زنان ايراني افسرده تر از مردان

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه زمينه ايجاد افسردگي در مردان 6 تا 12 درصد و شيوع اين بيماري در زنان 12 تا 25 درصد است اضافه كرد: افسردگي تاثير زيادي در اشتهاي فرد دارد به گونه‌اي كه فرد پرخوري مي‌كند يا ميلي به خوردن غذا ندارد; همچنين در اين بيماري فرد انگيزه‌اي براي برقراري ارتباط با ديگران ندارد و به انزوا و تنهايي دچار مي‌شود.

وي در خصوص عللي كه براي ايجاد اين بيماري وجود دارد بيان داشت: به دليل كاهش ترشح دوپامين سروتوني و نوروپنتين علائم افسردگي در فرد ايجاد مي‌شود; اين عوامل علت‌هاي روان شناختي بيماري است.

قجاوند در خصوص علت‌هاي روان شناسي كه براي بروز اين بيماري وجود دارد اظهار داشت: اگر كودك در محيطي قرار گيرد كه تعريف و تمجيد لازم را دريافت نكند و مدام تحقير و سرزنش شود امكان بروز افسردگي در بزرگسالي براي كودك وجود خواهد داشت.
وي گفت: اگر فرد در محيطي باشد كه در آن پدر و مادر دچار افسردگي باشند احتمال آموختن اين عمل توسط فرزند وجود دارد.

اين استاد دانشگاه عنوان كرد: افسردگي بر اثر فشارهاي رواني نيز ايجاد مي‌شود; شكست در ازدواج عدم موفقيت در كنكور و از دست دادن يكي از عزيزان از جمله فشارهايي است كه مي‌تواند باعث بروز افسردگي شود.

وي با اشاره به اينكه راه‌هاي زيادي براي درمان اين بيماري وجود دارد گفت: دارو درماني در شرايطي استفاده مي‌شود كه افسردگي فرد زياد باشد و از داروهاي 3 و 4 حلقه‌اي براي درمان اين بيماري استفاده مي‌شود.
قجاوند بيان داشت: شوك درماني يكي ديگر از روش‌هاي درمان اين بيماري است ; همچنين رفتار درماني نيز براي درمان اين بيماري استفاده مي‌شود.

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه زنان 2 برابر بيشتر از مردان به افسردگي مبتلا مي‌شوند اظهار داشت: زايمان بروز افسردگي در زنان را بيشتر مي‌كند; همچنين به دليل اينكه زنان بيشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشك و پزشك مراجعه مي‌كنند سريع تر از بيماري خود مطلع مي‌شوند.
وي گفت: شرايط فرهنگي جامعه به گونه‌اي است كه سبب مي‌شود مردان بيشتر از زنان در محيط اجتماع قرار گيرند و از اين طريق زمينه‌هاي بروز اين بيماري كمتر در مردان ايجاد مي‌شود.

يك استاد دانشگاه گفت: در ايران به دليل اينكه اكثر زنان در منزل بوده و كمتر در اجتماع هستند درصد ابتلاي آن‌ها به افسردگي 2 برابر مردان است.

به نوشته «جمهوري»، كاظم قجاوند در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس اظهار داشت: افسردگي اختلال باليني و روان شناختي است كه به دلايل ژنتيكي و محيطي در برخي از افراد به عنوان اختلال باليني خود را نشان مي‌دهد.

وي در خصوص علائم اين بيماري گفت: فرد در هنگام بروز اين بيماري علاقه و انگيزه خود را در امور مختلف از دست مي‌دهد و تمايلي به ادامه كار و زندگي نخواهد داشت ; همچنين در روابط زناشويي خود مشكلاتي پيدا مي‌كند…….

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.