رفتن به نوشته‌ها

نسبت تعداد دختران به پسران در کشور

افروز با تأکید بر وجود موانع فرهنگی در مسیر ازدواج‌های خویشاوندی یا ازدواج پسران با دختران کوچکتر از خود افزود: کدام منطق، دین و سنت این موضوع را اعلام کرده است؟ حال آنکه پیامبر اسلام همسری بزرگتر از خود داشت. لازم است باور داشته باشیم که این نگرش باطل است. چه بسا که مطالعات کشور نشان می‌دهد آنجا که سن زنان از همسرانشان دو سال بیشتر بوده میزان طلاق کمتر است. سن واقعی انسان برآیند سه مؤلفه اساسی سن شناسنامه، سن زیستی و سن روانی و عقلانی است. از این رو نمی‌توان سن شناسنامه ای را ملاک قرار داد.

وی بر تسهیل فرایند شناخت جوانان در مسیر انتخاب دقیق و آگاهانه و تحقق ازدواج آسان و پایدار تصریح کرد: از منظر روانشناسی دینی هر دختر و پسری که به بلوغ جنسی رسیده سلامت عقلانی و روانی تعادل عاطفی و روانی کفایت شخصیتی و قابلیت مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارند، می‌توانند همسر انتخاب کنند. یک همسر خوب باید کاستی‌ها و عیب‌های زوج خود را چون تن پوش بپوشاند محبت خود را ابراز دارد همه جاذبه‌های زیستی، شناختی، روانی و جنسی خود را تقدیم زوج خود کند و در نتیجه آرامشگر باشد.

این استاد دانشگاه تهران گفت: خانواده کامل با ازدواج زن و مرد شکل می گیرد. در این راستا فرزندآوری و قرار گرفتن زیر یک سقف ملاک نخواهد بود. پیوند زیبای زوجیت نباید با دروغ ایجاد شود. از این رو تعیین مهریه‌های سنگین و خارج از توان مرد مورد انتقاد خواهد بود.

رئیس سازمان نظام مشاوره و روانشناسی کشور در کمیسیون تخصصی راهکارهای مؤثر در تسهیل ازدواج جوانان با اشاره به اینکه به ازای هر هزار دختر، هزار و ۱۸ پسر در کشور وجود دارد، گفت: اینکه دختر عقد کرده نمی‌تواند در منزل پدر بماند یک خرافه فرهنگی است.

غلامعلی افروز در این کمیسیون اصلی‌ترین مانع در مسیر ازدواج بهنگام جوانان کشور را موانع فرهنگی اعلام کرد و اظهار داشت: دانشگاهیان، مدرسان و گروه‌های مرجع در راستای رفع مشکلات و موانع فرهنگی ازدواج جوانان مسئول هستند. انتخاب همسر یک نگاه مالی نیست و باید زمینه‌های فرهنگی در این حوزه مهیا شود.

به گزارش فارس، وی با اشاره به اینکه خداوند ازدواج و تشکیل خانواده را تضمین کرده است، گفت: ازدواج راه خوشبختی و آرامش است و هم اکنون در تمام دنیا بر مبنای دلایل عقلی، روانشناسی و دینی هیچ بحثی به عظمت و اهمیت ازدواج نیست چرا که از ابتدای خلقت، خداوند انسان‌ها را زوج آفریده است و زیباترین و محبوب‌ترین بنا برای پیامبر خدا خانواده است. این بنیان در ایده‌آل‌ترین شرایط کانون همسرپروری خواهد بود.

منتشر شده در آمار و گزارش

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *