رفتن به نوشته‌ها

همسرکشی در رتبه اول جنایت های خانوادگی

دلداری ادامه داد : قانون کشور برای تمامی موارد اختلاف و اصطحکاک بین زن و شوهر راهکار های مناسب و منطقی پیش بینی کرده است . اگر مردی از پرداخت نفقه همسر خود امتناع ورزد مجازات می شود و یا اگر زنی از همسرش تمکین نکند حکم الزام به تمکین صادر می شود و یا اگر مردی قصد ازدواج مجدد داشته باشد حتما باید با رضایت همسر اول و طبق تشریفات قانونی باشد و در هیچ مورد از موارد اختلاف بین زن و شوهر ، قانون به هیچ کدام از آنها اجازه خشونت ، تنبیه و مجازات خودسرانه را نمی دهد .

خاصیت این امر این است که آنها تحت پیگرد قرار می گیرد . بدترین شکل موضوع بحث این است که زن یا شوهر به واسطه برآورده نشدن نیازهایشان یا پی بردن به ارتباطات غیر شرعی یا دیگر انگیزه ها دست به خشونت می زنند .

 

قاضی دادسرای امور جنایی در این باره افزود : بدترین نوع خشونت در داخل خانواده قتل است و فرقی نمی کند قاتل و مقتول زن یا شوهر باشد ولی در بررسی قتل های داخل خانواده بیشترین آمار مختص به همسر کشی است .

 

از دیدگاه قانون فرقی بین این نوع قتل با دیگر انواع آن ندارد و صرف نظر از جنسیت و رابطه زن و شوهری در صورت مطالبه قصاص و اثبات قتل عمد ، زن و شوهر ممکن است قصاص شوند .

 

قاضی دلداری با اشاره به فقر به عنوان یکی از عوامل بروز همسرکشی اظهار داشت : خشونت های خانوادگی و در راس آنها همسر کشی ریشه در عوامل مختلف فردی و اجتماعی دارد که در راس آنها با توجه به پرونده هایی که تا کنون رسیدگی کرده ام اعتیاد به مواد مخدر ، فقر و بیکاری قرار دارند . فرد معتاد با توجه به مشکلات عدیده ای که در خصوص هزینه ی تهیه مواد خود مواجه است دارای آستانه تحمل بسیار پایینی است که با کوچکترین رفتار عصبانی کننده ای از سوی زن، عنان کنترل خود را از دست می دهد و چنین جوی جز جنایت بازدهی نخواهد داشت و دیده ایم خانواده ای که دچار چنین فاجعه ای می شود تباهی آینده تمام اعضا را رقم می زند .

 

علی دلداری ادامه داد : بعضا اعتیاد، خیانت زوجین به یک دیگر به عنوان عامل اصلی قتل خانوادگی ، از نوع همسرکشی است . خداوند انسان را آزاد و مختار آفریده است و یک حدودی را مقر نمود که فرا گذاشتن پا از حریم حلال وحرام شارع مقدس نتایج زیان باری را خواهد داشت .

 

زنی که بی اعتنا به شرف و حیثیت شوهر خود با یک اجنبی رابطه برقرار می کند به لحاظ حساسیت موضوع از نظر ناموسی از دید شوهر ، ممکن است زمینه جنایت را علیه خود فراهم کند یا برعکس در مواردی دیده ام زنانی با ارتباط بر قرار کردن با فرد دیگر و خیانت به شوهر با همدستی شخص فاسق دیگر دست به قتل شوهر می زند .

 

به هر حال طبق آمارهای منتشر شده رسمی ۳۰ درصد از کل جنایت های کشور را قتل خانوادگی تشکیل می دهد که در داخل آن برادر کشی ، فرزندکشی ، پدر کشی و همسرکشی وجود دارد ولی در داخل همین ۳۰ درصد، بیشترین آمار متعلق به همسرکشی است . علت چنین قتل هایی و انگیزه وقوع آنها عمدتا مواد مخدر و مسائل ناموسی بوده است .

 

البته پرونده های متعددی نیز مطرح می شود که با تحقیقات گسترده دادسرا نهایتا هیچ رابطه نامشروع یا خیانتی به اثبات نمی رسد و نتیجه نهایی این می شود که قتل همسر ناشی از سوء ظن بوده است .

 

نکته قابل توجه در مقوله همسر کشی این است که زنان سرزمین ما عمدتا نجیب ، پاک دامن و عفیف هستند اما ۲ عامل کمبود عواطف از سوی همسر و مشکلات روانی یکی از همسران باعث بروز خیانت و در نهایت قتل می شود .

قتل های خانوادگی ۳۰ در صد از جنایت های کشور را به خود اختصاص داده است و در میان جنایت های خانوادگی همسرکشی در رتبه اول قرار دارد .

به گزارش ایونا،  مدرس دانشگاه و قاضی دادسرای امور جنایی در مورد همسرکشی گفت : وقتی انسان زندگی اجتماعی را انتخاب کرد به ناچار می بایست برای بقا نسل به پیمان مقدسی به نام ازدواج اعلام پایبندی نماید و زن و شوهری که تا دیروز به عنوان دختر و پسری در جامعه بودند حال به ایفای نقش جدیدی می پردازند و خانواده را کانون محبت و بستری برای رشد و تکامل فرزندان است را تشکیل می دهند .

 

بدیهی است این دو انسان همانند سایر انسان ها وقتی دارای حق و تکلیف در مقابل یکدیگر هستند در بعضی مواقع از تکالیف خود غافل می شوند و یا حقوقشان با هم اصطحکاک پیدا می کند .

منتشر شده در اخباراخبار حقوقی خانوادهاخبار حوادث خانوادهاخبار گزارش و آمار خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *