رفتن به نوشته‌ها

بهتر است يك‌كيلو طلا مهريه هر زن ايراني باشد!!!

او با بيان اينكه زندان جاي مرداني كه پول براي پرداخت مهريه ندارند نيست، گفت: براي حل اين مشكل، دولت در لايحه حمايت از خانواده ماده‌اي در نظر گرفته كه بر اساس آن قرار بود براي مهريه‌هاي نامتعارف، ماليات در نظر گرفته شود اما به دليل اينكه كميسيون حقوقي و قضايي اين اقدام را غيرعملي دانست زيرا مهريه درآمد نيست كه بتوان براي آن ماليات در نظر گرفت، اين ماده را حذف كرد.

اين نماينده مجلس ادامه داد: بعد از حذف ماده 25 مجلس به فكر جايگزين كردن ماده‌اي براي حل اين معضل افتاد و هم‌اكنون پيشنهادي در مجلس مطرح شده است كه بر اساس آن رئيس قوه قضائيه هر سال نرخ مهريه را اعلام كند و مهريه‌هاي بالاتر از اين نرخ غيرمتعارف اعلام شود.
رحيمي گفت: به اين صورت وقتي زني مهريه خود را از شوهر طلب مي‌كند، در صورتي كه مهريه او در حد متعارف باشد و شوهر مهريه را پرداخت نكند، به زندان مي‌رود و در غير اين صورت اين اتفاق نمي‌افتد.
او توضيح داد: در صورتي كه براي دادگاه احراز شود كه مردي توان پرداخت مهريه غيرمتعارف همسرش را ندارد، به زندان نمي‌رود اما در صورتي كه مرد از نظر مالي در وضعيتي باشد كه توان پرداخت مهريه غيرمتعارف را داشته باشد، موظف است كه مهريه را هر چقدر هم كه زياد باشد بپردازد.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس گفت: بر اساس شرع نمي‌توان ميزان مهريه را محدود كرد و مهريه بر اساس اراده طرفين تعيين مي‌شود و قانون نمي‌تواند جلو اراده افراد را بگيرد اما اگر مهريه در حد غيرمتعارف تعيين شود بر اساس قانون مردي كه تمكن مالي پرداخت مهريه را نداشته باشد به زندان نمي‌رود.

رحيمي در پاسخ به اين سئوال كه اگر مرد دارايي‌هاي خود را پنهان كند تا از پرداخت مهريه فرار كند، قانون چه تضميني دارد كه از حقوق زن دفاع كند، گفت: اگر مردي براي فرار از دين، معامله كند، هم معامله او باطل است و هم به زندان مي‌رود و اگر مردي دارايي خود را به فرار از مهريه به نام ديگري كند و اين موضوع ثابت شود، او مجازات مي‌شود بنابراين اگر زن بتواند ثابت كند كه مرد دارايي لازم را براي پرداخت مهريه او را دارد، دادگاه حقوق زن را از مرد مي‌گيرد و از او حمايت مي‌كند.

اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي در رابطه با ميزان مهريه متعارف گفت: ميزان مهريه را رئيس قوه قضائيه بايدتعيين كند اما به نظرمن ميزان مهريه در حدود 20 تا 30 ميليون يا معادل يك كيلو طلا معقول است و جوانان بيش از اين ميزان مهريه ندارند كه بپردازند.

او ادامه داد: من سال‌ها قاضي بوده‌ام و در تجربيات خود نيز به اين نتيجه رسيدم مهريه سنگين به هيچ وجه باعث استحكام خانواده نيست و بيشتر موجب گرفتاري مي‌شود و تنها چيزي كه مي‌تواند باعث دوام خانواده شود، صداقت و درستكاري است.

سخنگوي كميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي مي‌گويد، اكنون در مجلس پيشنهادي مطرح شده كه بر اساس آن رئيس قوه قضائيه سقف مهريه متعارف را تعيين كند تا ديگر مردان به دليل نداشتن توان مالي براي پرداخت مهريه زنداني نشوند، او مي‌گويد: پيشنهاد من براي ميزان مهريه يك كيلو طلا براي هر زن است البته قرار است هر سال سقف اين مهريه بنا به شرايط تغيير كند.

امين حسين‌رحيمي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، گفت: در حال حاضر بسياري از مرداني كه در زمان ازدواج مهريه‌هاي سنگين تعيين كرده و بعد با همسر خود اختلاف پيدا كرده‌اند، در زندان هستند. زيرا مرد قادر به پرداخت مهريه بالاي زن نيست…..

منتشر شده در اخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *