رفتن به نوشته‌ها

فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند

علی لاریجانی رییس مجلس از کمیسیون قضایی و حقوقی خواست که با توجه به رای مثبت نمایندگان به این طرح، به نظر اکثریت مجلس توجه کند و با تدبیر خود مشکلات این افراد را حل کند.

با تصویب کلیات تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی، فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده‌اند به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، به این طرح رای مثبت دادند و بر این اساس آن را برای رسیدگی به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع کردند.

بر اساس ماده واحده این طرح، فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی که با اخذ مجوز ازدواج کرده‌اند، ایرانی محسوب می‌شوند.

هم‌چنین طبق تبصره یک این ماده، فرزندانی که پیش از تصویب این قانون از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده باشند به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند. در این موارد وزارت کشور پس از اخذ مدارک مثبته وقوع عقد شرعی نسبت به صدور پروانه ازدواج اقدام می‌کند.

با تصویب تبصره ۲ این ماده نیز مقرر شد، نحوه اشتغال به مشاغل حاکمیتی و دولتی اشخاصی که طبق این قانون به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند طبق آیین‌نامه‌ای ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت کشور و با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه تدوین شود و به تصویب هیات وزیران برسد.

به گزارش ایسنا، پیش از این طرح، اصلاح این قانون به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارائه شده بود که این کمیسیون به دلیل ملاحظات سیاسی و امنیتی، کلیات آن را مورد تصویب قرار نداده بود و این طرح رد شده بود.

منتشر شده در اخباراخبار حقوقی خانوادهمسائل حقوقی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *