رفتن به نوشته‌ها

طرح تشکیل مراکز جامع مشاوره در حوزه انتخاب همسر در دولت

وی با تاکید بر تقویت شیوه سنتی و عدم تقابل شیوه های جدید با سنتی تصریح کرد: اگر بحث نیاز تازه ای مطرح شد به این معنا نیست که شیوه های خوب و ارزشمند و مناسبی که از قبل داشتیم را تضعیف کنیم.

 از طرف دیگر عمدتا در کلان شهرها نیاز تازه ای مطرح می شود که در شهرهای کوچک کمتر با آن مواجه هستیم. محیط های دانشگاهی هم به خاطر شرایط خاصی که وجود دارد می تواند هدف گذاری اول باشد. در بررسی ها اظهار شده که در کلان شهرها و محیطهای دانشگاهی است حیرت انتخاب و نیاز به شیوه های نوین گزینش وجود دارد. هم خانواده ها دچار این مشکل هستند و هم جوانان.

رئیس سازمان ملی جوانان گفت: شیوه های جدید را تحت شبکه های مشاوره می پسندیم و تعبیر تاسیس مرکز همسریابی تعبیری تیز و در مقابله با سنت است. این تعبیر باید تلطیف شده و تحت عنوان مراکز جامع مشاوره و در کنار مراکز مشاوره که در حوزه روابط خانوادگی مشورت می دهند، مطرح شود. نیاز داریم به مراکز ویژه و جامعی که برای مصداق ها هم مشورت بدهند.

وی این مراکز را در درجه اول برای ارائه مشاوره به والدین دانست و در درجه دوم برای خود جوانان و گفت: این اقدام یک پاسخ نو به یک نیاز جدید است. ما باید دقت کنیم که به هیچ وجه قرار نیست به جنگ سنت برود بلکه کاملا هماهنگ با شیوه های سنتی و فرهنگ جامعه است و می خواهد مکمل باشد و باید از طرح عنوان مراکز همسریابی هم پرهیز کنیم.

وی با ذکر سوء استفادهایی که برخی ها تحت عنوان مراکز همسریابی انجام می دهند، افزود: در هر اقدامی ممکن است سوء استفاده هایی هم باشد و ما نمی توانیم به خاطر این مسائل از اصل مسئله چشم پوشی کنیم. باید آسیب شناسی کرده و تدبیری برای اسیب ها اندیشیده شود. درحالی که برخی ها موفق به ازداج نمی شوند چون در یافتن طرف خود ضعف دارند که باید بهشان کمک کرد. بهترین کمک هم همین است.

وی با اشاره به طرح این موضوع در دولت و آمادگی سازمان ملی جوانان برای ارائه طرح ها و پیشنهادات خود تصریح کرد: این از موضوعاتی است که حاشیه داشته و اصل موضوع را تحت شعاع قرار می دهد. سازمان در دولت مطرح کرد که طی سه ماه پیشنهادات خود را تقدیم می کند تا به بحث گذاشته و در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی بررسی شود تا اصل مسئله از جایگاه خوبی برخوردار شود.

وی تاکید کرد: اصل این است که این مسئله نه چیزی است که کاملا دولتی شود و نه می توان به طور کامل آن را به بخش خصوصی واگذار کرد. باید تدبیر میانی اندیشیده شود تا هم ضریب امنیت کار بالا باشد و هم مراجعین به آن اعتماد کرده و به دست افراد سودجو نیافتد.

 محمد جواد حاج علی اکبری در بخش دیگر سخنان خود بحث همسریابی را مطرح و تاکید کرد که اگر این موضوع به درستی مطرح نشود  به ان آسیب وارد می شود درحالی که طرح دارای موضوع مهمی است و افزود: در حال حاضر این مسئله مطرح شده است که باید به شکل های تازه ای به موضوع همسریابی نگاه شود وگرنه روال سنتی و معمولی در جامعه وجود دارد که بررسی ها نشان می دهد علاوه بر خانواده ها جوانان نیز علاقمند هستند که از روش های سنتی برای همسریابی استفاده کنند. جوانان احساس می کنند در این نوع زندگی وقتی پیگیری های خانواده وجود دارد از حمایت بیشتری برخوردار هستند.

منتشر شده در اخبار موسسهمشاوره خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *