رفتن به نوشته‌ها

ترویج ازدواج رابطه محور موجب گسست‌های خانوادگی می‌شود

وی به هدفگذاری سازمان برای ازدواج نهادمحور اشاره کرد و افزود: این شیوه ازدواج برگرفته از آموزه‌های دینی و سنت‌های مردم است . در جریان تشکیل خانواده همواره اولویت‌هایی مدنظر بوده و می‌توان گفت آرامش ، امنیت ، رشد فکری و روحی اولویت‌های نخست هستند . موج شکل گرفته در ارتباط با ساماندهی ازدواج جوانان مقطعی و زودگذر نیست بلکه این جریان به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان و خانواده‌ها همچنان از سوی کارشناسان ، مشاوران ، مسئولین و رسانه‌های گروهی ادامه خواهد داشت .

امیدی با اشاره به تغییرات سریعی که در جامعه و در حوزه تبادل اطلاعات اتفاق افتاده است افوزد : ‌با کاهش مشارکت خانواده در انتخاب زوج برای جوانان نهاد جایگزینی برای این حوزه تعیین نشد . همچنین نهادهای اجتماعی هم به شکلی تعریف نشده بودند که بتوانند برخی از کارکردهای خانواده را به عهده بگیرند . از این رو روند انتخاب همسر ، از خانوادگی به فردی تبدیل وترجیحات جدیدی در حوزه همسرگزینی ایجاد شد . از سوی دیگر آسان گیری روابط دختران و پسران موجب به تأخیر افتادن سن ازدواج جوانان شده است .

وی بر ظرفیت ایدئولوژیک و فرهنگی مبانی دینی و سنتها در این حوزه تأکید کرد و اظهار داشت : با بهره‌گیری از این ظرفیت حرکت‌هایی از دو سال گذشته آغاز و در سال ۸۷ به اوج رسید . شیوه‌‌نامه‌ای برای حساس سازی نهادهای اجتماعی کشور از قبیل مسئولان فرهنگی گروه‌های مرجع ، اساتیددانشگاه و حوزه‌های علمیه برای استان ها ارسال و نتایج آخرین دستاوردهای پژوهشی سازمان ملی جوانان در زمینه ازدواج و طلاق به آنان ارائه شد .

مدیرکل دفتر فرهنگی سازمان ملی جوانان با اشاره به اینکه عطش جامعه در حوزه ازدواج بالا است گفت : آسیب‌های اجتماعی محصول خانواده های ناسالم است. در همین راستا رایزنی‌هایی با قوه قضاییه سازمان بهزیستی و اداره اوقاف و امور خیریه جهت امضای تفاهمنامه همکاری صورت گرفته است و شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح راهکارهای کاهش طلاق را در دستور کار دارد .

مدیر کل دفتر هماهنگی سازمان ملی جوانان با اشاره به تزلزل نهادهای اجتماعی و گسست خانوادگی به عنوان آسیب‌های ازدواج‌های رابطه محور ، فردگرایانه و مادی‌گرایانه گفت : ‌اصلی‌ترین موضوعی که باید در این حوزه مورد توجه قرار گیرد تقویت ازدواج‌های نهاد محور با تأکید بر جایگاه ارزشمند خانواده است .

 

به گزارش ایونا و به نقل از روابط عمومی سازمان ملی جوانان ، مجید امیدی بحث روز جامعه ، مسئولین و کارشناسان را تشکیل و تحکیم بنیان خانواده برشمرد و گفت : عده‌ای از کارشناسان این حوزه تا آنجا پیش رفته‌اند که نهاد خانواده را از جایگاه ویژه خود خارج کرده اند و ازدواج را با نگاه جاذبه‌های جنسی و مادی‌گرایانه تعریف می‌کنند در این تفکر وجاهت ومنزلت اجتماعی معنای دیگری یافته و تجمل‌گرایی و فخرفروشی جایگزین منزلت معنوی می‌شود .

منتشر شده در اخبار خواندنی خانوادهسایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *