رفتن به نوشته‌ها

زنان ایرانی افسرده تر از مردان

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمینه ایجاد افسردگی در مردان ۶ تا ۱۲ درصد و شیوع این بیماری در زنان ۱۲ تا ۲۵ درصد است اضافه کرد: افسردگی تاثیر زیادی در اشتهای فرد دارد به گونه‌ای که فرد پرخوری می‌کند یا میلی به خوردن غذا ندارد; همچنین در این بیماری فرد انگیزه‌ای برای برقراری ارتباط با دیگران ندارد و به انزوا و تنهایی دچار می‌شود.

وی در خصوص عللی که برای ایجاد این بیماری وجود دارد بیان داشت: به دلیل کاهش ترشح دوپامین سروتونی و نوروپنتین علائم افسردگی در فرد ایجاد می‌شود; این عوامل علت‌های روان شناختی بیماری است.

قجاوند در خصوص علت‌های روان شناسی که برای بروز این بیماری وجود دارد اظهار داشت: اگر کودک در محیطی قرار گیرد که تعریف و تمجید لازم را دریافت نکند و مدام تحقیر و سرزنش شود امکان بروز افسردگی در بزرگسالی برای کودک وجود خواهد داشت.
وی گفت: اگر فرد در محیطی باشد که در آن پدر و مادر دچار افسردگی باشند احتمال آموختن این عمل توسط فرزند وجود دارد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: افسردگی بر اثر فشارهای روانی نیز ایجاد می‌شود; شکست در ازدواج عدم موفقیت در کنکور و از دست دادن یکی از عزیزان از جمله فشارهایی است که می‌تواند باعث بروز افسردگی شود.

وی با اشاره به اینکه راه‌های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد گفت: دارو درمانی در شرایطی استفاده می‌شود که افسردگی فرد زیاد باشد و از داروهای ۳ و ۴ حلقه‌ای برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.
قجاوند بیان داشت: شوک درمانی یکی دیگر از روش‌های درمان این بیماری است ; همچنین رفتار درمانی نیز برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زنان ۲ برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند اظهار داشت: زایمان بروز افسردگی در زنان را بیشتر می‌کند; همچنین به دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشک و پزشک مراجعه می‌کنند سریع تر از بیماری خود مطلع می‌شوند.
وی گفت: شرایط فرهنگی جامعه به گونه‌ای است که سبب می‌شود مردان بیشتر از زنان در محیط اجتماع قرار گیرند و از این طریق زمینه‌های بروز این بیماری کمتر در مردان ایجاد می‌شود.

یک استاد دانشگاه گفت: در ایران به دلیل اینکه اکثر زنان در منزل بوده و کمتر در اجتماع هستند درصد ابتلای آن‌ها به افسردگی ۲ برابر مردان است.

به نوشته «جمهوری»، کاظم قجاوند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: افسردگی اختلال بالینی و روان شناختی است که به دلایل ژنتیکی و محیطی در برخی از افراد به عنوان اختلال بالینی خود را نشان می‌دهد.

وی در خصوص علائم این بیماری گفت: فرد در هنگام بروز این بیماری علاقه و انگیزه خود را در امور مختلف از دست می‌دهد و تمایلی به ادامه کار و زندگی نخواهد داشت ; همچنین در روابط زناشویی خود مشکلاتی پیدا می‌کند…….

منتشر شده در اخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *