رفتن به نوشته‌ها

فرزندآوری یکی از مشکلات طرح خانواده نیمه‌مستقل است

 خانواده نیمه مستقل با دوران عقد اشتباه گرفته نشود

وی در رابطه با برداشت‌های غلطی که از طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل در جامعه ایجاد شده است ، اظهار داشت : خانواده نیمه‌مستقل نباید با دوران نامزدی و عقد اشتباه شود . دوران نامزدی به این معنی است که دختر و پسر به این نتیجه برسند که می‌توانند با یکدیگر زندگی کنند در این صورت خانواده‌ها نشانه‌ای را ردوبدل می‌کنند تا وقتی که زمان ازدواج فرا برسد . اما در مدل دیگری از دوران نامزدی خانواده‌ها به این نتیجه می‌رسند که بین جوانان باید علاوه بر ردوبدل شدن نشان ، صیغه محرمیت نیز خوانده شود تا زمان تعیین شده ازدواج فرا برسد .  در واقع به این ترتیب می‌توانند با یکدیگر رفت‌وآمد کنند و امکانات ازدواج را به راحتی فراهم کنند . نوع دیگری از نامزدی آن است که از همان ابتدا خانواده‌ها به این نتیجه می‌رسند که فرزندانشان باید با یکدیگر عقد شوند تا بر طبق برنامه‌ریزی شرایط ازدواج را فراهم کنند .

نیلچی‌زاده افزود : طرح خانواده نیمه‌مستقل با نوع سوم نامزدی شبیه است اما در ماهیت متفاوت است . جوانان به دلیل اینکه در دوران عقد تحت فشار خانواده‌ها هستند سعی می‌‌کنند تا هرچه زودتر شرایط زندگی را در طی این دوران فراهم کنند .

وی با اشاره به اینکه مشکل تهیه جهزیه و مسکن از عمده مشکلات اصلی جوانان محسوب می‌شود تصریح کرد : اما موارد دیگری مانند تمایل به ادامه تحصیل در شهر غیر از محل سکونت و یا اشتغال دختر و پسر در شهر دیگر از جمله عواملی است که باعث می‌شود تا ازدواج جوانان به تأخیر بیفتد .

 آمار طلا‌ق‌هایی که در دوران عقد رخ داده است نیاز به بررسی دارد

رئیس گروه پژوهشی دختران و زنان جوان در سازمان ملی جوانان با اشاره به فرآیند زمانی دوران عقد و اینکه عده‌ای آن را از ۹ ماه به ۶ ماه رسانده‌اند ، گفت : طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل چون شبیه دوره عقد است دچار همان مشکلات دوران عقد می‌شوند .

به گفته نیلچی‌زاده آمار طلاق‌های انجام شده در دوران عقد ، نیاز به بررسی دقیق پژوهشی دارد .

 زندگی مجردی از عوامل کاهش تمایل به ازدواج در دختران است

وی با اشاره به اینکه سن ازدواج جوانان به تأخیر افتاده است گفت : سن ازدواج در دختران به علت تمایل به ادامه تحصیل و یا اشتغال همچنین داشتن زندگی مجردی به تأخیر افتاده است در میان پسران جوان نیز وجود مشکلات اقتصادی مانند نداشتن مسکن و شغل مناسب ازدواج با تأخیر انجام می‌شود .

نیلچی‌زاده با تأیید بر وجود این مشکلات در میان جوانان ، گفت : اما در این میان بخش قابل توجه‌ای از واقعیت‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که جوانانی نیز هستند که شرایط و امکانات برای آنها فراهم است اما انگیزه ازدواج را ندارند . این مشکل در زمره مسائل فرهنگی محسوب می‌شود و بسیار جدی است .

 طرح تشکیل خانواده نیمه مستقل برای همه جوانان مناسب نیست

وی تأکید کرد : مدل خانواده نیمه‌مستقل برای همه جوانان ارائه نشده است و تنها برای گروهی است که در سن ازدواج قرار دارند اما شرایط تشکیل خانواده مستقل را ندارند .

رئیس گروه پژوهشی دختران و زنان جوان سازمان ملی جوانان ، با اشاره به افزاش فاصله بلوغ جنسی و زمان ازدواج جوانان ، اظهار داشت : اگر این فاصله افزایش یابد جوانان در کشور دچار آسیب و مشکلاتی خواهند شد . دختران و پسرانی که امکان ازدواج در سن مناسب را ندارند با وجود مطرح شدن طرح خانواده نیمه مستقل لازم است تا با یک خیزش فرهنگی نگرش خانواده‌ها و جوانان از طریق رسانه‌ها تغییر یابد .
 
وی افزود : اگر این امکان فراهم شود که جوانان بتوانند فرد مناسب ازدواج خود را مطابق با معیارها و ملاک‌های صحیح انتخاب کنند ولی شرایط ازدواج برایشان فراهم نباشد می‌توانند از طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل استفاده کنند و خانواده‌ها نیز آنها را حمایت کنند .

 

وی در رابطه با روابط دختر و پسر قبل از ازدواج گفت : خانواده‌ها نباید در برابر این مسئله سکوت کنند اکثر قریب به اتفاق این نوع روابط منجر به ازدواج نمی‌شود . به همین خاطر لازم است تا طرح تشکیل خانواده نیمه مستقل مورد بررسی قرار گیرد .

نیلچی‌زاده افزود : در جامعه اینگونه تلقی می‌شود که دوران نامزدی و عقد دوران آزمایشی است و هنوز دختر و پسر نسبت به معیارها و یکدیگر مطمئن نیستند همین مسئله باعث وقوع طلاق در دوران عقد می‌شود . خیلی از دختر و پسرها دوران عقد را در دو طیف سیاه و سفید می‌بینند و نظر خاکستری نسبت به این دوران ندارند . این امر ناشی از همان فشارهای محسوس و نامحسوس خانواده و جامعه نسبت به این امر است .

رئیس گروه پژوهشی دختران و زنان جوان در سازمان ملی جوانان ، گفت : بنابراین لازم است تا قبل از تشکیل خانواده نیمه‌مستقل آموزش‌های لازم و مهارت‌های زندگی از طریق رسانه‌ها به جوانان داده شود .

طرح تشکیل خانواده نیمه مستقل تا ۴ سال هم می‌تواند ادامه یابد

وی تأکید کرد : خانواده‌ها جوانان را در دوران عقد نباید تحت فشار قرار دهند و آنها را به عنوان یک زوج رسمی بشناسند و تعلق عاطفی آنها را نسبت به یکدیگر قبول کنند برای این امر نیاز است تا زیرساخت‌‌های اجتماعی ایجاد شود .

وی در خصوص مدت طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل ، گفت : این امر متناسب با ظرفیت‌ها و شرایط افراد می‌تواند حتی تا ۴ سال نیز ادامه پیدا کند .

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات طرح خانواده نیمه‌مستقل موضوع فرزند‌آوری است تصریح کرد ‌: در استان خراسان شمالی و جنوبی دختر و پسر پس از عقد تا ۳ سال در خانه پدری خود باقی می‌مانند و حتی می‌تواند فرزنددار شوند و عرف این مسئله را پذیرفته است . ضمن این‌که خانواده‌ها نیز از این نوع ازدواج‌ها حمایت می‌کنند ؛ به این ترتیب یک زوج جوان در آرامش روحی و عاطفی بسر می‌برند تا در آینده بتوانند مستقل شوند .

مصطفی اقلیمی یکی دیگر از کارشناسان شرکت کننده در این نشست تصریح کرد : طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل و دوران عقد فرقی با یکدیگر ندارند اما تنها مسئله‌ای که در هر دو صورت موضوع مطرح می‌شود این است که چه میزان افراد نسبت به تعهدات خود پایبند هستند؟

وی ادامه داد : خانم‌ها از نظر عاطفی بسیار حساس و پایبند هستند ، اما آقایان خیلی سریع موضوعات را فراموش می‌کنند ، لازم است تا آسیب‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود با دقت مورد بررسی قرار گیرد .

اقلیمی با اشاره به اینکه عده‌ای از مردان مجرد تمایل به ازدواج به دختران متمول را دارند گفت : اکثر خانواده‌ها به همین علت دچار طلاق عاطفی می‌شوند چرا که هیچ علاقه‌ای نسبت به هم ندارند و تنها به خاطر انگیزه‌های مالی با یکدیگر ازدواج می‌کنند .

در این میان نیلچی‌زاده به طور خیلی صریح پاسخ داد : در این رابطه نیاز به آمار داریم و هنوز هیچ‌گونه آماری در رابطه با طلاق عاطفی به دست نیامده است .

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه مشکلات در شهرهای بزرگ پیچیده‌تر است گفت : در شهرهای بزرگ نوع نگرش افراد و مشکلات تغییر می‌کند و مانند شهرهای کوچک نیست .

 حقوق‌ها به نرخ دلار محاسبه شود

اقلیمی با اشاره به تحولات اقتصادی کشور و هماهنگی با استانداردهای خارجی اظهار داشت : بهتر است حقوق و پرداختی‌های کارمندان با دلار محاسبه شود در این صورت قدرت اقتصادی جوانان افزایش می‌یابد زمانی که هزینه‌های زندگی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و حتی کرایه‌ تاکسی‌ها افزایش می‌یابد اما در مقابل درآمدها ثابت هستند به طور قطع جوانان رغبت به ازدواج نخواهند داشت .

وی در ادامه آموزش جوانان در زمینه ازدواج را مطرح کرد و گفت : ازدواج معلول علت‌ها است . گروه زیادی از جوانان مدرک‌گرا شده‌اند به همین دلیل به سادگی تن به هر شغلی نمی‌دهند که این امر باعث تشدید مشکلات می شود .

 ۱۴ میلیون جوان مجرد ۲۰ سال به بالا وجود دارد

محمد مهدی قاسمی مشاور رئیس سازمان صدا و سیما در امور جوانان با بیان ‌این‌که ۱۴ میلیون جوان ۲۰ ساله منتظر ازدواج هستند گفت : گروه زیادی از جوانان سن ازدواج را ۳۰ سال می‌دانند و به همین علت دیر ازدواج می‌کنند در مقابل عده‌ای هم به خاطر سخت‌گیری خانواده‌ها نمی‌توانند ازدواج کنند .

قاسمی گفت : باید ازدواج‌ها پایداری بیشتری داشته باشند اگر حتی دوران عقد کاهش یابد ولی معیارها به خوبی شناسایی نشده باشند باز هم باید منتظر وقوع طلاق‌های بیشتری باشیم .

وی تصریح کرد : تعداد جوانانی که حتی شرایط مالی و شغلی مناسبی دارند اما تمایلی به ازدواج ندارند زیاد است و به همین دلیل به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از علت‌ها در زمینه فرهنگی و انتخاب معیارها قرار دارد .

رئیس گروه پژوهشی دختران و زنان جوان در سازمان ملی جوانان گفت : یکی از مشکلات طرح تشکیل خانواده نیمه مستقل موضوع فرزند‌آوری است که نیاز به آموزش دارد .

به گزارش ایونا، فروغ نیلچی‌زاده ؛ رئیس گروه پژوهشی دختران و زنان جوان سازمان ملی جوانان در میزگرد بررسی طرح تشکیل خانواده نیمه مستقل درباره علت تشکیل این میزگرد گفت : یکی از علت‌ها بررسی زوایای مختلف طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل است ، چرا که این طرح دارای نقاط ضعف و قوت است که لازم است دقیقاً مورد ارزیابی قرار گیرد .

وی در ادامه گفت : یکی از موارد مطرح شده این است که طرح تشکیل خانواده نیمه‌مستقل طرح نو و جدیدی نیست و احیای سنت ایران اسلامی است ضمن اینکه قابلیت مدرن شدن را نیز دارد . نکته بعدی که در رابطه با این طرح مطرح می‌شود آن است که این طرح برای همه جوانان نیست و به عنوان یک طرح علمی مطرح شده و طرح حاکمیتی و سیاسی نیست .

منتشر شده در اخبار حقوقی خانوادهاخبار خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *