رفتن به نوشته‌ها

مهریه عندالاستطاعه اختیاری است

رحیمی تصریح کرد: رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت کهاز آنجا که بعضی بزرگان و مردم به مهریه های سنگین و نامتعارف معترضبودند، قوه قضاییه تصمیم گرفت شرط عندالاستطاعه را به عنوان یک راه حل دراسناد ازدواج درج کند تا زوجین با توافق با یکدیگر یا شرط مهریهعندالمطالبه و یا مهریه عندالاستطاعه را انتخاب کنند .

مخبر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: راه حل دیگر اصلاح قانون نحوهاجرای محکومیت های مالی است که جزئیات لایحه مربوط به اصلاح این قانوناکنون در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در حال بررسی است.

وی افزود: در صورت تصویب نهایی این لایحه، اصلاحاتی در قانون فعلیانجام خواهد شد تا فردی به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه های نامتعارف وبدهی های غیرکلاهبرداری به زندان نیفتد.

رحیمی تاکید کرد: رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توضیح داد کهشرط عندالاستطاعه اختیاری است و الزامی برای امضای آن نیست و زنانی کهمایل هستند می توانند این شرط را امضا کنند و سردفتران نیز موظف هستند اینشرط را کاملا قرائت و برای زوجین تفهیم کنند.

وی گفت: برخی اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با این اقدام قوهقضاییه موافق بودند اما برخی دیگر از اعضای کمیسیون ، درج شرطعندالاستطاعه را راهی برای فرار مردان از مسئولیت پرداخت مهریه بیان کردند .

مخبر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: مخالفان درج شرطعندالاستطاعه در اسناد ازدواج معتقدند که در هنگام ازدواج ممکن است طرفینبه دلیل هیجانات، متوجه این مساله نباشند و حق زن ضایع شود و زوجین درآینده دچار مشکل شوند.

رحیمی اضافه کرد: از نظر مخالفان درج شرط عندالاستطاعه در تضاد با حق حبس است که در قانون برای زن درنظر گرفته شده است.

به گزارش ایونا ، مخبر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: تحکیم بنیان خانواده درجمهوری اسلامی ایران اصل مهمی است و مهریه های متعارف نیز پشتوانه زندگیزن می باشد، لیکن از آنجا که شرط درج عندالاستطاعه خلاف قانون نیست و بهعنوان شرط ضمن عقد مطرح می شود، اختیاری است و امضای آن الزامی نیست.

رحیمی گفت: نمایندگان مجلس از سردفتران می خواهند که این شروط را برای زوجین کاملا قرائت و آنان را تفهیم کنند .

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره علت درج شرط “عندالاستطاعه” در اسناد ازدواج توضیح داد : این موضوع اختیاری است . 

به گزارش ایونا ، “امین حسین رحیمی” مخبر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی پس ازاین نشست در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ما گفت : “حسینعلی امیری” رییسسازمان ثبت اسناد و املاک کشور علت درج شرط عندالاستطاعه در پرداخت مهریهدر اسناد ازدواج را “مهریه های سنگینی” عنوان کرد که مردان به دلیلناتوانی در پرداخت آن به زندان می افتند.

منتشر شده در اخبار حقوقی خانوادهمسائل حقوقی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *