رفتن به نوشته‌ها

میانگین مهریه زنان ایرانی، ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلا

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در ادامه اظهار کرد: بر اساس یافته‌های این پژوهش که به تازگی پایان یافته است، روند تورمی مهریه در چند سال اخیر چند برابر گذشته شده، به طوری که میزان میانگین مهریه در ۲۰ سال قبل ۱۵۰ سکه طلا بود، اما در پنج سال اخیر این میزان به ۴۵۰ سکه طلا افزایش یافته است.

وی افزود: دقیقا مسایل و معضلات اجتماعی ناشی از مهریه از همین زمان آغاز می‌شود، به طوری که میزان میانگین مهریه زنان طی ۳۰ سال از ۱۵۰ سکه به ۳۰۰ سکه افزایش یافته، اما تنها در پنج سال اخیر میانگین مهریه زنان از ۳۰۰ سکه به ۴۵۰ سکه طلا رسیده است.

دکتر کاظمی پور همچنین با اشاره به افزایش میزان مهریه به نسبت سطح تحصیلات زنان، افزود: میزان مهریه با سطح سواد و تحصیلات زنان ارتباط مستقیم دارد، به طوری که هر چه سواد و تحصیلات زنان افزایش می‌یابد، میزان مهریه آنان نیز اضافه می‌شود.

وی در پایان ادامه داد: نتایج این پژوهش نشان داد که میانگین میزان مهریه زنان با تحصیلات ابتدایی ۵۲ سکه طلا، راهنمایی ۲۰۸ سکه و زنان دارای مدرک لیسانس و بالاتر ۴۰۰ تا ۵۰۰ سکه طلاست.

بر اساس یافته‌های پژوهش‌های اخیر که از سوی معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه عنوان شد، میانگین مهریه زنان در ایران بین ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلاست.

دکتر شهلا کاظمی‌پور  با اشاره به یافته‌های آخرین پژوهش‌های انجام شده در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، میانگین سن ازدواج پاسخگویان مرد را ۲۵ سال و زنان را ۲۱ سال اعلام کرد.

به گفته وی، در این تحقیق که از میان بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ زن و مرد متاهل بین ۱۸ تا ۴۰ سال در حدود ۱۲ استان کشور انجام شده، میانگین مهریه‌ای که از سوی زنان اعلام شده، ۳۵۰ سکه یا ۱۸ میلیون تومان و از سوی مردان ۲۶۰ سکه یا حدود ۱۰ میلیون تومان است.

منتشر شده در اخبارمسائل حقوقی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *