رفتن به نوشته‌ها

شیوه تعیین فامیلی نوزاد حاصل ازدواج موقت

احسان پورمنتی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این که باید ازدواج‌های موقت ثبت شود تا مشکل دریافت شناسنامه برای فرزندان این ازدواج پیش نیاید، تصریح کرد: در صورتی که ازدواج موقت ثبت نشده باشد، پدر و مادر ایرانی هر دو یا جد پدری باید برای دریافت شناسنامه فرزند خود به مراکز ثبت احوال مراجعه کنند.

وی افزود: پدر و مادر در صورت ارایه گواهی ولادت از بیمارستان و چنانچه گواهی ولادت از بیمارستان، موجود نبود، با حضور دو شاهد برای اثبات این امر که فرزند متعلق به آنهاست، می‌توانند برای دریافت شناسنامه فرزند خود اقدام کنند.

مدیر امور حقوقی سازمان ثبت احوال کشور با بیان این که اگر ثبت احوال در تعلق فرزند به پدر و مادر مدعی تردیدی داشت، از نیروی انتظامی استعلام می‌کند، تصریح کرد: در قانون قید شده است که شناسنامه فرزندان ازدواج موقت به اسم کسی صادر شود که در محل حاضر باشد، چنانچه پدر یا مادر برای دریافت شناسنامه حضور نداشته باشند، نام خانوادگی شخصی که حضور دارد در صفحه اصلی شناسنامه قید شده و تنها اسم کوچک طرف دیگر در شناسنامه قید می‌شود.

وی یادآور شد: در ازواج‌های موقت عمدتا پدرها شناسنامه فرزند خود را نمی‌گیرند و این امر از سوی مادران انجام می‌شود، لذا در این شرایط شناسنامه با نام خانوادگی مادر صادر می‌شود.

پورمنتی خاطرنشان کرد: برای کودکانی که پدر خارجی و مادر ایرانی دارند، براساس قانون مدنی، چنانچه این طفل تابعیت ایرانی داشته باشد، برایش شناسنامه صادر می‌شود، در غیر این صورت شناسنامه‌ای به طفل متولد شده داده نمی‌شود.

وی با بیان این که اولویت دریافت شناسنامه برای نوزاد به ترتیب با پدر، جد پدری و مادر است، تشخیص پدر و مادر طفل متولد شده را با دادگستری دانست و به ایسنا گفت: در صورتی که پدر فوت کرده باشد، دادستان برای طفل قیم تعیین می‌کند.

مدیر امور حقوقی سازمان ثبت‌احوال کشور خاطرنشان کرد: چنانچه شناسنامه‌ فردی با نام خانوادگی مادر ثبت شده باشد پس از مشخص شدن هویت پدر، می‌تواند نسبت به تغییر نام خانوادگی اقدام کند.
مدیر امور حقوقی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: در صورت عدم دریافت شناسنامه از سوی پدر در ازدواج‌های موقت، شناسنامه به نام خانوادگی مادر صادر می‌شود.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *