رفتن به نوشته‌ها

ساختار شکنی در ازدواج و همسر یابی

وی درباره وضعیت دوام این گونه ازدواجها اظهار می دارد: روز عید غدیر ما به دوهزارمین ازدواج خود در طی این ۹ سال رسیدیم و خوشبختانه هیچ گونه طلاقی وجود نداشته است که علت آن تمهیدات و برنامه های متعدد است. برای ما فقط ازدواج دو نفر مهم نیست از همین رو، ملاقاتها، مشاوره ها و آزمایشهای متعددی در زمینه خانوادگی، روانکاوی، مذهبی و… انجام می دهیم. همچنین پس از انجام آزمایش خون و ژنتیک، مراسم ازدواج انجام می شود.
دکتر اردبیلی می افزاید: تأکید ما بر خانواده محوری و دایمی بودن است. از همین رو مراجعه دختران بدون خانواده را نمی پذیریم.
وی تأکید کرد: ایجاد چنین مرکز همسریابی در واقع نوعی ساختارشکنی بود. اما در این روند سعی کردیم ساختارشکنی، آسیبی به بنیان خانواده نزند بلکه به دوام و بقای آن منتهی شود. بنابراین، بسیاری از افراد مراجعه کننده پس از ازدواج نیز برای رفع مشکلات خود به ما مراجعه می کنند و ما خدمات مشاوره ای می دهیم.
اردبیلی با اشاره به ضرورت ایجاد مراکز همسریابی سالم می گوید: به اعتقاد من در این مرکز خانواده دختر و پسر یک جایگاه دارند و حضورشان نشانه ضعف نیست. همچنین، در حال حاضر، در جامعه ما وجود واسطه ها برای ارایه خدمات و رفاه پذیرفته شده است. ما برای خرید وسایل زندگی به واسطه ها مراجعه می کنیم. برای به دست آوردن سلامت در زندگی به پزشک و مشاور مراجعه می کنیم. چرا برای تشکیل یک خانواده سالم و بادوام به مراکز همسریابی مراجعه نکنیم؟ آن هم در شرایطی که سایتهای غیرمجاز مدعی ازدواج اینترنتی هستند.
وی تأکید می کند: ازدواج از طریق اینترنت امکان پذیر نیست و در واقع نوعی دوستیابی می باشد.
اردبیلی در پاسخ به نحوه پرداخت هزینه های ازدواج در این مرکز نیز اظهار می کند: خدمات ما شامل سه گروه است. نخست افراد مددجویی که تحت حمایت مراکز خیریه و حمایتی رسمی هستند و به طور رایگان مشمول خدمات هستند و در حال حاضر، شامل ۴۳۸ نفر می باشند.
گروه دیگر، افراد در حال تحصیل هستند که تا سقف ۴۰ درصد از پرداخت هزینه معاف می شوند و سپس شاغلان و افرادی که توان پرداخت هزینه را دارند که می پردازند. 

مدیر مسؤول اولین نشریه با موضوع ازدواج که «عطر سیب» نام دارد به آسیب شناسی این مراکز اشاره کرده و می گوید: به نظر می رسد که کارکرد این مراکز باید بر خانواده محوری و مشاوره محوری باشد. از همین رو در نحوه خدمات خود بر همگونی همسران تأکید داشته باشند. نکته دیگر، خانواده ها از فعالیت مراکز یاد شده مطلع باشند و در تمام مراحل ارایه خدمات، در کنار فرزندان حضور یابند. به تعبیر دیگر، وجود این مراکز نباید به معنای کم کاری خانواده ها و یا حذف آنها باشد. بنابراین، خانواده نباید تصور کند که، «یک مرکزی هست که از زمان آشنایی تا ازدواج را برعهده دارد و دیگر لازم نیست ما بررسی و تحقیق لازم را انجام دهیم. »
همچنین، این مرکز بر ازدواجهای متعارف که همان دائم و تک همسری است تأکید کنند.
و اساسی ترین نکته آنکه، با فرهنگ سازی و ارایه خدمات مناسب، شأن و مقام دختران و خانواده شان حفظ شود و این نگرش که مراکز همسریابی فضایی برای یافتن همسر برای «دختران بی ارزش» می باشد، از بین برود.
بانکی همچنین می افزاید: در حال حاضر، مسأله اصلی جامعه ما ازدواج دایم و پایدار است. به طوری که خانواده در انجام کارکرد واقعی خود یعنی ایجاد آرامش و امنیت موفق باشد بنابراین وظایف مراکز همسریابی فقط به معرفی زوجها ختم نمی شود و آنان باید به خدمات مشاوره ای نیز توجه کنند و بر خانواده محوری و مشاور محوری تأکید داشته باشند.

همسریابی در دنیای مجازی
جوان کنجکاوانه اینترنت را می کاود تا سایتهای همسریابی را بیابد. سایتهای ریز و درشت و مجاز و غیرمجاز ردیف می شوند و دوباره کنجکاوتر با یکی از سایتها تماس می گیرد. اپراتور مرد جواب می دهد: شما با سایت شرکت… تماس گرفتید… پس از بوق پیام بگذارید…
گوشه یکی از سایتها نیز تلفنی ثبت شده است ۰۹۳۰۰۰۰۰۰۰۰
به سایتهای دیگر هم سر می زند و…
بنا بر نظر کارشناسان، اکنون ۳۹ سایت همسریابی در کشور ما فعال هستند، این در حالی است که دکتر ابهری، استاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است: ۷۰ درصد سایتهای همسریابی بدون هیچ نظارتی فعالیت می کنند و مبنا و ریشه بسیاری از آنان، ناشناخته است. همچنین اهداف آنها نیز به وضوح مشخص نمی شود.
وی در ادامه خاطرنشان می کند: نخستین پیامد فعالیت این سایتها درج اطلاعات شخصی افراد بدون رعایت تشریفات آشنایی و تحقیق می باشد چنان که می تواند بسیاری از اطلاعات را غیرواقعی و فرد را با مشخصات واهی معرفی کند.
* منیره نوبخت، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی بانوان نیز با اشاره به اینکه مسأله این گونه سایتها به عنوان مراجع و مراکز اطلاع رسانی برای ازدواج می تواند مثبت باشد اما روشهای جمع آوری اطلاعات آن قابل تأمل و دقت نظر است، می افزاید: نظارت بر این سایتها ضروری است تا در مواقعی که فعالیت آنها با عنوان همسریابی در مقابل فرهنگ و اخلاق جامعه قرار گرفت بتوان از فعالیت آنها جلوگیری کرد.
چندی پیش نیز، دفتر آیه ا… مکارم شیرازی درباره عملکرد سایتهای همسریابی اعلام کرد: اگر این کار زیر نظر افراد مطمئن و با رعایت تمام شؤون اسلامی و اخذ مجوز از مقامات ذی صلاح صورت گیرد کار خوبی است و ممکن است جلوی بسیاری از مشکلات ازدواج را بگیرد.
همچنین تصریح شده که با توجه به ظرافتها و حساسیتهای مسأله، نیاز به برنامه ریزی دقیق وجود دارد.

گویا گره «ساماندهی ازدواج جوانان» همچنان برای مسؤولان کور است. زیرا آنان را وادار کرده تا دست یاری به سوی مؤسسات

 


 


خصوصی دراز کنند و به طرح «ایجاد و ساماندهی مراکز همسریابی» بیندیشند. اما به راستی ایجاد این مراکز تا چه حدی ضروری و کارساز است؟

یکی از سایتهای همسریابی معروف در این سالها سایت «خانواده امین» است که وابسته به مؤسسه ای به همین نام می باشد. مدیر آن نیز به اندازه سایت نام آشنا شده، حجه الاسلام جعفر ساوالانپور اردبیلی ، او درباره سابقه فعالیت خود به خبرنگار ما می گوید: از سال ۱۳۷۹ به ایجاد این مرکز پرداختیم و سعی داشتیم که براساس خانواده محوری عمل کنیم. همچنین وسعت حوزه فعالیت ما تا حد بین المللی است چنان که دویست عضو در خارج از کشور داریم که قرار است به زودی دو نفر از آنان با یکدیگر ازدواج کنند…..>>>

منتشر شده در ازدواج

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *