رفتن به نوشته‌ها

آمار سزارین در ایران به مرز ۵۰ درصد رسیده است

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی درادامه به انجمن های زنان و مامایی کشورهای اروپایی در این زمینه اشاره کرد وافزود : براساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن های زنان و مامایی کشورهای اروپایی و توسعه یافته میزان انجام سزارین در این کشورها حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد است که در کشورما این میزان به مرز ۵۰ درصد رسیده است .

وی با اشاره به عوارض این عارضه اشاره کرد و بیان داشت : سزارین هم عوارضی را برای خانواده ها ایجاد می کند هم مادر در زایمان های بعدی خود دچار عارضه می شو که این مسائل با اخلاق پزشکی سازگاری ندارد .

پیوندی به همکاری انجمن های مامایی و زنان و کارشناسان مربوطه برای کاهشچنین معضلی در کشور اشاره کرد و گفت : ما باید برای مبارزه با چنین مشکلی و جلوگیری از این روند رو به رشد در کشورمان ، از همکاری انجمن های مامایی و زنان به همراه متخصصان و صاحب نظران امر در این زمینه استفاده کنیم .

وی گفت : یکی از این اقدامات موثر بر عهده مادران است که خودشان تقاضای انجام سزارین نکرده و این طرزفکر که با سزارین درد کمتری را هنگام زایمان متحمل می شوند را از خود دور کنند وبه پزشکان نیز باید عوارض جراحی و شکایت های مطرح شده در این زمینه را گوشزد کرد که خودشان به انجام سزارین در مادران دامن نزنند و تنها در مواردی که از لحاظ پزشکی و سلامت مادر باید زایمان به صورت سزارین انجام شود مبادرت به این کار ورزند .

پیونددی در خاتمه به مخالفت وزارت بهداشت ، سازمان نظام پزشکی و انجمن های مامایی و زنان از رشد افزاینده سزارین در کشور خبر داد و افزود : زیرا با این کار تنها ما یک هزینه ای را به جامعه و نظام سلامت تحمیل می کنیم . امیدواریم که با فرهنگ سازی، گسترش و اشاعه راه های صحیح زایمان طبیعی بتوانیم این معضل را کنترل کرده و میزان شیوع آن را در سال های آتی در کشورمان کاهش دهیم .

براساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن های زنان و مامایی کشورهای اروپایی و توسعه یافته میزان انجام سزارین در این کشورها حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد است که در کشورما این میزان به مرز ۵۰ درصد رسیده است .

به گزارش ایونا ، علی‌اصغر پیوندی ، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی با ابراز تاسف از افزایش عمل سزارین در کشورمان گفت : متاسفانه در سال های اخیر انجام عمل سزارین در کشورمان رشد چشمگیری داشته است که علت های مشخص و نامشخص دارد . به طوری که میزان شیوع آن از حد استانداردهای جهانی افزایش یافته است.

""

منتشر شده در اخباراخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *