رفتن به نوشته‌ها

اجبار به ازدواج

«مسعود» در تحقیقات به عمل آمده خطاب به قاضی بهروز مهاجری، بازپرس شعبه اول بازپرسی دادسرای فرودگاه گفت: پدرم صاحب یک کارخانه چوب‌بری است و وضع مالی ما بسیار خوب است. از مدتی قبل پدرم شروع به اصرار کرد که با یکی از دختران فامیل ازدواج کنم اما من هیچ علاقه‌ای به او نداشتم و همین اصرارها و فشارها باعث شد که به فکر فرار از خانه بیفتم. این تصمیم من مقارن با آشنایی اینترنتی‌ام با فردی شد که ادعا می‌کرد در اروپا زندگی می‌کند و می‌تواند مرا به اروپا ببرد. من هم که پیش از آن تصمیم گرفته بودم از این ازدواج تحمیلی فرارکنم، با آن شخص مکاتبه کردم و نهایتا طی قراری که با رابط او در ایران گذاشتم، توانستم از طریق مرز ترکیه و از راه کوه به یونان بروم.

وی ادامه داد: مدتی در یونان منتظر بودم تا رابط آن شخص به من مراجعه کند و مرا به یکی دیگر از کشورهای اروپایی ببرد اما بعد از چند روز سرگردانی و سرقت تمام پول‌هایم از کار خود پشیمان شدم و با مراجعه به سفارت ایران مشکلم را بیان کردم.

قاضی مهاجری با تایید این خبر به ایسنا گفت: ریشه شکل‌گیری این پرونده در اجبارها و تحمیل‌هایی است که پدر این جوان نسبت به ازدواج او داشته و باعث شده که این شخص برای فرار از یک ازدواج اجباری در دام قاچاقچیان انسان بیفتد.

وی افزود: اجبار به ازدواج فرزندان از سوی والدین نه شرعی است و نه قانونی لذا خانواده‌ها باید نسبت به این قبیل موارد و آثار تصمیماتشان هشیار باشند.

بازپرس شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه ۹ تهران اظهار کرد: فریب خوردن این جوان هم ریشه در خیالپردازی و سادگی او دارد زیرا تصور می‌کرده تنها راه خودداری از ازدواج با فردی که مورد علاقه او نیست، فرار از کشور است و این تصور خام نیز باعث شده که در دام قاچاقچیان گرفتار شود؛ در حالی که شاید با کمی تحمل و گفت‌وگو با پدرش می‌توانست به یک مفاهمه برسد و به این شکل مدتی از زندگی خود را دچار سرگردانی و سختی نشود.

مهاجری در پایان از پیگرد قانونی افرادی خبر داد که به خارج کردن این جوان از کشور اقدام کرده‌اند.

جوانی که به‌دلیل اجبار پدرش به ازدواج او با یک دختر، ناگزیر از فرار به اروپا شده بود، در دام چند قاچاقچی انسان افتاد و پس از مدتی سرگردانی به کشور بازگشت داده شد.

حدود یک هفته قبل مسوولان سفارت ایران در یونان نسبت به بازگرداندن یک جوان ۲۴ ساله به نام «مسعود» به ایران اقدام کردند که این جوان پس از بازگشت به کشور به اتهام خروج غیرقانونی بازداشت شد و پرونده وی در شعبه اول بازپرسی دادسرای ویژه فرودگاه‌های تهران به جریان افتاد.

اجبار به ازدواج فرزندان از سوی والدین نه شرعی است و نه قانونی لذا خانواده‌ها باید نسبت به این قبیل موارد و آثار تصمیماتشان هشیار باشند.

منتشر شده در اخبار ازدواجاخبار مردانازدواج

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *