اخبار، اخبار حوادث، اخبار زنان

مرگ سالانه نیم میلیون زن بر اثر زایمان

گزارش جدیدی که از سویاعضای کمیته “تا سال 2015 ” در سازمان ملل مطرح شد، بیانگر آنست که یک گروهپزشکی و پیشگیری جهانی در سال 2005 به منظور ایجاد روند جهانی در کاهش مرگو میر مادران، کودکان و نوزادان تشکیل شد. این امر دوهدف توسعه هزاره راکه از سوی 189 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2000 تنظیم شده است،تأمین می‌کند.

یکی از این اهداف ، کاهش تعداد مرگ و میر زنان درجریان بارداری و زایمان به نسبت دو سوم و امکان دسترسی تمام زنان به خدماتبهداشتی در جریان بارداری است.

گزارش‌ها حاکیست: اگرچه پیشرفت قابلملاحظه‌ای به سمت اهداف دیگر توسعه هزاره میلادی به ‌دست آمده است، اماکاهش دو سوم مرگ و میر تا سال 2015 برای رسیدن به این اهداف کافی نیست.

کاهشمرگ‌های ناشی از زایمان در میان دیگر اهداف سومین هزاره میلادی، کمترینپیشرفت را داشته است. تعداد زنانی که در حال حاضر در حین وضع حمل می‌میرنداز شمار زنانی که در جنگ‌ها کشته می‌شوند بیشتر است.

مطابق بودجهصندوق کودکان سازمان ملل، نرخ مرگ و میر کودکان در 135 کشور، کمتر از 40مورد در هر 100 تولد بوده است.

در حال حاضر 39 کشور در این زمینهرشد ناکافی و 18 کشور هیچ گونه رشدی را نشان نداده‌اند و حتی نرخ مرگ و میرکودکان در آنها افزایش یافته است.

با نزدیک شدن به سال 2015 تمرکزبر روی 68 کشور بیشتر آفریقایی که 92 درصد مجموع مرگ و میر کودکان،نوزادان و مادران را تشکیل می‌دهند، بیشتر می‌شود.

مجله “لانستدر گزارش این هفته خود کاهش مرگ و میر مادران در چین، مصر، اکوادور وبولیوی را منتشر کرد .

 با وجود پیشرفت بشر در تمام زمینه‌ها، اما گزارش‌ها از مرگ سالانه نیممیلیون زن بر اثر زایمان در جهان حکایت دارد

براساس گزارش این هفته مرکز آمار جهانی، سالانه 350 تا 500 هزار زن بر اثرزایمان جان خود را از دست می‌دهند و 6/3 میلیون نوزاد در نخستین ماه تولد و 2/5 میلیون کودک قبل از سن 5 سالگی می‌میرند.

بر اساس این گزارشکه در نشست ماه ژوئن در کانادا میان رهبران جهانی در مورد مشکلات سلامتمادران و فرزندان منتشر شد، سازمان ملل نیازمند دریافت سالانه 20 میلیارددلار برای اجرای درمان‌های شناخته شده و اثبات‌شده جهت پیشگیری و کاهش مرگ ومیر کودکان و مادران در سراسر جهان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× یک = 8