رفتن به نوشته‌ها

دلیل اصلی ۲۰ درصد طلاق‌ها در کشور دخالت خانواده‌هاست

وی در ادامه افزود: خانواده، کوچکترین سازمان اجتماعی است که اهمیت آن در تمام ابعاد جامعه قابل مشاهده است؛ اما چه می‌شود که زن و مرد در خانواده از یکدیگر دور می‌شوند و طلاق عاطفی در خانواده‌ها رخ می‌دهد؟این روانشناس با بیان اینکه طلاق عاطفی عبارت است از وضعیتی میان زن و شوهر که روابط آنها دچار مشکل می‌شود، عنوان کرد: در این نوع طلاق، سرمایه عاطفی میان زوجین به حالت انفعالی درآمده و پس از آن به فقر عاطفی تبدیل می‌شود و پیوند زناشویی آنها دچار شکست می‌شود؛ در وضعیت طلاق عاطفی صحبت‌های زن و شوهر بسیار کوتاه می‌شود و در جمع غریبه‌ها سعی می‌کنند رفتار مهربانی با هم داشته باشند ولی در خلوت، ارتباط عاطفی آنها غمزده است.

* گذران اوقات فراغت با دوستان عاملی در ایجاد شکاف عاطفی

ساعتچی ادامه داد: اگر زمینه‌هایی را که زن و مرد در زندگی مشترک درخصوص آن مشکل پیدا می‌کنند، شناسایی کنیم، زمینه‌های طلاق عاطفی برای ما مشخص می‌شود؛ باید بدانیم نگرش‌های زن و مرد در موضوعات مختلف همیشه یکسان نیست؛ بنابراین نگرش‌های آنها نسبت به رویدادهای زندگی تفاوت‌هایی با هم دارد.

وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات اعتیاد مرد موجب ایجاد شکاف و طلاق عاطفی در خانواده می‌شود، تصریح کرد: دایره دوستان نامطلوب زن و مرد و گذران اوقات با آنها موجب ایجاد شکاف و فاصله در خانواده می‌‌شود همچنین تفاوت‌های فرهنگی میان زن و مرد در آغاز زندگی مشترک و نداشتن دانش برای حل این تفاوت‌ها، فاصله زن و مرد را از یکدیگر بیشتر می‌کند.

ساعتچی خاطرنشان کرد: بدبینی و سوءظن مرد به زن موجب ایجاد شکاف در روابط آنها می‌شود، دخالت خانواده‌ها نیز مشکل دیگری در زمینه دور شدن زن و مرد از یکدیگر است همچنین علت اصلی ۲۰ درصد از طلاق‌ها در کشور دخالت خانواده‌ها در زندگی جوانان است و این قضیه تا آنجا پیش رفته است که در ایران خانواده‌ها با هم ازدواج می کنند نه دو جوان زیرا در برخی از مواقع خانواده‌ها اجازه زندگی به زوجین را نمی‌دهند.

* تولد فرزند، ارتباط سرد مادر و پدر را بهبود نمی‌بخشد

این روانشناس اضافه کرد: طلاق عاطفی معمولاً تدریجی است و در پی ناکامی‌های مکرر و عدم ‌ارضای خواسته‌های روانی و مالی بروز می‌کند، طلاق عاطفی هم‌اکنون در میان خانواده‌های ایرانی در حال افزایش است؛ بسیاری از خانواده‌ها به مشکلات زندگی زناشویی بی‌توجه هستند و به امید اینکه با تولد فرزند مشکلاتشان بهبود پیدا کند، برای حل آن اقدام نمی‌کنند ولی باید دقت کرد بی‌‌توجهی به مسائل و گذشت زمان مشکلات را گسترده‌تر می‌کند.

وی با تأکید به اینکه در طلاق عاطفی و ایجاد مشکل میان پدر و مادر، بیشترین آسیب به روح و روان کودک وارد می‌شود، عنوان کرد: در این اوضاع، کودک قربانی والدین شده و ممکن است در آینده دچار مشکلاتی متعدد از جمله ناراحتی‌های روحی و روانی شود.

ساعتچی گفت: زن و شوهر باید بدانند که ‌زمانی را برای گفت‌و‌گو، ابراز محبت و تبادل‌نظر به یکدیگر اختصاص دهند و این امر را در اولویت امور خود قرار ‌دهند؛ یادگیری و به‌کاربردن مهارت‌های گفت‌وگوی سالم در حل اختلافات خانوادگی بسیار تأثیرگذار است.

دلیل اصلی ۲۰ درصد از طلاق‌ها در کشور دخالت خانواده‌ها در زندگی جوانان بوده و این قضیه تا آنجا پیش رفته است که در ایران خانواده‌ها با هم ازدواج می کنند نه دو جوان
 یک روانشناس گفت: دلیل اصلی ۲۰ درصد از طلاق‌ها در کشور دخالت خانواده‌ها در زندگی جوانان بوده و این قضیه تا آنجا پیش رفته است که در ایران خانواده‌ها با هم ازدواج می کنند نه دو جوان زیرا در برخی مواقع خانواده‌ها اجازه زندگی به زوجین نمی‌دهند.
محمود ساعتچی در‌خصوص طلاق عاطفی در جامعه اظهار داشت: محیط خانواده، آشیانه‌ای است که مردان، بعد از کار روزانه در خارج از آن و زنان بعد از کار درون منزل در آن به آرامش می‌رسند؛ فرزندان باید در کانون خانواده با احساس آرامش، زندگی را تجربه و در این محیط رشد کنند و والدین نیروی تازه‌ای را برای کار در روز بعد به دست آورند. …
منتشر شده در اخباراخبار خانوادهاخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *