای از بین بردن برخی از انحرافات در جامعه به سراغ جدا کردن دختران و پسران در دانشگاه‌ها برویم؛ البته این از برنامه‌هایی بود که در مجلس هفتم پی‌گیری می‌شد ولی با مقاومت فراکسیون اقلیت و برخی از اصولگرایان و مستقلان به سرانجام نرسید. عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با تاکید بر این‌که اساسا نمی‌توان برخی انحرافات را با این رویکرد حل و فصلکرد، خاطرنشان کرد: باید با رویکردی که حقوق جنسیت در آن کاملا رعایت شود، به تصویب قوانین و مقررات اقدام کرد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و کاندیدای انتخابات مجلس هشتم با بیان این که رویکرد ما در مجلس آینده نسبت به عدالت جنسیتی، توجه به حقوق هریک از جنسیت‌هاست، یادآور شد: دوره‌ی آن نیست که برای از بین بردن برخی از انحرافات در جامعه به سراغ جدا کردن دختران و پسران در دانشگاه‌ها برویم.

اسماعیل گرامی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار روزنا در ارزیابی از اعمال تبعیض جنسیتی و سهمیه بندی در جهت افزایش پذیرش پسران در دانشگاه ها اظهار داشت: قائل شدن سهمیه‌ی جنسیتی برای تحصیلات عالی به معنای نادیده گرفتن اصل عدالت و حقوق جنسیتی است.

وی تاکید کرد: پیش از پرداختن به این مساله، شناسایی عوامل افزایش روز به روز پذیرش دختران نسبت به پسران در دانشگاه‌ها ضروری است.

 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با طرح این سوال که علت افزایش دختران نسبت به پسران در دانشگاه‌ها چیست؟ یادآور شد: در این خصوص باید به درستی کاوش، بررسی و مطالعه میدانی صورت گیرد. گرامی‌مقدم در تشریح دلایل این مساله تصریح کرد: یکی از علت‌ها، محدود شدن بازار کار برای پسران و کاهش انگیزه تحصیل در دانشگاه و مقاطع عالی است.

منتشر شده در مقالات

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *