سایر

ازدواج به موقع چه زمانی است؟

 ازدواج زودهنگام

در حال حاضر و با توجه به شرایط اجتماعی ، فرهنگی و اجتماعی دلایل بسیاری در ازدواج زدهنگام می تواند تاثیر داشته باشد .

 

ازدواج زودهنگام را می توان در اغلب روستاها و شهرستان های کشور و همچنین افرادی که دارای تعصب های قومی هستند و همچنین عوامل چون فقر ، ناآرامی اجتماعی به صورت اجبار و ناخواسته صورت می گیرد .

 

ازدواج زودهنگام در بین جوانان و اغلب نوجوانان در شرایط کنونی و باپیشرفت دانش می تواند منجر به پیامدهایی از جمله آثار اجتماعی و روانی برای هر یک از زوج ها شود .

 

یک صاحب نظر در مسائل ازدواج می گوید : الزامات ازدواج در سنین پایین اغلب منجر به جدایی از خانواده ،دوستان و تعلقات ، از دست دادن آزادی ، تعامل با همسالان و استفاده از فرصت های آموزش می شود و باعث می شود که فرد در آینده و با رویارویی در مسائل و مشکلات زندگی با بحران دچار شود و به مشکل بر بخورد .

 

ازدواج دیر هنگام

 

در حال حاضر ما همچنان شاهد افزایش تاخیر در ازدواج و افزایش سن ازدواج در بین جوانان و نداشتن تمایل به ازدواج هستیم .

 

عوامل بسیاری از جمله تغیی در باورها و الگوی فکری و رفتاری جوانان است که خواستار شکل جدید از روابط خانوادگی هستند .

 

تنگناهای مالی و اقتصادی ، نبود شغل مناسب و ثابت و نداشتن مسکن و ادامه دادن تحصیل تا مقاطع عالی در بین دختران از جمله عوامل بیان شده از سوی جوانان است .

 

در حالی که تجرد در سنین بالا هم برای دختران و هم برای پسران غالبا با پیامدهای منفی همراه است .

 

کارشناس مسائل خانواده معتقد است : مجرد بودن در سنین بالا منجر به بلاتکلیفی ، کاهش انگیزه می شود و فرد به تنهایی در تلاش به رسیدن به اهداف خویش است .

 

وی در ادامه می گوبد : افسردگی و ترس از تنهایی اغلب به سراغ افراد مجرد در سن بالا می آید و همچنین دچار مشکلات جسمی و فرزندآوری می شوند .

 

به نظر می رسد که جوانان در این زمینه به دلیل این که علاقه به کسب تجربه توسط خودشان است و تجربه ای در این زمینه نداشتند هنوز به پیامدها و آثار منفی آن پی نبرده اند و همچنان به دنبال اهداف خود هستند .

 

در حال حاضر برای رفع نیازهای اولیه برای تشکیل ازدواج از سوی مسوولان و کارشناسان و با تاکید دولت و سازمان های مربوطه شرایط و طرح های ویژه ای برنامه ریزی و در حال اجرا است .

 

بسیاری از تسهیلات ویژه برای جوانان از جمله مسکن جوانان ، وام های ازدواج و آموزش های صحیح در حوزه خانواده سالم و ایجاد فرصت های شغلی انجام گرفته و فراهم کردن این شرایط گرایش جوانان به ازدواج را بیشتر می کند .

 

بسیاری از جوانان خواهان ازدواج به موقع هستند

 

منیره نوبخت رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در خصوص ” ازدواج به هنگام” گفت : زمانی که جوانان خودشان تصمیم با ازدواج بگیرند ، ازدواج به هنگام است .

نوبخت در ادامه افزود : ازدواج امر مهمی است و جوانان باید با آمادگی کامل وارد این مرحله از زندگی شوند ، در حالی که در حال حاضر رغبت جوانان ایرانی در کشور به گفته عده ای کاهش یافته است .

 

وی با اشاره به این که فضای غالب کشور این است که جوانان ما علاقمند هستند که به موقع ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند ، اظهار کرد : تشکیل خانواده از جمله علاقمندی های جوانان محسوب می شود در حالی که برای رسیدن به این مرحله مشکلاتی بر سر راه آنان وجود دارد .

 

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان ، تصریح کرد : مسوولان تلاش می کنند که بگویند جوانان علی رغم این مشکلات ازدواج کنند .

 

وی یادآور شد : باید راهی درست ، پیش روی جوانان علاقمند به ازدواج گذاشت و آنها باید با پیش گذاشتن راه درست آن را طی کنند ، اما برای طی کردن این راه ، نیاز به فراهم کردن ضروریاتی دارد .

 

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در خاتمه گفت : اکثریت جوانان ایرانی خواهان ازدواج به موقع و تشکیل خانواده هستند به شرط آن که شرایط به آنها اجازه دهد .

 

ازدواج به موقعاز نظر سازمان ملی چه زمانی است ؟

  سازمان ملی جوانان سن به هنگام ازدواج برای دختران را زیر 24 سال و برای پسران را زیر 30 سال اعلام کرد .

به گفته سازمان ملی جوانان جمعیت 29-15 سال ازدواج نکرده در سال 85، 15 میلیون و 768 هزار و 197 نفر (9 میلیون و 200 هزار مرد و 6 میلیون و 598 هزار زن) و جمعیت 42-15 سال ازدواج نکرده در این سال 16 میلیون و 824 هزار و 883 نفر (9 میلیون و 704 هزار و 568 مرد و 7 میلیون و 120 هزار و 297 نفر زن) بودند .

وی تعداد متأهلین کشور را 33 میلیون و 113 هزار و 158 نفر برشمرد و افزود : 43 هزار و 90 نفر زن و 19 هزار و 293 مرد در محدوده سنی 14-10 سال و 84 هزار و 111 مرد و 702 هزار و 796 مرد در محدوده سنی 19-15 و 2 میلیون و 648 هزار و 510 زن و 2 میلیون و 291 هزار و 204 مرد در محدوده سنی 29-25 سال در سال 85 دارای همسر هستند .

سازمان ملی جوانان از رشد 1/8 درصدی ازدواج و کاهش 2/6 درصدی طلاق در سال 86 نسبت به سال 85 خبر داد و عنوان کرد : افزایش 1/8 درصدی ازدواج دلیل بر فراوانی ازدواج در سال 86 نیست ، زیرا جمعیت در معرض ازدواج ما زیاد بوده است و این درصد به طور حتم در سال 87 بیشتر خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه در سال 85، 80 درصد دختران زیر 24 سال و بیش از 80 درصد پسران زیر 30 سال ازدواج کردند ، اظهار داشت : بیشترین ازدواج برای پسران در محدوده سنی 19-15 و سپس 24-20 و برای دختران 24-20 و سپس 29-25 گزارش شده است .

مدیر مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان سن ازدواج برای دختران و پسران را به سه بخش زودهنگام ، بهنگام و دیرهنگام تقسیم کرد و گفت : محدوده سن بهنگام برای دختران 27-15 و برای پسران 30-18 و محدوده سن دیرهنگام برای دختران بالای 27 سال و برای پسران بالای 30 سال است .

 با توجه به دین، فرهنگ و الگوهای باروری سن مطلوب ازدواج برای دختران در محدوده 24-18 و برای پسران در محدوده 27-21 سال قرار می گیرد .  

سن مطلوب و مناسب برای ازدواج از درون سن بهنگام استخراج می شود و با توجه به دین، فرهنگ و الگوهای باروری سن مطلوب ازدواج برای دختران در محدوده 24-18 و برای پسران در محدوده 27-21 سال قرار می گیرد .

به گزارش ایونا ، کارشناسان معتقدند که ازدواج یک پدیده مشترک فرهنگی است که به اشکال مختلف در تمام جوامع و ملت ها وجود دارد و در هر فرهنگی الگوی مطلوبی از خانواده و شیوه ازدواج وجود دارد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × 6 =