رفتن به نوشته‌ها

مهریه چه نقشی در استحکام خانواده دارد؟

مهریه چه نقشی در استحکام خانواده دارد؟

ازدواج برای جوانان هزینه سنگینی در بر دارد
در ایران طرح قانونی تازه ای بار دیگر موضوع مهریه را مطرح کرده است.
طبق این طرح که هنوز به تصویب نرسیده، مهریه باید بر اساس شغل پدر دختر تعیین گردد.

افزایش چشمگیر میزان مهریه در سال های اخیر و ناتوانی مردان ایرانی در پرداخت مهریه در هنگام جدایی از همسر، تبدیل به یکی از مشکلات اجتماعی شده است.

در سالهای اخیر میزان مهریه، که معمولا خود زوج نقشی در تعیین آن ندارند، مرتب بالا رفته تا آنجا که این روزها برخی مهریه ها گاهی به مرز ۱۰۰۰ سکه طلا می رسد، که مبلغ گزافی است.

بسیاری عقیده دارند که نقش و کارکرد اصلی مهریه در جامعه معاصر اساسا به انحراف رفته است. مهریه بیش از آنکه مایه آسایش و اعتماد زوج جوان باشد، موجب نگرانی و اضطراب آنها می شود.

کارشناسان روند افزایش مهریه را نگران کننده می دانند و معتقدند مهریه بالا نه تنها به ثبات خانواده ها کمک نمی کند، بلکه عامل بسیاری از اختلاف هاست و به هیچوجه میزان طلاق را کاهش نمی دهد.

مهریه بالا البته طلاق را با مشکل روبرو می کند و گاه جدایی زوج را به روندی دردناک بدل می کند، اما هرگز قادر نیست استحکام درونی و طبیعی را به خانواده برگرداند.

نفس مهریه از بحران اعتماد در روابط انسانی خبر می دهد. در جوامعی که سنت و قانون حق طلاق را به طور یکجانبه به مرد می دهند، زن ناگزیر است به هر وسیله در فکر تأمین امنیت مالی خود باشد، تا پس از طلاق به فقر و عسرت دچار نشود.

طرح تازه قصد دارد از جانب دولت محدودیتی برای میزان مهریه قائل شود. بسیاری عقیده دارند که ارائه هرگونه طرحی برای مهریه، به مثابه دخالتی ناروا در زندگی خصوصی شهروندان است.

به عقیده جامعه شناسان با قانون و دستورالعمل نمی توان از نقش مهریه کاست، باید شرایط اجتماعی را بهبود داد تا جوانان بیشتر احساس امنیت کنند و با امید به آینده بنگرند.

نظر شما چیست؟

آیا مهریه ضروری است و باید نقشی چنین بارز داشته باشد؟
چگونه می توان از فشار مهریه بر زوج های جوان کاست؟

نظر خود را برای ما بنویسید.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *