رفتن به نوشته‌ها

تهیه آیین‌نامه فعالیت NGOها توسط وزارت اطلاعات

آیین‌نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی، در آخرین روزهای فعالیت دولت سیدمحمد خاتمی از سوی وزارت اطلاعات به دولت ارائه شده و به تصویب رسید.

به گزارش فارس، پیش از این، آیین‌نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی از سوی معاونت اجتماعی وزارت کشور به دولت ارائه شده بود که با موافقت خاتمی به جای این آیین‌نامه وزارت اطلاعات مسئول نگارش آیین‌نامه جدید فعالیت «NGO»‌ها‌ در کشور شد.

بر اساس آیین‌نامه جدید، سازمان‌های غیردولتی به تشکل‌هایی اطلاق می‌شود که توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرحکومتی به صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوط تأسیس شده و دارای اهداف غیرانتفاعی و غیرسیاسی می‌باشد.

بر اساس تبصره ۲ این آیین‌نامه واژه «غیردولتی» به این معنا است که دستگاه‌های حکومتی در تأسیس و اداره سازمان دخالت نداشته باشند. مشارکت مقامات و کارکنان دولتی در تأسیس و اداره سازمان، در صورتی که خارج از عنوان و سمت دولتی آنان باشد، مانع وصف غیردولتی سازمان نخواهد بود.

همچنین از این پس مراجع نظارتی سازمان‌های غیردولتی شامل مشتمل بر هیأت نظارت شهرستان (متشکل از فرماندار، نماینده شورای اسلامی شهرستان و نماینده سازمان‌های غیردولتی شهرستان)، هیأت نظارت استان (مرکب از استاندار، نماینده شورای اسلامی استان و نماینده سازمان‌های غیردولتی) و هیأت نظارت کشور (مرکب از معاون ذیربط وزیر کشور، نماینده شورای عالی استان‌ها و نماینده سازمان‌های غیردولتی) می‌باشند که بر اساس این آیین‌نامه و با رعایت ضوابط مربوط، در سطح شهرستان، استان و کشور نسبت به نظارت بر سازمان‌های غیردولتی، غیر از تشکلهایی که مطابق قانون مرجع نظارتی خاص برای آنها پیش بینی شده است، اقدام می‌نمایند. نظارت بر سازمان‌های غیردولتی فرا استانی، کشوری یا بین‌المللی با هیأت نظارت کشور خواهد بود.

سازمان غیردولتی بر اساس ماده ۵ این آیین‌نامه مکلف هستند گزارش عملکرد اجرایی و مالی سالانه خود را حداکثر تا دو ماه پس از پاپان هر سال مالی به مرجع نظاتی مربوط و نیز در طی سال، سایر گزارشهای عملکرد اجرایی و مالی را بنا به درخواست مرجع یادشده، حسب مورد، ارائه و همچنین نسبت به انتشار خلاصه‌ای از گزارش سالانه مذکور برای اطلاع عموم، در محدوده جغرافیایی فعالیت خود اقدام کند.

بر اساس تبصره۱ ماده ۵ این آیین‌نامه سازمان‌های غیردولتی موظف هستند پیش از دریافت کمک از منابع خارجی، مشخصات منبع کمک کننده، میزان کمک و چگونگی آن را به صورت مشروح بر حسب مورد به مراجع نظارتی مربوط اعلام نماید. مراجع مذکور موظفند ظرف حداکثر یک هفته از تاریخ وصول اعلام یاد شده، نسبت به نظر خواهی از وزارتخانه‌های اطلاعات، امور خارجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند. موافقت دستگاههای یاد شده ضروری است.

سازمان‌های دولتی مکلف هستند زمینه مشارکت سازمان در نظارت بر حسن اجرای امور عمومی را فراهم نموده و حسب مورد با هیئتهای حقیقت یاب آنها همکاری نمایند.

طبق ماده ۱۸ آیین‌نامه هیأت مؤسس «NGO»‌ها‌ باید دارای شرایطی چون داشتن هجده سال تمام، تابعیت ایرانی، دارا بودن صلاحیت تخصصی حداقل دو نفر از مؤسسان در خصوص موضوع فعالیت سازمان و عدم عضویت در گروه‌هایی که بر اساس رأی دادگاه صالح محارب و معاند شناخته شده‌اند و نداشتن محکومیت مؤثر کیفری به نحوی که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی شود، باشند.

در صورت تخلف سازمان‌های غیردولتی مراجع نظارتی موظفند مراحلی چون تذکر شفاهی با مهلت یک ماهه برای اصلاح وضعیت، تذکر کتبی با درج در پرونده با مهلت یک ماهه برای اصلاح وضعیت، تعلیق پروانه فعالیت برای مدت ۳ ماه و تقاضای لغو پروانه فعالیت از دادگاه در صورت عدم اصلاح وضعیت را به عمل آورند.

با ابلاغ این تصویب‌نامه، تصویب‌نامه‌های شماره «۱۲۶۰۸/ت۲۷۳۶۷هـ مورخ ۹/۱۱/۱۳۸۱»، «۳۴۹۰۹/ت۲۷۳۶۷هـ مورخ ۲۴/۶/۱۳۸۲» و «۵۵۸۷۷/ت۲۹۶۴۵هـ مورخ ۱۵/۱۰/۱۳۸۲» در مورد نحوه فعالیت سازمان‌های غیردولتی که از سوی وزارت کشور به تصویب رسیده بود، لغو می‌گردد.
آیین‌نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی، در آخرین روزهای فعالیت دولت سیدمحمد خاتمی از سوی وزارت اطلاعات به دولت ارائه شده و به تصویب رسید.

منتشر شده در اخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *