زنان باردار مي‌توانند احساسات را در چهره بخوانند

پژوهش جديد نشان داد كه همين يافته در مورد زنان باردار نيز صدق مي‌كند و آنها نه تنها مي‌توانند احساس لذت و خوشحالي را به سرعت تشخيص بدهند بلكه حتي قادر هستند احساسات منفي را نيز خيلي دقيق‌تر شناسايي كنند.

دكتر ربكا پيرسون و دستياران وي در دانشگاه بريستول انگليس، اين پژوهش را با بررسي 76 زن باردار انجام داده‌اند.

پژوهشگران دريافتند: زنان باردار در هر مرحله از بارداري احساسات مثبت را به سرعت شناسايي مي‌كنند اما براي تشخيص احساسات منفي مانند عصبانيت، ترس و نااميدي در ماه‌هاي آخر بارداري قوي تر هستند. زنان در اين دوران هوشيارتر مي‌شوند و در نتيجه مي‌توانند تهديدهاي احتمالي را شناسايي كرده و در صورت ضرورت اقدام كنند.

اين پژوهش در مجله «هورمونها و رفتار» منتشر شده است.

تحقيقات نشان مي‌دهد: زنان باردار مي‌توانند احساسات را در چهره افراد بخوانند.

ايسنا: زنان باردار كه بواسطه شدت يافتن هورمونهايشان به مجموعه‌اي از اعصاب با تغييرات و نوسانات خلقي مبدل مي‌شوند در تشخيص نشانه‌هاي عصبانيت و خشم در چهره افراد بسيار دقيق‌تر و حساس‌تر عمل مي‌كنند در حالي كه اين توانايي در زناني كه باردار نيستند و نيز در مردان وجود ندارد.

مطالعات پيشين نيز تاييد كرده‌اند كه زنان در مراحل خاصي از دوره عادت ماهانه مي‌توانند احساسات فرد را از نگاه كردن به چهره او دريابند و توجيه محققان براي اين توانايي اين است كه سطح هورمون پروژسترون در چنين شرايطي به نقطه اوج خود مي‌رسد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.