رفتن به نوشته‌ها

تعیین تکلیف دستگاه‌ها برای تسهیل ازدواج جوانان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس به یک فوریت طرح تسهیل ازدواج جوانان رأی مثبت دادند.
به گزارش خبرگزاری فارس، طرح تسهیل ازدواج جوانان در ۱۶ ماده و چند تبصره جهت تسهیل ازدواج جوانان و کاهش سن ازدواج، با کار کارشناسی مرکز پژوهش‌ها و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تهیه شده است. تهیه این طرح در راستای اجرای اصل دهم قانون اساسی مبنی بر این که «همه قوانین و مقررات باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده بر پایه حقوق اسلامی باشد» صورت گرفته است.
دولت در این طرح مکلف شده است به فرد و زوجین نیازمند به اجاره مسکن، حسب تشخیص کمیته سامان ازدواج و احراز شرایط متقاضی وام ودیعه مسکن پرداخت کند. طبق ماده ۱۱ این طرح نیز دولت مکلف است در زمینه توانمندسازی جوانان و زوج‌های جوان برای تشکیل خانواده، صندوق اندوخته ازدواج جوانان را ایجاد کند و اساسنامه آن را به تصویب مجلس برساند.
در ماده ۴ طرح تسهیل ازدواج جوانان با تاکید بر روش‌های انبوه‌سازی، کوچک‌سازی و ارزان‌سازی دولت مکلف شده است از طریق نهادهای عمومی مانند شهرداری و اوقاف و امور خیریه با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی، با استفاده از زمین‌های دولتی یا بدون مالک محدوده شهرها و حومه شهرها واحدهای ساختمانی را تهیه و با اجاره مناسب در اختیار زوج‌های جوان قرار دهد.
طبق این ماده همه دستگاه‌های اجرایی دارای تسهیلات رفاهی، نظیر باشگاه و اردوگاه، نهادهای عمومی و شهرداری موظفند با هماهنگی کمیته سامان ازدواج، فضاهای رفاهی و باشگاهی خود را با همان قیمت که از کارکنان خود اخذ می‌کنند در اختیار زوج‌های جوان قرار دهند. البته اولویت استفاده از این فضاها با زوج‌هایی است که مهریه آنها در حد عادی و متعارف معین شده باشد.
همچنین طبق ماده هشت این طرح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مکلف است در ساماندهی خدمت نظام وظیفه محل خدمت سربازان متاهل را نزدیکترین پادگان به محل زندگی سرباز تعیین کند. این وزارتخانه همچنین موظف می‌شود برای تشویق دانشجویان به امر ازدواج به منظور رفع مانع مدت نظام وظیفه به عنوان عامل افزایش سن ازدواج، طرح انجام خدمت سربازی حین تحصیل را برای دانشجویان متاهل یا طرح کاهش خدمت نظام وظیفه را برای آنان تهیه و به تصویب فرماندهی کل قوا برساند. علاوه بر این طبق ماده ۱۰ این طرح دولت مکلف است متأهلان را در اولویت دسترسی به فرصت‌های شغلی، وام اشتغال و بهره‌مندی از مسکن‌های حمایتی قرار دهد.
ماده ۱۱ و ۱۲ این طرح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر دستگاه‌ها را موظف به جابجایی دانشجویان متقاضی متاهل به دانشگاه‌های و مراکز ضمن زندگی همسرشان و دسترسی به خوابگاه‌های دانشجویی می‌کند. مطابق ماده ۱۳ این طرح نیز دولت کلیه تسیهلات و هدیه ازدواج موضوع این قانون را در اختیار زوج‌های جوان قرار می‌دهد. و در صورت بروز طلاق در هفت سال اول زندگی (به جز در موارد بیماری) زوج و زوجه باید تسهیلات را بازپرداخت کنند. در ماده ۱۴ این طرح، دولت موظف است از سال ۱۳۸۴ حق عائله‌مندی، حق اولاد، نظام هماهنگ پرداخت کارکنان شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیر را به منظور تشویق و تقویت حال متأهلان ارتقا داده و لایحه اصلاح مواد قانونی را به مجلس ارائه نماید.
جواد آرین منش نماینده مردم مشهد در مجلس اولین موافق و یکی از طراحان این طرح در دفاع از این طرح گفت: این طرح پس از بررسی مسائل جوانان و اولویت‌بندی‌ها و با مطالعات کارشناسی در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با کمک اعضای کمیسیون فرهنگی تهیه شده است.
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به مزیت‌های این طرح اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد صندوق اندوخته ازدواج برای جوانان و اعطای وام ازدواج به جوانان از جمله فواید این طرح برای جوانان است. وی با اشاره به افزایش سن ازدواج جوانان اظهار داشت: آمار نشان می‌دهد که فاصله سن بلوغ و تا سن ازدواج افزایش یافته است و این مشکل‌ساز است.
حسن سلیمانی در مخالفت با این طرح با بیان این که این طرح نیاز به بررسی بیشتر دارد، گفت: باید روی آن کار کارشناسی کرد تا به تصویب شورای نگهبان هم برسد. نماینده کنگاور و صحنه در مجلس شورای اسلامی افزود: دلیلی برای فوریت این طرح نیست اشکالاتی در این طرح است که باید رفع شود. حسن ‌زمانی‌فر در موافقت فوریت با این طرح گفت: اگر این طرح به صورت عادی بخواهد بررسی شود زمان زیادی می‌برد و به دولت فعلی نمی‌رسد.
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: با یک حرکت انقلابی نشان دهیم که به جوانان توجه داریم و برای جوانان در آینده هم برنامه‌های مثبتی داریم.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس به یک فوریت طرح تسهیل ازدواج جوانان رأی مثبت دادند.

منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *