رفتن به نوشته‌ها

آمار مبتلایان ایدز در کشور به ۲۱ هزار و ۴۳۵ نفر رسید

این گزارش حاکیست: علل ابتلاء به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب تزریق با وسایل مشترک درمصرف کنندگان مواد (۹/۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۱/۹ درصد)، دریافت خون و فرآورده های خونی (۱/۱درصد) و انتقال از مادر به کودک (۶/۰ درصد) بوده است. راه انتقال در ۳/۱۹% از این گروه نامشخص مانده است .

 همچنین در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلاء آنان در سال ۱۳۸۸ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۳/۷۱ درصد، برقراری روابط جنسی ۶/۱۷ درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۶/۱درصد را تشکیل داده است. همچنین در ۵/۹ درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلاء از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است .

بنا بر اعلام وزارت بهداشت براساس آمار جمع­آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی وخدمات بهداشتی، درمانی، تا تاریخ اول تیرماه ۸۹ مجموعاً ۲۱ هزارو ۴۳۵ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS درکشور شناسایی

شده اند .بر اساس این امار ۶/۹۲% آنان را مردان و ۴/۷% را زنان تشکیل می دهند . این گزارش می افزاید تاکنون ۲هزارو۴۳۱ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۳هزارو۷۶۳ نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند. ۶/۴۶ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلاء در گروه سنی ۳۴- ۲۵ سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروههای سنی را به خود اختصاص می دهند.

منتشر شده در آمار و گزارشاخبار

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *