رفتن به نوشته‌ها

روز ملی سلامت مردان ۱ اسفند ۸۷

وی گفت:‌ سرطان مثانه از جمله بیماریهای پرخطر است که می‌تواند علامتی جز تغییر در رنگ ادرار و یا وجود خون در ادرار نداشته باشد. تشخیص سریع این بیماری با انجام آزمایش‌های ساده امکان پذیر است و درمان سریع آن طول عمر طبیعی را به دنبال دارد. سیگار یکی از عوامل بروز سرطان مثانه است.

 

وی گفت: به منظور گسترده شدن روز سلامت ملی مردان از سال آینده انجمن پزشکان عمومی نیز در این طرح همکاری خواهند داشت.

دکتر حسینی خاطرنشان کرد:‌ همزمان با سومین سال برگزاری روز سلامت ملی مردان بیش از ۷۰ درصد (حدود ۷۰۰ نفر) از اورولوژیست‌های کشور از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر و یا ساعت‌های اعلام شده از طرف خود پزشکان به مشاوره، معاینه و درمان رایگان مردان سراسر کشور اقدام می‌کنند. به این منظور در ۹ استان کشور ستاد ویژه طراحی شده است. همچنین در شهرهای کوچک اورولوژیست‌ها در مطب‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند. پزشکان آماده برای ارائه خدمات به مردان در روز سلامت ملی مردان از طریق تلفن‌های اعلام شده نیز پاسخگوی علاقمندان هستند. ستاد تهران با شماره تلفن ۸۸۵۲۶۹۰۰ آماده پاسخگویی است. همچنین شماره تلفن‌های ستاد استان‌ها در سایت انجمن اورولوژی به نشانی iuanet.org در اختیار علاقمندان قرار دارد. در شهرهایی که ستاد ندارند اسامی پزشکان داوطلب با شماره تلفن‌ها از طریق سایت انجمن اورولوژی در دسترس است.

رییس انجمن اورولوژی ایران افزود: در روز سلامت ملی مردان، حدود ۲۵ مرکز نیز از طرف شهرداری تهران در اختیار اورولوژیست‌ها قرار گرفته است. همچنین دانشگاه شهید بهشتی حدود ۱۵ مرکز را برای ارائه خدمات مشاوره و درمان رایگان اورولوژیست‌ها در این روز در نظر گرفته که علاوه بر اورولوژیست‌ها از رزیدنت‌های داخلی و پوست نیز در این روز بهره گرفته می‌شود.

به گفته وی، همچنین امکان مشاوره با اورولوژیست‌های ایرانی خارج از کشور به وسیله پست الکترونیک و چت در روز اول اسفند سال جاری فراهم شده است. به این منظور پزشکان اورولوژیست ایرانی خارج از کشور در روز سلامت ملی مردان حداقل ۵ تا ۶ ساعت پاسخگوی علاقمندان خواهند بود. همچنین در این روز از طرف انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی هفت نفر در تهران اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی گفت: طی سال اول اجرای طرح روز سلامت ملی مردان حدود ۱۰ هزار نفر به مراکز اعلا شده مراجعه کردند. همچنین در سال دوم حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار مراجعه شده است. طی این دو سال بیشتر تماس‌ها با اورولوژیست‌ها تلفنی انجام شده است. برای امسال با توجه به اطلاع رسانی‌های انجام شده پیش بینی می‌شود حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر در روز سلامت ملی مردان به مراکز اعلام شده مراجعه کنند.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده از سوی انجمن اورولوژی ایران برای برگزاری روز ملی سلامت مردان گفت: در نظر است که روزی برای سلامت ملی زنان نیز در نظر گرفته شود. طراحی‌های این امر از طرف وزارت بهداشت صورت گرفته است. انجمن اورولوژی ایران در این زمینه نیز اعلام آمادگی کرده است.

رییس انجمن اورولوژی از مردان خواست تا به سلامت خود توجه داشته باشند و در ادامه گفت: لازم است والدین پسربچه‌های زیر یک سال را به صورت کامل معاینه کنند و هرگونه تغییری در تخلیه مثانه را جدی بگیرند. در صورت عدم توجه به مسائل اورولوژی کودکان ممکن است این کودکان در آینده با مشکل باروری مواجه شوند.

در ادامه دکتر زرگر نائب رییس انجمن اورولوژی ایران گفت:‌ لازم است والدین تنگی سوراخ خروجی ادرار در پسر بچه‌ها را جدی بگیرند؛ چرا که در صورت عدم توجه به این مورد، منجر به نارسایی‌های کلیه ‌شده و این در حالی است که تنگی سوراخ خروجی ادرار در پسر بچه‌ها با معاینه‌ای ساده از طرف والدین قابل تشخیص بوده و با درمانی ساده برطرف می‌شود.

وی گفت: در صورت عدم حمایت مسئولان وزارت بهداشت، ممکن است انجمن اورولوژی نتواند برای سالهای آینده طرح روز سلامت ملی مردان را در کل کشور پوشش دهد. اغلب بیماریهای خطیر کم علامت مانند پروستات قابل درمان هستند به شرط آن که زود تشخیص داده شوند.

دکتر سید جلیل حسینی در نشستی خبری و در آستانه روز ملی سلامت مردان گفت: روز ملی سلامت مردان با سه هدف طراحی شده است. ابتدا آن که فرهنگ سلامتی و توجه به سلامت قبل از بیماری در میان مردان کشور نهادینه شود. همچنین باید در نظر داشت که پزشک تنها به منظور درمان تربیت نشده بلکه پزشک یاور مردم در حفظ سلامتی آنهاست. همچنین مردم باید نسبت به بیماریهای پرخطر و کم علامت حساس شوند.

وی تاکید کرد: سلامت مردان تنها بیماریهای اورولوژی نیست، روز سلامت ملی مردان با حمایت‌های وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی طراحی شد که در این روز نیاز است کلیه جنبه‌های مختلف بیماریهای مردان از جمله بیماریهای روانی نیز در نظر گرفته شود.

منتشر شده در اخبار مردان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *