رفتن به نوشته‌ها

وضعیت فعلی جوانان کشور «زرد» است

امیدی با بیان این که اسلام ارتباطات عاقلانه، آگاهانه و زیر نظر خانواده‌ قبل از ازدواج به نیت انتخاب همسر را بر اساس چارچوب‌های دینی پذیرفته و توصیه کرده است، گفت: روابط قبل از ازدواج در صورتی که با مطامع خاص و یا به قصد بهره‌کشی شهوانی شکل بگیرد،‌ قطعا سبب بروز برخی آسیب‌ها پس از ازدواج می‌شود. وی با اشاره به الگوبرداری از نسخه‌هایی که در چارچوب و قالب هویتی ما نمی‌گنجد به رواج ازدواج‌های اینترنتی میان جوانان در سال‌های اخیر اشاره کرد و خاطر نشان کرد: هر چند این امر تنها در دو درصد از طلاق‌های واقع شده در سال گذشته نقش داشته است، اما این مساله می‌تواند زنگ خطری از آغاز یک روند باشد.

 مدیر کل امور فرهنگی سازمان ملی جوانان با اشاره به فضای باز ارتباطی و هجوم تحریک‌های متفاوتی که جوان در جامعه با آن روبروست بر لزوم حمایت از جوانان تاکید و اضافه کرد: حمایت خانواده‌ و ارتباطات صمیمی میان اعضای خانواده‌ می‌تواند جوان را در برابر این همجمه‌ها بیمه کند.

مدیر کل امور فرهنگی سازمان ملی جوانان در ادامه مهم‌ترین دلیل رشد طلاق در کشور را وجود خطاهای شناختی در انتخاب همسر عنوان کرد و افزود: نبود آموزش مهارت انتخاب به جوانان سبب شده است، آنان صرفا سرمایه‌گذاری‌های عاطفی، خیال‌پردازی‌ها و آرمان‌ها را در انتخاب خود دخیل کنند . امیدی در ادامه از تصویب کلیات طرحی درباره ارائه آموزش اجباری به جوانان در زمینه‌ ازدواج در هیات دولت خبر داد و افزود: این طرح در حال بررسی در کمیسیون فرهنگی دولت است و سازمان برای تصویب نهایی باید در این کمیسیون از طرح دفاع کند.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: این طرح تا پایان سال به تصویب نهایی برسد و در سال ۸۹ به اجرا گذاشته شود. مدیر کل امور فرهنگی سازمان ملی جوانان در ادامه با اشاره به افزایش سه درصدی سن ازدواج در نیمه نخست امسال این امر را چنین تشریح کرد: بالا رفتن سن ازدواج ناشی از صف تاخیر‌ی‌های ازدواج در سال‌های اخیر است. وی ادامه داد: در سال ۸۷ انتظار می‌رفت یک میلیون و ۲۰۰ هزار فقره ازدواج صورت بگیرد، در حالی که تنها ۹۰۰ هزار فقره ازدواج به وقوع پیوست.

در سال جاری نیز انتظار می‌رود یک میلیون و ۳۰۰ هزار فقره ازدواج صورت بگیرد، اما پیش‌بینی می‌شود، تنها یک میلیون فقره از این رقم محقق شود. وی با اشاره به نقش رصدگری سازمان ملی جوانان، وضعیت فعلی جوانان در کشور را زرد اعلام کرد و افزود: قله جمعیتی ایران ۲۴ سال و میانه جمعیتی ۲۸ سال است و این ارقام نشان دهنده نیازهایی ویژه‌ای است که در صورت بی‌توجهی به این نیازها، بروز آسیب‌ها و چالش‌های لاینحل در آینده قطعی خواهد بود.

مدیرکل امور فرهنگی سازمان ملی جوانان تاکید کرد: داشتن روابط غیرمتعارف و نادرست در زمان قبل از ازدواج در بروز بیش از ۶۰ درصد طلاق‌های کشور در سال‌های اخیر نقش مستقیم داشته است.

 مجید امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به پژوهش‌های سازمان ملی جوانان در زمینه‌ میزان وجود ارتباطات غیرمتعارف قبل از ازدواج از ارائه آمار در این زمینه خودداری کرد و افزود: اعلام این آمار ممکن است، باعث سودجویی برخی افراد مغرض تخریب و تشویش اذهان عمومی شود. وی ادامه داد: وظیفه سازمان این است که اطلاعات حاصل شده در این زمینه را برای چاره‌اندیشی در اختیار مراکز تخصصی و نهادهای تصمیم‌ساز قرار دهد ، تا آنان از بروز چنین مسایلی جلوگیری کنند.

منتشر شده در خواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *