رفتن به نوشته‌ها

خشونت روانی مهمترین عامل در خودکشی زنان است

نعمت الله فاضلی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار ایونا اظهار داشت : اعتیاد ، همسرآزاری و آگاهی نداشتن نسبت به حقوق اجتماعی و قانونی ، بیکاری ، رفتارهای خشونت بار ، فروش اموال و جهیزیه زن و حتی سرقت اموال خانواده توسط همسر ، اجبار زن به انجام امور خلاف قانون برای کسب درآمد همه از پیامدهای اعتیاد و مشکلات زنان جامعه است .

وی گفت : بسیاری از زنان حتی کمترین آگاهی از حقوق خود ندارند و با مراجعه به مراجع قضایی شوراهای حل اختلاف پس از راهنمایی و مشورت به وظایف خود آشنا می شوند .

او ازدواج های نامناسب که تفاوت های سنی در آن فاحش است ، فرهنگ مردسالاری حاکم ، نداشتن حق انتخاب همسر ، فقر و بیکاری مردان را از مقوله هایی می داند که به پدیده خودکشی در میان زنان دامن زده است و تصریح کرد:دراین شرایط پدیده خودکشی به عنوان تنها راه آزادی و رهایی از رنج های انسانی بروز کرده و ادامه می یابد .

این استاد دانشگاه افزود: در این میان باید به ضرب و شتم زنان توسط مردانشان و فقر اقتصادی آنان نیز در افزایش میزان خودکشی زنان اشاره کرد . اغلب این مردان به دلیل بیکاری به آزار و اذیت زنان و کودکان خود می پردازند . بیکاری و فقر مالی تا آنجا پیش می رود که مردان برای رهایی از آن به اعتیاد و فساد اخلاقی روی می آورند .

وی چند همسری را از دیگر عوامل خودکشی در میان زنان عنوان کرد و با اشاره به یک طرح پژوهشی درسال ۸۲ گفت : جامعه زنان به خصوص روستاییان به شدت در معرض خودکشی هستند .

براساس یافته های آماری این طرح پژوهشی که توسط سازمان بهزیستی انجام گرفته است این خودکشی ها به لحاظ سنی بالاترین میزان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال و سپس ۱۰ تا ۱۹ سال در میان زنان است .

محمد حسینی کارشناس آسیب های اجتماعی نیز در این زمینه به خبرنگار ایونا گفت : از مجموع ۱۷۴ مورد اقدام به خودکشی در یکی از استانهای کشور ۷/۷۴ درصد به زنان و ۳/۲۵ درصد به مردان اختصاص دارد .

وی افزود : در فضای جامعه بخصوص روستاها وزنه اصلی مردان هستند و جایی برای شناختن حقوق زنان و استفاده از سلیقه و عقیده آنان وجود ندارد .

حسینی گفت : از این تعداد خودکشی ۴۳ درصد موفق و ۵۷ درصد ناموفق بوده است و عمق مساله آنگاه وحشتناک تر می شود که به نوع خودکشی ها توجه شود .

این کارشناس مسایل اجتماعی افزود : شیوه خودکشی زنان خشن تر و بی رحمانه تر است به طوری که ۹۸ درصد خودکشی های موفق به صورت خودسوزی بوده است .

در این میان خودکشی زنان متاهل ۹۲ درصد گزارش شده است و ازدواج های اجباری ، فقر مادی و فرهنگی و تعداد زیاد جمعیت خانواده از عوامل عمده این ناهنجاری به شمار می رود .

همچنین مینا ارشاد ، روانشناس معتقد است : مادامی که دختران ۱۰ تا ۱۵ سال به دلیل فقر فرهنگی و معیشتی به ازدواج با مردان بالای ۵۰ سال یا افراد دارای ۲ یا ۳ همسر درآیند وضعیت بهتر از این نخواهد بود .

وی ادامه داد : آنان زنانی هستند آزار دیده و بریده از زندگی پرمخاطره و اجتماع و کسانی که از حقوق خود بهره ای نگرفته و در طول زندگی از آنها استفاده ابزاری شده است و با رسیدن به این تزلزل به جای خودسازی خودسوزی را انتخاب می کنند .

به گفته این روانشناس هیچ مرجعی مردان این زنان را مقصر نمی شناسد و هیچ برخورد قانونی با مسببان این نوع حوادث صورت نمی گیرد زیرا زنان خود خواستند و مرتکب چنین عملی شده اند .

ارشاد گفت : این زنان جایگاهی برای بیان فشارهای زندگی و بروز زور و خشونت و یا همدلی برای اظهار دردهای خود نمی بینند و پناهی برای مشاوره و گفت و گو تا یافتن چاره ای برای زندگی حود نمی یابد بنابراین تنها راه رهایی از این همه مصیبت را خودکشی می بیند .

این روانشناس خاطر نشان کرد : این زنان در طول زندگی پرمشکل خود برای رهایی از زندگی حتی دستشان به طلاق نمی رسد چه رسد به بازگشت به خانه پدری که نگاه آنها بدتر از خودسوزی است .

 

خبرگزاری زنان ایران : یک جامعه شناس با اشاره به مقوله های خودکشی در بین زنان گفت : ازدواج های نامناسب که تفاوت های سنی در آن فاحش است ، فرهنگ مردسالاری حاکم ، نداشتن حق انتخاب همسر ، فقر و بیکاری مردان از مقوله هایی است که به پدیده خودکشی در میان زنان دامن زده است و در این شرایط پدیده خودکشی به عنوان تنها راه آزادی و رهایی از رنج های انسانی بروز کرده و ادامه می یابد .

 بر اساس تحقیقات از بین انواع خشونت ها ، خشونت روانی بیشترین ارتباط را با تمایل به افکار منتهی به خودکشی و آسیب رساندن به همسر دارد .

براساس این تحقیقات ، تمایل به افکار منتهی به خودکشی و آسیب رساندن به همسر در زنانی که دارای سطوح تحصیلی دیپلم و لیسانس به بالا بودند کمتر از زنانی بوده است که دارای سطوح تحصیلی زیر دیپلم می باشند .

منتشر شده در اخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *