رفتن به نوشته‌ها

نخستین زن قاضی مسلمان آمریکایی

وی با خنده می گوید: «زمانی که به دبستان می رفتم یک روز داشتمروزنامه می خواندم که متوجه بازی فال گونه ای در آن شدم که برای من نوشتهبود روزی وکیل یا پزشک خواهم شد.» با خود فکر کردم باید آنقدر در مدرسهتلاش کنم و درس بخوانم تا بهترین شهرات را کسب کنم و به هدفم برسم.

از آن روز به بعد، موفقیتهای زکیه روز به روز بیشتر شد. که مرهوناراده قوی و ایمانش به خدا است او با شور و شوق می گوید: فقط ایمان بهخداست که به من اعتماد به نفس می دهد تا با عزمی راسخ به دنبال هدفم باشم.

زکیه می افزاید:« یک مسلمان باید واقعاً به خودش ایمان داشته باشد. این همان چیزی است که من همیشه به آن عمل کرده ام؛ زیرا شیوه زندگی امبه عنوان یک مسلمان نسبت به دیگران کاملاً فرق می کند و بهتر است و از همهمهمتر آنکه من معتقدم این خواست خداوند بود که من به این مقام و موقعیتبرسم».

زکیه مطالعاتش در مورد اسلام را از زمان تحصیلش در دانشگاه مریلندآغاز کرد. رشته تحصیلی او در دانشگاه مدیریت بازرگانی بود. وی پس از یکسال شهادتینش را گفت و اسلام آورد.

او در ادامه می گوید: «در ابتدا برای مادرم خیلی سخت بود که مسلمانشدن مرا بپذیرد؛ زیرا من دختر عمه ای داشتم که تفکر بدی نسبت به اسلام ومسلمان شدن داشت و همین بر طرز تفکر مادرم نیز تأثیر گذاشته بود».

با تماماینها، زکیه راه خود را یافت و در آن استوار و ثابت قدم ماند.درست دو هفتهپس از مسلمان شدن، ماه مبارک رمضان شروع شد و او به مادرش گفت: «مادر !اگرممکنه غذای منو برای آخر روز(موقع افطار) آماده کن!»
 
از آنجا که پدر زکیه حدود امور و قوانین کشورش را بهتر می دانست،نسبت به مسلمان شدن دخترش نگران بود. درآن زمان، هنگامی که زکیه عازمتحصیل در دانشکده قانون شد، پدرش نمی دانست که آیا برای یک زن مسلمان جاییدر کرسیهای دادگاه آمریکا وجود خواهد داشت یا خیر؟ اما خود زکیه آنقدر کهباید در این مورد نگران نبود. او می گوید: «اسلام واقعاً انسان را از هرقید و بندی رها می کند و اگر خدا بخواهد هیچکس نمی تواند آن را از اوبگیرد. من احساس می کنم هر چقدر ایمانم بیشتر و عقایدم محکمتر می شود، بهموفقیتهای بیشتری دست پیدا می کنم.»

پدر زکیه به او می گفت: در حرفه قانون ظواهر از اهمیت خاصیبرخوردارند، اما او هرگز در مورد ایمانش از خود ضعف نشان نداد و بهراه خود ادامه داد.

وی می افزاید: «من از همان ابتدای مسلمان شدنم با پوشش کامل ظاهر شدمهرچند به خوبی می دانستم که در محل کار باید مرتب و شیک حاضر شوم. از همینرو در عین اینکه حجابم را حفظ می کردم کاملاً مرتب لباس می پوشیدم. الانهم وضعیت به همان شکل است و اغلب سعی می کنم لباسهای یکدست و روشن بپوشم. البته همه لباسهایم بلند و گشاد هستند و پوشش کافی دارند و موهایم راهمیشه با روسری می پوشانم. من با تحقیق و آگاهی به این نتیجه رسیدم کهباید با پوشش کامل در منظر عموم حاضر شوم و همین گونه هم عمل کردم».

زکیه خاطرنشان می کند: «انسان باید همان گونه باشد که هست؛ زیرا وقتیشما در راه آنچه به آن معتقدید مقاومت می کنید. هرچند مخالف با رأی ودیدگاه دیگران باشد، آنان به شما احترام خواهند گذاشت. مسلمان بودن من بهاین معنا نیست که آدمی خشک و گوشه نشین باشم، بلکه همیشه سعی می کنم آدمیخوش برخورد و مهربان باشم.»

به گزارش ایونا ، وی هم چنین توصیه می کند: «به منظور کسب احترام دیگران باید نسبت به آنچه که به آن معتقدید خوب و درست عمل کنید.»

زکیه به عنوان رئیس بخش خانواده دادگاه منطقه ای شهر بالتیمور برمواردخانوادگی دادگاه نظارت می کند و روزانه به ۹ تا ۳۰ مورد پرونده خانوادگیرسیدگی می کند .

موارد او اغلب جوانان و کودکانی هستند که یا مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند یا بزهکار و خاطی اند و مورد غفلت واقع شده اند.

زکیه گاهی با جسارت تمام از قوانین اسلامی در اجرای کارش استفادهمی کند، با این عقیده که اغلب بهترین روش برای ترویج و اشاعه اسلام ارائهمثال از طریق آن است .

زکیه مهاسا، رئیس بخش خانواده دادگاه منطقه ای شهر بالتیمور در ایالت مریلند آمریکا اولین زن قاضی مسلمان است که در دادگاه این کشور بر کرسی قضاوت نشسته است .

به گزارش ایونا ، او ازاینکه اسلام آورده، فخر می کند و مورد احترام است و روز به روز برموفقیتهایش افزوده می شود.

حضور همیشگی و جدی او در عرصه قضاوت، از وی شخصیتی پویا و سرزنده ساخته است.

پشتکار تحسین آمیز او از همان سالهای اولیه زندگی شکل گرفت و هنوز هم ادامه دارد.

""

منتشر شده در اخبار زنانخواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *