رفتن به نوشته‌ها

چند درصد زنان ایرانی قلیان می کشند؟

حیدری گفت: سازمان بهداشت جهانی بعد از اعلام همه‌گیری در حال رشد مصرف سیگار که در دهه گذشته بارها و بارها تکرار کرده بود، طی چند سال گذشته اعلام کرده است که با همه گیری قلیان روبه‌رو هستیم.

وی اضافه کرد: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی دود قلیان حداقل حاوی همان مقدار ماده سمی است که دود سیگار دارد و مصرف آن برای سلامت فرد مصرف کننده و دیگران مضر است.
رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: قلیان فرآورده‌ای است که نیمی از مردان ایرانی آن را تجربه کرده‌اند.

به گفته وی طی مطالعه‌ای که در مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات در سال‌های ۸۵ و ۸۶ انجام گرفت. مشخص شد که ۵۰ درصد مردان و ۳۷ درصد زنان تجربه مصرف قلیان دارند.
حیدری گفت: در مطالعاتی که انجام گرفته است، ۲۳ درصد سیگاری‌ها حداقل یک بار در هفته قلیان مصرف می‌کنند و این رقم در غیرسیگاری‌ها ۲۵ درصد است. این به این معنی است که غیرسیگاری‌ها حتی بیش از سیگاری‌ها قلیان مصرف می‌کنند و به سمت اعتیاد به آن پیش می‌روند.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ۵۰ درصد مردان و ۳۷ درصد زنان ایرانی حداقل یکبار مصرف قلیان را تجربه کرده‌اند.

غلامرضا حیدری در گفت وگو با فارس افزود: دود قلیان مثل دود سیگار تلخ نیست به‌دلیل اضافه کردن مواد افزودنی تلخ دود قلیان نسبت به سیگار کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: دود قلیان به خاطر ذغالی است که در سوختن آن به کار می‌رود، حاوی مونوکسید کربن بیشتری است. به جز اینکه قلیان در حرارت پایین‌تری نسبت به سیگار می‌سوزد و در نتیجه مونوکسید کربن و قطران بالاتری دارد.
رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بعد از مصرف یک قلیان به مدت ۴۵ دقیقه مونوکسید کربن به ۴۵ تا ۷۰ ppm می‌رسد که برابر است با مصرف ۴۵ تا ۷۰ سیگار در عرض یک ساعت.

منتشر شده در اخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *