رفتن به نوشته‌ها

افراد با اعتماد به نفس پایین، مد را ترویج می‌دهند

وی در مورد تعریف امروزی مد عنوان کرد: هر آنچه که امروزه یک گروه به خصوص، هرچند کم شمار انتخاب می‌کنند، از لباس و پوشش گرفته تا رفتاری خاص و یا بیانی متفاوت از آن به عنوان مد یاد می‌شود.

این متخصص روان شناسی و مشاوره تفاوت تعریف اصلی و امروزی مد را در این دانست که در تعریف اصلی مد کثرت جمعیت مطرح است و انتخاب این کثرت بر اساس فرهنگ جامعه تعیین می‌گردد. یعنی عقل عمومی و سلیم جامعه بر اساس فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و ساختارهای اجتماعی جامعه مد را تعیین می‌کنند و این مدگرایی فی ذاته خوب است.

افراد با اعتماد به نفس پایین، مد را ترویج می‌دهند

وی در مورد تعریف امروزی مد افزود: کسانی که از عزت نفس و اعتماد به نفس پایین برخوردارند و به وسیله الحاق کردن و چسباندن یک سری مسایل ظاهری سعی در نشان دادن و ارزشمند جلوه کردن خود دارند، این پدیده را ترویج می‌دهند یا از آن پیروی می‌کنند که این گونه مدگرایی صرفا با تقلید همراه است، به طور مثال یک جوان با دیدن شلواری پاره در رسانه‌ها آن را به عنوان پوشش خود انتخاب می‌کند، در حالیکه این انتخاب به دور از تفکر بوده و سطحی و ظاهری است و فی ذاته خوب نیست.

تبریزی معرفی مد و الگو را بسیار تاثیر گذار دانست و اظهار کرد: مد یا الگویی که متناسب با فرهنگ و ساختار یک جامعه به صورت ارزشمند نشان داده شود مطمئنا گرایش جوانان را به همراه خواهد داشت.

وی وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما را جزو نهادهایی عنوان کرد که باید به صورت جدی تر در زمینه معرفی الگو اقدام کنند.

این متخصص روان شناسی و مشاوره در ادامه در مورد راهکار مناسب معرفی الگو بیان کرد: باید در جامعه با استفاده از پرسش نامه‌هایی که توسط مردم تکمیل می‌‌شود، محبوب ترین افراد جامعه شناسایی شوند و از قشرهای ورزشکار و هنرمند گرفته تا سایر قشرهایی که دارای محبوبیت در میان اکثریت مردم جامعه هستند به عنوان الگو به جامعه معرفی شوند تا ازاین طریق الگو و مد مورد استقبال قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه لباس و پوشش بر رفتار افراد تاثیر می‌گذارد، خاطر نشان کرد: امروزه دانشی داریم که حرکت بدن ما متناسب با پوشش ما و ابزار مورد استفاده ما تعیین می‌شود که به آن «ارگونومی» می‌گویند، «ارگونومی» یعنی: ابزار به نوعی‌اند که بر روی ما تاثیر می‌گذارند که چه رفتاری را بروز دهیم و به عنوان مثال دو صندلی که از لحاظ طراحی با هم تفاوت دارند باعث بروز دو عمل حرکتی متفاوت از ما می‌شوند.

با طراحی هر لباس تاثیر حرکتی و رفتاری خاص آن لباس گرفته می‌شود

تبریزی ادامه داد: در مورد لباس هم همین طور است، وقتی که شما لباس تنگی بر تن دارید مجبورید حرکتی متناسب با آن لباس و هرگاه لباس سنگین بر تن دارید حرکت خاص دیگری را بروز دهید. بنابراین از طراحی هر لباس تاثیر حرکتی و رفتاری خاص آن لباس را می‌گیرید.

وی در پایان در مورد نگرانی خانواده‌ها نسبت به پوشش فرزندانشان، یادآور شد: خانواده‌ها نگرانند که فرزندانشان از فرهنگ و ساختارهای اجتماعی آن جامعه و در مجموع از اصول و ارزش‌های جامعه خود دور شوند و نگران خود باختگی فرهنگی فرزندانشان هستند.

108-20.jpg

یک متخصص روان شناسی و مشاوره در تعریف مد، گفت: مد یک اصطلاح آماری است و بدان معناست که یک پدیده تکرار و فراوانی‌اش بیشتر از سایر پدیده‌های مشابه خود باشد.

دکتر مصطفی تبریزی در گفت‌وگو با ایسنا، در تعریف کاملتر مد، افزود: به عنوان مثال عده‌ای پیراهن، عده‌ای کت و عده‌ای دیگر تی شرت می‌پوشند، حال از میان آن‌ها هر کدام تعدادش بیشتر باشد مد است و اصطلاح آماری مد به این معناست.

منتشر شده در آمار و گزارشمقالات

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *