رفتن به نوشته‌ها

ازدواج موقت برای مواقع ضروری است

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد تصریح کرد: با واقعیت‌های اجتماع باید برخورد صحیح کنیم تا بتوانیم رابطه بین دختر و پسر را مشروع و در چارچوب احکام شرعی شکل دهیم.
به اعتقاد میرشمس ازدواج موقت امر ناپسندی نیست ، ولی در رابطه با مردان متأهل سودجو مسلماً‌ امری ناپسند و ناشایست است و رسانه‌ها باید این موضوع را آموزش دهند و در سطح جامعه فرهنگ سازی شود.
وی در مورد ارتباط دختر و پسر و ازدواج موقت گفت: دخترها و پسرها برای شناخت همدیگر در حدی که بتوانند بدون اضطراب و با اطلاع خانواده خود با یکدیگر ایجاد ارتباط کنند کافی است و خوشبختانه دختران اجازه نمی‌دهند که از آنها سوء استفاده شود.
وی تأکید کرد: باید در این رابطه آموزش وسیعی به خانواده‌ها و دختران و پسران داده شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به صحبتهای شهید مطهری گفت: ازدواج موقت تنها برای زن و مردی است که امکان ازدواج دائم را ندارند و نباید از این حکم سوء استفاده شود و قانون باید راه‌های سوء استفاده از این موضوع را مسدود کند.
این استاد فقه‌ و حقوق گفت: فلسفه تشریع ازدواج موقت نشان می‌دهد که این مسئله برای این نیست که مردان هر زنی را که مورد نظرشان باشد به عقد خود درآورند، بلکه با دقت نظر در سیره عملی مسلمانان صدر اسلام، روایات و پرسش‌ و پاسخ‌های معصومین می‌توان گفت شارع مقدس ازدواج موقت را برای پاکدامنی و دوری جامعه مسلمانان از فساد و فحشا در حال ضرورت، تشریع کرده است. برای افرادی که امکان تشکیل خانواده را ندارند یا در مسافرت‌های طولانی به سر می‌برند به دلیل اینکه نمی‌خواهد این دسته از افراد از لحاظ غریزه جنسی تحت فشار قرار گیرند، ازدواج موقت را مطرح می‌کند.
وی ادامه داد: با توجه به مضمون روایات و مذاق شریعت،‌ ازدواج موقت برای مواقع ضروری و جلوگیری از روابط نامشروع است و از این رو ائمه اطهار اصحاب را به شدت از ادواج موقت نهی کردند این موضوع به گونه‌ای است که شائبه حرمت بوجود می‌ِآید. ( به این معنی که این مسئله حرام به نظر می رسد و یا احساس می شود که کراهت دارد.)
میر شمس اظهار داشت : برخی از فقها معتقدند، ازدواج موقت حکم ثانوی است و فقط برای موارد ضروری است و خواسته شارع مقدس ازدواج دائم است اما با توجه به شرایط کنونی جامعه و روابط دختر و پسرها چاره‌ای نداریم جز اینکه حکم ازدواج موقت را زنده کنیم تا بتوانیم وضعیت موجود را سامان بخشیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد تصریح کرد: با توجه به مشکلات جوانان و وجود این موضوع در جامعه، باید نسبت به افزایش آگاهی و اطلاعات مردم اقدام کنیم.

فاطمه میر شمس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره به مشکلاتی که در رابطه با ازدواج و بالارفتن سن ازدواج ،‌افزایش طلاق،ناسازگاری‌های زن‌ و شوهر‌ها و وضعیت نامناسب رابطه دختر و پسر ، وجود دارد ، گفت : این مشکلات جامعه و خانواده‌ها را دچار تزلزل و اضطراب کرده است.
این استاد فقه و حقوق ادامه داد: با توجه به مطرح شدن ازدواج موقت و تصور گروهی از مسئولین و کارشناسان مبنی بر توهین به زن، با توجه به اینکه ازدواج موقت از احکام پیشرفته اسلام است، ‌می‌تواند به صورت آزمایشی در قالب نامزدی عنوان شود.

وی تأکید کرد: باید رفت‌ و آمد‌های دختر و پسرها زیر نظر خانواده‌ها باشد و لازم است خط قرمزها برای هر دو طرف به وسیله شروط ضمن عقد مشخص شود. البته ادامه بکر دختر نیز باید به طور ضمنی (شرط ضمن عقد) قید شود. به دخترها نیز آموزش لازم داده شود.

منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *