رفتن به نوشته‌ها

ازدواج اجباری گریبان مردان را نیز می گیرد

برخی خانواده های ترکیه هنوز به رسوم و اعتقادات پیشینیان خود پایبندند. این سنتها به امور زیادی از زندگی فرزندان از جمله ازدواج آنان مربوط می شود. بر این اساس پدر و مادر حق دارند همسر آینده فرزندشان را خود انتخاب کنند و فرزندان نیز موظف به پذیرش آن هستند .

 

 این مساله دوام خانواده را به خطر انداخته و موجب بروز اختلاف و نهایتا جدایی می شود. این در حالی است که پژوهشها از درصد بالای میزان نارضایتی جوانان در ازدواجهای اجباری حکایت می کند. از دیگر سو کاهش آمار ازدواج و در مقابل افزایش شمار طلاق در ترکیه طی سالهای اخیر موجب نگرانی کارشناسان شده است .
 

زندگی “حاکان” نمونه ای ازسرنوشت اینگونه ازدواجهاست. او در ۱۸ سالگی از شهر زادگاهش به استانبول رفت تا در آنجا کار کند. پس از سالها دوری از خانواده و کار، با دختری آشنا شده و تصمیم به ازوداج با وی گرفت. اما متوجه شد خانواده اش دختری را برای ازدواج با وی در نظر گرفته و اصرار دارند که این وصلت انجام شود .
 

مقاومتهای مرد جوان در برابر والدینش به جایی نرسید و سرانجام او دختری را که حدود بیست سال فاصله سنی با وی داشت به عقد خود درآورد. والدین این زوج بر این باور بودند که آنها پس از ازدواج به هم علاقمند می شوند .

 

با این حال اینگونه نشد و زندگی این دو جوان پایان غمباری یافت. بطور کلی سرانجام زندگیهای اینچنینی در ترکیه جز به طلاق ختم نمی شود. اما مساله طلاق در جامعه سنتی این کشور معضل بسیاری مهمی به شمار می رود، بویژه از این رو که جوانان ترک پس از شکست در ازدواج اول، تمایل خود به ازدواج مجدد را از دست می دهند .

اگر چه عموما زنان بعنوان قربانیان ازدواجهای اجباری شناخته می شوند، اما مردان جوان نیز در برخی کشورها وادار به ازدواج با فرد تعیین شده از سوی خانواده می شوند .

به گزارش ایونا، به نقل از دی ولت، بر خلاف تصورات رایج، ازدواج اجباری تنها مختص زنان نیست و مردان جوان نیز در بسیاری از موارد از سوی خانواده و اطرافیان برای ازدواج تحت فشار قرار می گیرند .

 

نمونه این مساله در ترکیه دیده می شود. این کشور در سالهای اخیر با رشد اقتصادی روبرو بوده و تمایل زیادی به پیوستن به اتحادیه اروپا دارد. با این حال قوانین زندگی سنتی و بعضا متعصبانه در برخی خانواده های ترک کماکان رایج است. بارزترین این قوانین نیز اجبار جوانان به ازدواج با فرد منتخب خانواده علیرغم بی میلی آنان است .

منتشر شده در اخبار مردانسایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *