رفتن به نوشته‌ها

ازدواج به موقع چه زمانی است؟

 ازدواج زودهنگام

در حال حاضر و با توجه به شرایط اجتماعی ، فرهنگی و اجتماعی دلایل بسیاری در ازدواج زدهنگام می تواند تاثیر داشته باشد .

 

ازدواج زودهنگام را می توان در اغلب روستاها و شهرستان های کشور و همچنین افرادی که دارای تعصب های قومی هستند و همچنین عوامل چون فقر ، ناآرامی اجتماعی به صورت اجبار و ناخواسته صورت می گیرد .

 

ازدواج زودهنگام در بین جوانان و اغلب نوجوانان در شرایط کنونی و باپیشرفت دانش می تواند منجر به پیامدهایی از جمله آثار اجتماعی و روانی برای هر یک از زوج ها شود .

 

یک صاحب نظر در مسائل ازدواج می گوید : الزامات ازدواج در سنین پایین اغلب منجر به جدایی از خانواده ،دوستان و تعلقات ، از دست دادن آزادی ، تعامل با همسالان و استفاده از فرصت های آموزش می شود و باعث می شود که فرد در آینده و با رویارویی در مسائل و مشکلات زندگی با بحران دچار شود و به مشکل بر بخورد .

 

ازدواج دیر هنگام

 

در حال حاضر ما همچنان شاهد افزایش تاخیر در ازدواج و افزایش سن ازدواج در بین جوانان و نداشتن تمایل به ازدواج هستیم .

 

عوامل بسیاری از جمله تغیی در باورها و الگوی فکری و رفتاری جوانان است که خواستار شکل جدید از روابط خانوادگی هستند .

 

تنگناهای مالی و اقتصادی ، نبود شغل مناسب و ثابت و نداشتن مسکن و ادامه دادن تحصیل تا مقاطع عالی در بین دختران از جمله عوامل بیان شده از سوی جوانان است .

 

در حالی که تجرد در سنین بالا هم برای دختران و هم برای پسران غالبا با پیامدهای منفی همراه است .

 

کارشناس مسائل خانواده معتقد است : مجرد بودن در سنین بالا منجر به بلاتکلیفی ، کاهش انگیزه می شود و فرد به تنهایی در تلاش به رسیدن به اهداف خویش است .

 

وی در ادامه می گوبد : افسردگی و ترس از تنهایی اغلب به سراغ افراد مجرد در سن بالا می آید و همچنین دچار مشکلات جسمی و فرزندآوری می شوند .

 

به نظر می رسد که جوانان در این زمینه به دلیل این که علاقه به کسب تجربه توسط خودشان است و تجربه ای در این زمینه نداشتند هنوز به پیامدها و آثار منفی آن پی نبرده اند و همچنان به دنبال اهداف خود هستند .

 

در حال حاضر برای رفع نیازهای اولیه برای تشکیل ازدواج از سوی مسوولان و کارشناسان و با تاکید دولت و سازمان های مربوطه شرایط و طرح های ویژه ای برنامه ریزی و در حال اجرا است .

 

بسیاری از تسهیلات ویژه برای جوانان از جمله مسکن جوانان ، وام های ازدواج و آموزش های صحیح در حوزه خانواده سالم و ایجاد فرصت های شغلی انجام گرفته و فراهم کردن این شرایط گرایش جوانان به ازدواج را بیشتر می کند .

 

بسیاری از جوانان خواهان ازدواج به موقع هستند

 

منیره نوبخت رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در خصوص ” ازدواج به هنگام” گفت : زمانی که جوانان خودشان تصمیم با ازدواج بگیرند ، ازدواج به هنگام است .

نوبخت در ادامه افزود : ازدواج امر مهمی است و جوانان باید با آمادگی کامل وارد این مرحله از زندگی شوند ، در حالی که در حال حاضر رغبت جوانان ایرانی در کشور به گفته عده ای کاهش یافته است .

 

وی با اشاره به این که فضای غالب کشور این است که جوانان ما علاقمند هستند که به موقع ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند ، اظهار کرد : تشکیل خانواده از جمله علاقمندی های جوانان محسوب می شود در حالی که برای رسیدن به این مرحله مشکلاتی بر سر راه آنان وجود دارد .

 

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان ، تصریح کرد : مسوولان تلاش می کنند که بگویند جوانان علی رغم این مشکلات ازدواج کنند .

 

وی یادآور شد : باید راهی درست ، پیش روی جوانان علاقمند به ازدواج گذاشت و آنها باید با پیش گذاشتن راه درست آن را طی کنند ، اما برای طی کردن این راه ، نیاز به فراهم کردن ضروریاتی دارد .

 

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در خاتمه گفت : اکثریت جوانان ایرانی خواهان ازدواج به موقع و تشکیل خانواده هستند به شرط آن که شرایط به آنها اجازه دهد .

 

ازدواج به موقعاز نظر سازمان ملی چه زمانی است ؟

  سازمان ملی جوانان سن به هنگام ازدواج برای دختران را زیر ۲۴ سال و برای پسران را زیر ۳۰ سال اعلام کرد .

به گفته سازمان ملی جوانان جمعیت ۲۹-۱۵ سال ازدواج نکرده در سال ۸۵، ۱۵ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۱۹۷ نفر (۹ میلیون و ۲۰۰ هزار مرد و ۶ میلیون و ۵۹۸ هزار زن) و جمعیت ۴۲-۱۵ سال ازدواج نکرده در این سال ۱۶ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۸۸۳ نفر (۹ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۶۸ مرد و ۷ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۲۹۷ نفر زن) بودند .

وی تعداد متأهلین کشور را ۳۳ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۱۵۸ نفر برشمرد و افزود : ۴۳ هزار و ۹۰ نفر زن و ۱۹ هزار و ۲۹۳ مرد در محدوده سنی ۱۴-۱۰ سال و ۸۴ هزار و ۱۱۱ مرد و ۷۰۲ هزار و ۷۹۶ مرد در محدوده سنی ۱۹-۱۵ و ۲ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۵۱۰ زن و ۲ میلیون و ۲۹۱ هزار و ۲۰۴ مرد در محدوده سنی ۲۹-۲۵ سال در سال ۸۵ دارای همسر هستند .

سازمان ملی جوانان از رشد ۱/۸ درصدی ازدواج و کاهش ۲/۶ درصدی طلاق در سال ۸۶ نسبت به سال ۸۵ خبر داد و عنوان کرد : افزایش ۱/۸ درصدی ازدواج دلیل بر فراوانی ازدواج در سال ۸۶ نیست ، زیرا جمعیت در معرض ازدواج ما زیاد بوده است و این درصد به طور حتم در سال ۸۷ بیشتر خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۵، ۸۰ درصد دختران زیر ۲۴ سال و بیش از ۸۰ درصد پسران زیر ۳۰ سال ازدواج کردند ، اظهار داشت : بیشترین ازدواج برای پسران در محدوده سنی ۱۹-۱۵ و سپس ۲۴-۲۰ و برای دختران ۲۴-۲۰ و سپس ۲۹-۲۵ گزارش شده است .

مدیر مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان سن ازدواج برای دختران و پسران را به سه بخش زودهنگام ، بهنگام و دیرهنگام تقسیم کرد و گفت : محدوده سن بهنگام برای دختران ۲۷-۱۵ و برای پسران ۳۰-۱۸ و محدوده سن دیرهنگام برای دختران بالای ۲۷ سال و برای پسران بالای ۳۰ سال است .

 با توجه به دین، فرهنگ و الگوهای باروری سن مطلوب ازدواج برای دختران در محدوده ۲۴-۱۸ و برای پسران در محدوده ۲۷-۲۱ سال قرار می گیرد .  

سن مطلوب و مناسب برای ازدواج از درون سن بهنگام استخراج می شود و با توجه به دین، فرهنگ و الگوهای باروری سن مطلوب ازدواج برای دختران در محدوده ۲۴-۱۸ و برای پسران در محدوده ۲۷-۲۱ سال قرار می گیرد .

به گزارش ایونا ، کارشناسان معتقدند که ازدواج یک پدیده مشترک فرهنگی است که به اشکال مختلف در تمام جوامع و ملت ها وجود دارد و در هر فرهنگی الگوی مطلوبی از خانواده و شیوه ازدواج وجود دارد .

منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *