رفتن به نوشته‌ها

افزایش ایدز در بین زنان کشور

وی با بیان اینکه ۹۷ درصد از موارد جدید HIV مربوط به کشورهای با درآمد کم یا متوسط است، افزود: روزانه هزار نفر جوان زیر ۱۵ سال در دنیا به HIV مبتلا می‌شوند. در مجموع روزانه شش هزار نفر در دنیا به این بیماری مبتلا می‌شوند که ۵۱ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند و ۴۱ درصد آنها در سنین ۱۵ تا ۲۴ سال قرار دارند. این امر در دنیا هشدار بزرگی است.

مصداقی نیا افزود: به علت مراقبت‌های زیاد و سرمایه گذاری‌هایی که در زمینه HIV ایدز در دنیا صورت گرفته است مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یافته همچنین ممکن است در آینده تعداد کودکانی که به دلیل این بیماری والدین خود را از دست داده و یتیم شده‌اند افزایش یابد و این مسئله به عنوان یکی از مسائل اجتماعی کشورها در آینده مطرح شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت ایدز در منطقه امرو گفت: هرچند اطلاعات درستی در این زمینه ازمنطقه در دست نیست اما بر اساس آمار موجود، ۴۶۰ هزار نفر در منطقه امرو به HIV مبتلا هستند. ایران نیز در این منطقه قرار دارد اما در کشور ما اطلاعات مناسبی از این بیماری وجود دارد. در مجموع منطقه امرو در مقایسه با کل جهان می‌تواند مشکلات بیشتری در مورد این بیماری داشته باشد. هرچند که وضعیت ایران در مقایسه با کل جهان وضعیت بدی نیست.

وی افزود: در ایران وجود حدود ۸۰ هزار نفر مبتلا به HIV تخمین زده می‌شود که بیش از ۲۰ هزار نفر آنها شناسایی شده‌اند. در برهه‌ای از زمان HIV میان زندانیان و معتادان کشور شیوع یافته بود که خوشبختانه با اقدامات انجام شده و همکاری سایر دستگاه‌ها این موضوع کنترل شد. در حال حاضر وضعیت HIV‌ در ایران به صورت همگانی و اپیدمی نیست و هنوز در میان جمعیت خاصی با این موضوع روبرو هستیم. خوشبختانه آمار مبتلایان به HIV در زندانها رو به کاهش است اما متاسفانه بیماری ایدز در میان زنان کشور رو به افزایش است. این امر مقداری نگرانی ایجاد کرده است. هرچند که از چند سال گذشته تعداد مبتلایان به HIV ‌در کشور رو به کاهش بوده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت نسبت به افزایش بروز موارد HIV در زنان کشور هشدار داد و گفت: باید مراقبت و کنترل‌های لازم در این زمینه صورت گیرد تا شاهد توسعه HIV میان زنان کشور نباشیم.

مصداقی نیا گفت: مسئله کنترل بیماریها به ویژه HIV موضوعی نیست که وزارت بهداشت به تنهایی قادر به انجام آن باشد. لازم است تمام دستگاه‌های مربوطه همکاری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند. همچنین وزارت بهداشت برنامه استراتژیک مقابله با ایدز را تنظیم کرده است که برای اجرای مواد آن به همکاری سازمان های مختلف کشور نیاز است.

یک فرد دولتی نسبت به افزایش موارد ایدز (HIV) در میان زنان کشور هشدار داد و گفت: روزانه هزار نفر جوان زیر ۱۵ سال در دنیا به HIV مبتلا می‌شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا مصداقی نیا در آستانه روز جهانی ایدز گفت: ۳۳٫۳ میلیون نفر در دنیا با HIV ایدز زندگی می‌کنند و به دلیل رشد چشمگیر درمان‌ها ممکن است روز به روز به مبتلایان این بیماری اضافه شود و تعداد مرگ و میر آن کاسته شود.

به گفته مصداقی نیا، سالانه ۲٫۶ میلیون نفر از افراد تازه وارد به مجموعه مبتلایان به HIV اضافه می‌شوند و ۱٫۸ میلیون نفر در دنیا به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. وضعیت ایران از نظر ابتلا به HIV نسبت به وضعیت کل دنیا بد نیست.

منتشر شده در آمار و گزارشاخبار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *