ازدواج عامل سلامت روح و جسم

نایب رئیس نظام مشاوره و روانشناسی با اشاره به کمرنگ شدن قبح طلاق در جامعه گفت: شاهد رخداد یک فاجعه بزرگ یعنی کم‌رنگ شدن ارزش‌های دینی و اخلاقی و در نتیجه آن کاهش تعهد و پایبندی به قداست زندگی زناشویی هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) –منطقه خوزستان- دکتر شکوه نوابی‌نژاد در اولین کنگره ملی روانشناسی خانواده ، با بیان اینکه وزارت علوم دارای 320 انجمن علمی است که جدیدترین آن انجمن روانشناسی و خانواده نام دارد، اظهار کرد: بررسی‌های علمی و تجربی روشن کرده که ازدواج در طول فرآیند رشد انسان مهم‌ترین عامل سلامت جسمانی، روانی و اخلاقی است.

وی گفت: خانواده معیار شناخت سلامت و امنیت فرد و اجتماع محسوب می‌شود و تحقیقات نشان داده ازدواج موفق موجب آرامش و سلامت افراد است. خانواده مشروع‌ترین و طبیعی‌ترین مکان روابط زناشویی و تولیدمثل است.

رئیس اولین کنگره ملی روانشناسی خانواده ادامه داد: افراد از سوی خانواده پا به عرصه هستی گذاشته و جامعه از این افراد شکل می‌گیرد. بهنجاری و نابهنجاری جامعه در گرو شناخت حاکم بر خانواده است و هیچ‌یک از آسیب‌های اجتماعی فارغ از تأثیر خانواده بر آن به وجود نمی‌آید.

وی افزود: نقش اساسی و اصلی خانواده در انتقال ارزش‌های دینی و اعتقادی، میراث فرهنگی،‌ پرورش و تربیت نسل و ایجاد تعادل روانی و عاطفی مهم است و براین اساس می‌توان گفت خانواده و اجتماع آینه تمام‌نمای یکدیگر هستند.

نوابی‌نژاد با بیان اینکه از تحولات سریع خانواده در قرن اخیر مناسبات اجتماعی تأثیر پذیرفته است،‌ گفت: خانواده امروز از فرهنگ دینی، قومی و بومی به دور افتاده و هویتی جدید را در پیش گرفته است.

وی زمینه اصلی و بنیادی استحکام دین و اخلاق را در سلامت خانواده دانست و عنوان کرد: مشاوران باید تلاش کنند در چارچوب اخلاق مشاوره‌های کارآمد را به خانواده‌ها ارائه دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.