رفتن به نوشته‌ها

ابتکار کلاس «مدیریت جنسی» در حوزه دانشجویی

به گزارش سرویس اجتماعی «آینده»؛ بعد از گزارش این سرویس با عنوان «انفجار بمب شهوت»، که به ناهنجاری هایی چون رشد طلاق، افزایش رفتارهای پرخطر جنسی، تعرض به نوامیس و… در جامعه می پرداخت، بسیاری از مخاطبان آینده ضمن صحه گذاشتن بر وجود این ناهنجاری ها، خواستار ارائه طرح و راهکارهای عملی جهت بهبود اوضاع شده اند.

در بحث طلاق، فارغ از موارد خاص، می توان به ناواردی مردان و زنان در شناخت روحیات و ویژگی های جنس مخالف و  نا آگاهی آنان در زمینه مسایل جنسی به عنوان دلایل مهم جدایی همسران اشاره کرد به ویژه آنکه قبح طرح این موارد، آسیبی معمول در میان زوج های ایرانی است.

در این حال، حوزه دانشجویی شهید بهشتی چندی پیش اقدام به برگزاری کلاس هایی با موضوع آموزش مهارتهای ارتباطی زوجین نمود که در  بخشی از این دوره یک روزه، مسایل مربوط به روابط زناشویی و جنسی همسران نیز مورد واکاوی قرار گرفت.

دکتر حبشی در این کارگاه آموزشی با اشاره به اهمیت بحث مدیریت مسایل جنسی اظهار داشت: با وجود آنکه همه زوج ها به اطلاعات در این زمینه محتاجند، آشنایی درست با این مسائل به دلیل حجب و حیا دشوار است و طبیعی است که این ناآگاهی، مشکلات مختلفی را در زندگی زوجین به دنبال داشته باشد.

وی دوره جنسی مردان را از بلوغ تا فوت و دوره جنسی خانمها را از بلوغ تا یائسگی خواند و افزود: مراجعه مردان به زنان بعد از دوران یائسگی بسیار ارزشمند است و باعث احساس توجه و آرامش و تجدید خاطرات زناشویی می شود؛ در حالی که اگر تامین عواطف بعد از یائسگی رخ ندهد، ۱۰۰% باعث افسردگی می شود، گرچه سطوح این افسردگی می تواند متفاوت باشد.

این مشاور به موضوع ازدواج دوم اشاره کرد و گفت: اگر کسی بعد از یائسگی تجدید فراش کند، معمولا زن اصلا نمی تواند تحمل کند و حتی به همسرش شوهر نمی گوید. چرا که تجدید فراش در چنین موقعیتی به معنای انتقال همه چیز به دیگری است، نه تقسیم علایق مرد به دو نفر و در واقع باعث می شود زن خود را حذف شده ببیند و وقتی هم که زن احساس تباه شدن بکند، با همه چیز حتی با احساس و روان خودش و با همه اطرافیان و جامعه می‌جنگد.
وی با اشاره به یکنواخت و همیشگی بودن فاز جنسی مردان گفت: اما خانم ها دوره های افزایش و رکود فاز جنسی دارند که با توجه به شرایط فیزیولوژیک آنها تغییر می‌کند و از همین رو در زمان ایجاد روابط باید به این مهم توجه داشت.

دکتر حبشی ۵ نوع رفتار مردان شامل بیکاری، سوابق و عواطف گذشته با خانمها، تنش های رفتاری، بزهکاری و نیز شکایت از وضعیت جسمی و ظاهری همسر را باعث التهاب روان زن دانست و با برشمردن ضعف شدید جسمی، خواب آلودگی، دردهای کمری لگنی، تحریک پذیری بالای عصبی و کج خلقی به عنوان عوارض طبیعی دوران عادت زنانه اظهار داشت: بهترین راه، رعایت شرایط زنان در این مقطع است. مرد ناشی با غفلت برای خود و همسرش فشار ایجاد می کند که آثار خیلی بدی دارد، در حالی که اگر خانم ها از همسر خود در این شرایط ملاحظه و مراقبت ببینند، بعدا خیلی فداکار می شوند.
وی همچنین با اشاره به سرعت آمادگی مردان، مواردی چون هماهنگی روانی رفتاری، خلوت، کندی و نرمی، فراغت و تعیین زمان رابطه جنسی از سوی زن را از عوامل لازم برای بهره مندی زنان در روابط زناشویی دانست و در همین مورد مشاغل طولانی مدت، حجم کار زیاد و فارغ از لطافت را منافی طبیعت زنان و زندگی خانوادگی آنان شمرد.

این مشاور خانواده با اشاره به استفاده برخی از فیلم ها برای تحریک در روابط زناشویی اظهار داشت: فیلم های غربی جنسی هم به هر حال فیلم و غیرواقعی است، چرا که اساسا یکی از پیش زمینه های ارضای زنان وجود خلوت است که قطعا در حضور کارگردان و عوامل صحنه و … چنین چیزی وجود ندارد.

دکتر حبشی در بخش دیگری از این کارگاه آموزشی یکی از نواقص خانواده ها را عدم تمرین زوجیت دانست و گفت: همواره دنبال فردیت بوده ایم. مردها زن می گیرند تا کسی را به خدمت بگیرند که کاملا تابع باشد و بسیاری از زنها هم به جای تمایل به ازدواج با مردی با امتیازات، دنبال کسی هستند که به آنها ابراز علاقه کند و چشم بگوید و این گونه مسائل باعث می شود اساس شکل گیری خانواده های ما نادرست باشد.

وی پایه شخصیت مرد در خانواده را “اقتدار” اعلام کرد و افزود: ویژگی زنان لطافت و طراوت است. لذا یکی از خطراتی که نسل امروز را تهدید می کند، این است که زن دارای جرات و جسارت بیجا می شود و البته با این شیوه خودش بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد.

این مشاور خانواده بدترین عواملی که باعث شکست اقتدار مردان می شود را دخالت دیگران، بی اعتنایی و توهین به آنان دانست و اظهار داشت: بزرگترین اشتباه خانم ها که می تواند به ضرر خود و زندگیشان تمام شود، شکستن اقتدار مرد است.

گفتنی است امروزه در شرایطی که انواع روش های نادرست جنسی از نظر شرعی و پزشکی در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی کاملا در دسترس است، مشخص نیست چرا از آموزش اصول درست مدیریت جنسی و بیان آموزه های علمی و دینی در این زمینه همچنان به عنوان یک تابو پرهیز می شود.

بعد از گزارش «انفجار بمب شهوت»، که به ناهنجاریهایی چون رشد طلاق، افزایش رفتارهای پرخطر جنسی، تعرض به نوامیس و ….. در جامعه می پرداخت، بسیاری از مخاطبان ضمن صحه گذاشتن بر وجود این ناهنجاری ها، خواستار ارائه راهکارهای عملی جهت بهبود اوضاع شده اند. امروزه در شرایطی که انواع روش های نادرست جنسی از نظر شرعی و پزشکی در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی کاملا در دسترس است، مشخص نیست چرا از آموزش اصول درست مدیریت جنسی و بیان آموزه های علمی و دینی در این زمینه به عنوان یک تابو پرهیز می شود

در حالی که افزایش آمار طلاق موجب نگرانی خانواده های ایرانی شده و کارشناسان بخش قابل توجهی از دلایل طلاق ها را از عدم تفاهم و درک متقابل همسران و نیز ناواردی و ناکامی های جنسی زوجین می‌دانند، چندی پیش حوزه دانشجویی شهید بهشتی اقدام به برگزاری دوره ای  برای زوج های جوان با موضوع ارتباط زوجین و نیز مدیریت جنسی در روابط همسران نموده است.

منتشر شده در آمار و گزارشاخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *