رفتن به نوشته‌ها

تاثیر صدای مادر در فراگیری زبان کودک

 تاکنون مشخص شده که نوزادان دارای‌یک ظرفیت زبانی ذاتی هستند که به آنها در فراگیری زبان کمک می‌کند؛ اما پژوهش‌ها هنوز در آغاز راه فهم دقیق نحوه عملکرد این ظرفیت قرار دارند. نوزادان با شنیدن هر آوا تلاش می‌کنند حالت مناسب برای تولید آن را در دهانشان ایجاد کنند، حتی اگر تابحال نحوه تولید آن آوا را توسط اطرافیان ندیده باشند. این توانایی ویژه بدلیل فعال شدن بخش‌های خاص در مغز آنهاست که با شنیدن صدای مادر اتفاق می‌افتد. بنابراین صدای مادران نقش اساسی در فراگیری زبان نوزادان دارد.

پژوهشگران دانشگاه مونترال به تازگی دریافته‌اند که صدای مادر بخشی از مغز نوزادان را که مسئول فراگیری زبان است، فعال می‌کند.

 در این پژوهش صدای مادر و پرستار غریبه‌ای برای ۱۶ نوزاد پخش و سپس علائم مغزی آنها با استفاده از الکترودهایی که به سرشان متصل بود، بررسی شد. اسکن‌ها نشان دادند که با پخش صدای مادر، فعالیت‌هایی در نیمکره چپ مغز نوزادان، و در بخش‌هایی که مسئول تحلیل صوت و ایجاد مهارت‌های حرکتی لازم برای تولید آن در مغز هستند، صورت می‌گیرد.

اما زمانی که صدای پرستار برای نوزادان پخش می‌شود، برعکس این حالت اتفاق می‌افتد. با پخش صدای پرستار غریبه، نیمکره راست مغز نوزادان که با آواشناسی مرتبط است، از خود فعالیت‌هایی را نشان می‌دهد.

منتشر شده در خواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *