رفتن به نوشته‌ها

بچه هایی که طبیعی به دنیا نمی آیند

دکتر مامایی زهرا یاراحمدی درباره عمل سزارین و عوارض آن معتقد است‌: متأسفانه بسیاری از زن‌ها در هنگام وضع حمل می‌توانند به روش طبیعی زایمان کنند در حالی که به خاطر راحتی و ترس از درد، سزارین را در بیشتر موارد ترجیح می‌دهند بدون اینکه از عوارض آن مطلع باشند. وی افزود: یکی از شایع‌ترین عوارض سزارین عفونت است که می‌تواند رحم و اعضای مجاور آن چون مثانه را درگیر کند، علاوه بر آن با میزان خونریزی بیشتری هم در سزارین نسبت به زایمان طبیعی روبه رو هستیم. مشکلات تنفسی و برخی حساسیت‌ها که به دلیل مصرف داروها از جمله عوارضی است که بعد از عمل سزارین طبیعتاً به وجود می‌آید اما عوارض به همین جا ختم نمی‌شود. مشکلات روانی و خطرات جراحی و مالی از دیگر مشکلات است که در زمان بستری مادر در بیمارستان عمل سزارین تقریباً دو برابر و نیم زایمان طبیعی هزینه دربر می‌گیردکه این برای بعضی خانواده‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

وی در ادامه می‌افزاید‌: البته برخی از ماماهای ما با توجه به بلوغ رسیدن مادران، سزارین یا طبیعی را حق او دانسته و که خودشان انتخاب کنند اما من به عنوان یک دکتر هنوز هم به مادران پیشنهاد می‌کنم با توجه به عوارض شدید آن از این کار پرهیز کنند.

وی در ادامه به خطرات نوزادی سزارین اشاره کرد و گفت: اگر تاریخ دقیق زایمان مشخص نشود خطر تولد نوزاد زودرس در سزارین‌های انتخابی وجود دارد ضمن اینکه به علت داروهای بی هوشی، عمل جراحی یا عدم تحریک کافی به خاطر نبود دردهای زایمان امکان تولد نوزاد با نمره سلامتی پایین وجود دارد از سویی مشکلات تنفسی در این قبیل نوزادان بیشتر مشاهده می‌شود و حتی در موارد نادر امکان آسیب به نوزاد با تیغ جراحی وجود دارد.

دکتر یاراحمدی درباره اقدامات کاهش سزارین در ایران می‌گوید

در سال‌های اخیر اقداماتی خوبی در جهت کاهش سزارین در ایران به مرحله اجرا رسیده است، اقداماتی چون: ترویج زایمان طبیعی با استفاده از روش‌های غیردارویی کنترل درد، برقراری کلاس‌های آموزشی برای آگاه کردن مادران از روند یک زایمان طبیعی و سالم، حمایت روانی و فیزیکی مادر و احترام به باورها و خواسته‌های او در طول دردهای زایمانی و زایمان، ایجاد فضای فیزیکی مناسب برای انجام زایمان طبیعی و همراهی مادر توسط یکی از اطرافیان، برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان از جمله مواردی است که تا به حال مورد استفاده قرار می‌گیرد که خیلی هم جواب داده است. اما به راستی چرا با توجه به اینکه اکثر ماماها از عوارض این عمل هشدار می‌دهند بازهم آمار سزارین در ایران اینقدر بالاست. آیا پیشنهاد سزارین به خانم‌ها فقط توسط برخی دکترها به غیر از موارد خاص چیزی جز سود مالی را دربر می‌گیرد چرا خطرات جانبی عمل سزارین برای آن فردی که مادر شده برای آن پزشک مهم نیست. طبق آخرین آمار
۶۰ درصد زایمان‌های زنان ایرانی سزارین است. « ناهید خداکرمی» مدیر انجمن مامایی کشور در این باره معتقد است: «در حالی که به طور طبیعی فقط باید ۱۰ تا ۱۵ درصد زایمان‌ها به صورت سزارین انجام شود، اما متأسفانه عمل‌های سزارین در برخی بیمارستان‌های خصوصی به صد درصد رسیده و در بیمارستان‌های دولتی در تهران و در شهرستان‌ها این عمل ۶۰ تا ۷۰ درصد کل زایمان‌هاست. »

فاصله ما از این لحاظ هم با کشورهای دیگر عجیب و باور نکردنی است: «۸۵ درصد زایمان‌ها در ایرلند به طور طبیعی انجام می‌شود. در سوئد ۴۰ درصد زایمان‌ها طبیعی است و در منزل به وسیله ماما صورت می‌گیرد و در امارات ۸۹ درصد زایمان‌ها به شکل طبیعی انجام می‌شود. » اما چرا در ایران آمار این مورد جای تاسف دارد.

جوان آنلاین:

هر خانم بارداری در طول بارداری و مخصوصاً در ماه آخر به فکر زایمان و نوع آن است که چگونه زایمانی ‌داشته باشد. زایمان امری است که به طور طبیعی انجام‌پذیر است ولی در موارد معدودی پزشک تصمیم می‌گیرد زایمان را به طریق سزارین انجام دهد. در این موارد، سزارین برای نجات جان مادر و نوزاد انجام می‌شود و باید خطرات آن را پذیرفت. اما در موارد غیرضروری به عنوان یک عمل جراحی بزرگ خطراتی را برای مادر و نوزاد به همراه دارد….

منتشر شده در اخبار کودکان و جوانانخواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *