رفتن به نوشته‌ها

هزینه ازدواج گران‌تر شد

خسرو ابراهیمی تالارهای پذیرایی را به انواع درجه یک، دو و سه تقسیم کرده و ادامه داد: «این تقسیم بندی بر اساس ظرفیت و فضای تالار، کیفیت سفره عقد، تنوع و کیفیت غذا، انبارداری و … صورت گرفته است.»

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی، سفره عقد و ظروف کرایه با اشاره به اینکه خدمات تالارهای پذیرایی نرخ ثابتی ندارد، اظهار داشت: «نرخ خدمات این مراکز تابع دستورات، سفارشات و تعداد مهمان‌ها، کیفیت و تنوع غذا و… دارد.»

داوود رحیمی مدیر یک تالار پذیرایی در این باره گفت: «هزینه‌های مربوط به ازدواج طی یک سال اخیر تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.»

وی ادامه داد: «هزینه تهیه غذا تا ۲۰ درصد افزایش یافته است. به عنوان مثال قیمت منوی ۳۰۰۰ تومانی به
۳۵۰۰ تومان رسیده است. همچنین هزینه خدماتی چون گل آرایی، آتش بازی، بادکنک آرایی و … در کمترین قیمت از ۷۰ هزار به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.»

از سوی دیگر در حالی که رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی نرخ ورودی تالارهای پذیرایی را بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان عنوان می‌کند، فعالان این صنف این میزان را بین ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بیان می‌کنند. محمد امامی مدیر یک تالار پذیرایی در شمال تهران در این رابطه گفت: «این قیمت‌ها با توجه به درجه بندی و کیفیت خدمات ارائه شده توسط تالار یا باغ تعیین شده و از نوسان بالایی برخوردار است.»

وی افزود: «نرخ ورودی تالارها معمولاً بین ۱۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و باغ‌ها و ویلاها بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.» وی تصریح کرد: «قیمت غذای این مراکز نیز با توجه به تعداد و تنوع غذا، کیفیت آن، تعداد دسر و … برای هر نفر از ۳۵۰۰ تومان شروع شده و به ۱۵۰ هزار تومان می‌رسد. ارائه و طبخ غذاهایی از جمله بره بریان، بوقلمون یا غذاهای مخصوص کشورهای اروپایی و آسیای شرقی از جمله عواملی است که باعث افزایش قیمت غذا می‌شود.»

وی هزینه‌های مربوط به عکاسی، فیلمبرداری و آتلیه عروسی را بین ۱۵۰ هزار تا پنج میلیون تومان ذکر و تصریح کرد: «این مبلغ بستگی زیادی به نوع فیلمبرداری دارد. هرچه تعداد دوربین‌هایی که از مراسم فیلمبرداری می‌کنند بیشتر باشد قیمت‌ها نیز بالاتر می‌رود. همچنین نوع فیلمبرداری یکی از عوامل تعیین کننده قیمت است. به عنوان مثال هزینه فیلمبرداری از مراسم ازدواج توسط هلی کوپتر در هر ساعت مبلغی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.»

امامی در رابطه با هزینه‌های استفاده از گروه موسیقی نیز گفت: «هزینه استفاده از گروه موسیقی و ارکستر در مراسم ازدواج با توجه به شهرت، تجربه و مهارت گروه از ۱۵۰ هزار تومان شروع شده و به سه میلیون تومان برای یک شب می‌رسد حتی گفته می‌شود که برخی افراد برای اجرای موسیقی مبالغی تا سقف ۲۰ میلیون تومان هم دریافت می‌کنند.»

سفره عقد
«در حال حاضر هزینه کرایه سفره عقد در ساده ترین مدل و شکل آن حدود ۵۰ هزار تومان است.» مدیر یکی از تالارهای پذیرایی ضمن بیان این مطلب گفت: «این مبلغ برای کرایه سفره‌های معروف به سفره‌های آبشاری به حدود ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.»
محمدرضا پلنگی با بیان اینکه «این قیمت‌ها با توجه به سفارش و درخواست سفره‌های خاص ممکن است به یک میلیون تومان هم برسد»، افزود: «ارائه خدماتی چون گل آرایی، سفره آرایی، میوه آرایی، شمع آرایی، بادکنک آرایی و نورافشانی از جدیدترین خدماتی است که طی چند سال اخیر با تقاضای بالایی مواجه شده و مشتریان خاص خود را پیدا کرده است.» وی در رابطه با هزینه‌های استفاده از این خدمات اظهار کرد: «این هزینه رابطه مستقیمی با تعداد، تنوع و قیمت گل، میوه و… دارد، به عنوان مثال هزینه گل آرایی برای هر ۲۰۰ نفر حدود ۱۰۰ هزار تومان است.»
وی تصریح کرد: «هزینه کرایه یک پکیج کامل شامل میز، صندلی کاوردار، ظروف و… برای هر نفر بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است.»
لباس عروس و داماد
سمیه لطفی‌زاده یکی از فعالان بازار لباس عروس و سفره عقد نیز در این رابطه گفت: «قیمت خرید لباس عروس در مناطق مرکزی و جنوبی شهر بین ۱۵۰ هزار تا یک میلیون تومان است درحالی که این مبلغ در مراکز شمالی شهر بین ۵۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است. همچنین قیمت کرایه انواع مختلف لباس عروس در مناطق شمالی شهر از ۳۰۰هزار تومان شروع شده و به دو میلیون تومان می‌رسد درحالی که در مناطق جنوبی و مرکزی شهر با پرداخت مبلغی بین ۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می‌توان یک لباس عروس را کرایه کرد.»
وی همچنین در رابطه با قیمت کت و شلوار داماد گفت: «قیمت یک دست کت و شلوار نیز از ۷۰ هزار تومان تا چند میلیون تومان متفاوت است.»
وی هزینه کرایه سفره عقد را نیز بین ۵۰ هزار تا دو میلیون تومان ذکر کرد و افزود: «قیمت سفره‌هایی که مدل یونانی، هندی و… دارند در مقایسه با سفره‌های عادی بالاتر است. همچنین چیدن سفره عقد روی آب هزینه بالاتری برای عروس و داماد دربردارد.»
هزینه کرایه اسب سفید داماد
«کرایه اتومبیل برای برگزاری مراسم ازدواج از تفاوت چشمگیری برخوردار است.» رضا حسین زاده یکی از فعالان بازار کرایه اتومبیل ضمن بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: «قیمت کرایه اتومبیل‌هایی چون پراید، پژو ۲۰۶ و پرشیا در هر ساعت بین پنج تا هفت هزار تومان است در حالی که این مبلغ برای کرایه اتومبیل‌های قدیمی یا خودروهایی چون بنز به ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. همچنین قیمت کرایه درشکه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است.»
وی تصریح کرد: «هزینه گل آرایی ماشین عروس بدون احتساب قیمت گل نیز بین ۱۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. قیمت دسته گل عروس نیز از ۲۵ هزار تومان شروع شده و به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.»
حلقه
یکی از اولین مراکزی که عروس و داماد برای تهیه مقدمات برگزاری مراسم ازدواج به آنجا مراجعه می‌کنند، بازار طلافروشان است. نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این رابطه گفت: «قیمت هر جفت حلقه در ساده ترین شکل آن حدود ۵۰ هزار تومان است. این مبلغ برای تهیه حلقه‌های گران قیمت و سفارشی به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد.» محمد کشتی آرای در رابطه با هزینه‌های تهیه سرویس طلا نیز گفت: «کمترین هزینه برای تهیه یک سرویس طلا شامل دستبند، گردنبند و گوشواره در ساده ترین شکل حدود ۵۰۰ هزار تومان است و نمی توان سقف قیمت برای یک سرویس طلا تعیین کرد چرا که قیمت‌ها در این بخش ارتباط مستقیمی با تعداد و وزن جواهراتی دارد که در ساخت سرویس مورد استفاده قرار گرفته است.»
هزینه زیبایی یک شب
«در حال حاضر حداقل هزینه مربوط به آرایش عروس در تهران حدود ۷۰ هزار تومان است.» مرضیه مقدم صاحب یک آرایشگاه زنانه ضمن بیان این مطلب گفت: «این مبلغ در برخی از آرایشگاه‌های تهران تا سقف سه میلیون تومان افزایش می‌یابد.»
فرامرز محسنی صاحب آرایشگاهی است که در آن خدمات مربوط به آرایش داماد ارائه می‌شود. وی در رابطه با هزینه‌های اصلاح و آرایش داماد گفت: «این امر بین ۱۰ تا ۳۰۰ هزار تومان خرج روی دست داماد می‌گذارد.»
قیمت کارت‌های دعوت عروسی از ۵۰۰ تومان شروع شده و به ۵۰۰۰ تومان می‌رسد. همچنین قیمت آینه و شمعدان در ساده‌ترین شکل آن حدود ۳۰ هزار تومان است. این مبلغ برای آینه و شمعدان‌های طلا و نقره به چندین میلیون تومان می‌رسد.

 در شرایطی که رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی، سفره عقد و ظروف کرایه بر ثبات قیمت و هزینه‌های این مراکز طی دو سال اخیر تأکید دارد، برخی از فعالان این صنف از افزایش تا ۵۰ درصدی نرخ خدمات تالارهای پذیرایی خبر می‌دهند.

به نوشته «سرمایه»، «نرخ خدمات ارائه شده توسط اعضای اتحادیه تالارهای پذیرایی، سفره عقد و ظروف کرایه از سال ۸۶ تاکنون افزایش نیافته است.» رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی، سفره عقد و ظروف کرایه ضمن بیان این مطلب به سرمایه گفت: «هم اکنون در تهران تعداد مراکزی که مشغول ارائه خدمات مربوط به برگزاری مجالس عروسی هستند و فعالیت آنها رسمی و مجاز تلقی می‌شود، حدود ۳۰۰ مرکز است و حدود ۵۰ واحد نیز در حال طی کردن مراحل تکمیل پرونده و دریافت مجوز هستند.»
""
منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *