رفتن به نوشته‌ها

بحران تجرد قطعی جوانان با همسان همسری حل می‌شود

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های ملی در برنامه چهارم توسعه مطالعات و تحقیقات در زمینه مسائل جوانان است. با توجه به تأکیدات دین اسلام بر امر ازدواج، ازدواج جوانان به عنوان یک اولویت مورد توجه سازمان ملی جوانان و خانواده‌ها است و تشکیل خانواده به عنوان محوری ترین مسائل جوانان است .

وی گفت: سعی کردیم در طی ۱۰ سال گذشته وضعیت جوانان را مورد بررسی قرار دهیم تا به وسیله نتایج بدست آمده بتوانیم در مورد ده سال آینده پژوهش و برنامه‌ریزی کنیم .

در ادامه این نشست، گراوند یکی از محققانی که در زمینه ازدواج جوانان پژوهش‌هایی انجام داده است، گفت: در این بررسیها سعی کردیم تا وضعیت جوانان را در طی دوره ۱۰ ساله در تمام زمینه‌ها مورد بررسی قرار دهیم .

بر اساس میانگین ۱۱ ساله در کشور بیش از ۱۱۰مورد در حجم ۱۰هزار نفر در استان‌های خراسان، مازندران، گیلان و اردبیل ازدواج رخ داده است. البته شرایط فرهنگی و اجتماعی هر استان نیز قابل بررسی است. اما در کل در طی ۱۰ سال گذشته ازدواج روند صعودی داشته است .

بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی دفتر مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، ‌اصفهان و تهران جزء استان‌هایی بودند که پایین‌ترین ازدواج را با توجه به میانگین ازدواج در کشور داشته‌اند .

به گفته گراوند، استان آذربایجان شرقی در زمینه ازدواج و طلاق وضعیت خوبی را داشته است .

در ادامه این گزارش که از سوی دفتر مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان انجام شده است، بالاترین میزان جمعیت هرگز ازدواج نکرده در استان‌های خراسان، اصفهان و فارس بوده‌ است که شامل۶ درصد می‌شود .

به عبارتی دیگر بر اساس سرشماری سال ۸۵ ،جمعیت هرگز ازدواج نکرده‌ای که در سن ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند، شامل ۱۵ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۱۹۷نفر است .

به گزارش این پژوهشگر، جمعیت مردانی که در گروه سنی ۱۰ تا ۱۴ قرار دارند و ازدواج کرده‌اند در کشور بالغ بر۱۹هزار و ۲۹۳ مرد است. همچنین تعداد زن‌های این گروه سنی که ازدواج کرده‌اند، بیش از ۴۳ هزار نفر است. اما در گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال ۸۴هزار و ۱۱۱ نفر مرد و ۷۰۲هزار و ۷۹۶ نفر زن ازدواج کرده‌اند .

*بیش از ۳۳ میلیون متأهل در کشور وجود دارد

بر اساس سرشماری سال ۸۵ از ۷۰میلیون نفر جمعیت کشور، ۳۳میلیون و ۱۱۳ هزار و ۱۵۸ نفر ازدواج کردند .

به گزارش ایونا ، در ادامه معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان به وضعیت ازدواج و طلاق در طی سال ۸۵ و ۸۶ اشاره کرد و گفت: روند ازدواج در سال ۸۶ ، ۱/۸ درصد بوده است که نسبت به سال ۸۵ رشد داشته‌ایم. اما در مورد طلاق در سال ۸۶، ۲/۶ درصد طلاق وجود داشته که نسبت به سال ۸۵ کاهش داشته است اما در کل طلاق افزایش داشته است. در سال ۸۵ رشد طلاق ۶/۱۱ درصد بوده است .

شهلا کاظمی پور معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه و یکی دیگر از محققانی که در نشست ازدواج حضور داشت،‌ گفت: میزان ازدواج زنانی که در سن ۲۰ تا ۲۴ قرار دارند میزان بالایی است. اما مردهایی که در بین گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال قرار دارند نسبت به زنان در رتبه پایین‌تری قرار دارند .

کاظمی پور در ادامه به تفاوت سنی زن و مرد اشاره کرد و گفت: در گذشته تفاوت سنی زوجین با یکدیگر شش سال بوده است اما به تدریج این رقم کاهش پیدا کرده و در حال حاضر به چهار سال رسیده است .

 

این محقق در امور جوانان گفت: برای از بین بردن بحران تجرد قطعی جوانان می‌توان به همسان همسری اشاره کرد به عبارتی دیگر اگر سن زوجین به یکدیگر نزدیک باشد و در سنین مشابه ازدواج کنند این بحران حل خواهد شد .

 

وی در ادامه باتوجه به تحقیقات انجام شده و نتایج حاصله، گفت:در سال ۸۵ ازدواج نسبت به سال ۸۴ رشد منفی داشته است. بر همین اساس تعداد ازدواج انجام شده در سال‌های ۸۶-۸۵ ،۸ درصد است. اما در سال ۸۵-۸۴ رشد ازدواج منفی و -۲/۱ بوده است .

کاظمی پور افزود: بر اساس نتایج بدست آمده، زنان بیشترین ازدواج را در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال و ۲۴ تا ۲۰ سال دارند. همچنین مردان بیشترین ازدواجشان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال و ۲۵ تا ۲۹ سال است. در واقع می‌توان گفت ۳/۴۱ درصد از زنان در سن ۱۵ تا ۱۹ سالگی و ۱/۱۱ درصد از مردان در همین رده سنی ازدواج کرده‌اند. ۶/۳۲ درصد زنان در گروه سنی ۲۴ تا ۲۰سال و بیش از ۴۸درصد مردان در همین گروه سنی ازدواج کرده‌اند .

بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی دفتر مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان ۸۰ درصد خانمها زیر ۲۴ سال ازدواج کردند و ۶۰ درصد مردان بیشترین ازدواج خودشان را در سنین زیر ۳۰ سال انجام داده‌اند .

معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان با بیان اینکه ازدواج به صورت زودهنگام، به هنگام و دیر‌هنگام، است گفت: ازدواج زودهنگام ازدواجی است که زودتر از فرا رسیدن سن ازدواج صورت می پذیرد. اما ازدواج دیرهنگام ازدواجی است که در واقع شامل جوانانی می شود که در سن ازدواج قرار دارند اما ازدواج نکرده اند. اگر قرار باشد سنی را برای ازدواج فرهنگ سازی کنیم باید با توجه به شرایط و ویژگی‌های جامعه و جوانان پیشنهاد شود .

این پژوهشگر تصریح کرد: هرچه امکان ازدواج را برای جوانان با فاصله کمتری نسبت به بلوغ جنسی امکان‌پذیر کنیم اقدام مؤثری انجام داده‌ایم. به بیانی ساده‌تر نباید فاصله بلوغ جنسی با ازدواج زیاد باشد .

مدیر دفتر مطالعات زنان و دختران سازمان ملی جوانان گفت: عوامل مؤثری در زمینه بلوغ جنسی جوانان وجود دارد که از جمله می‌توان به مسائل جغرافیایی، تاریخ و یا حتی مناطق گرمسیر اشاره کرد. در مناطق گرمسیر بلوغ جنسی زودتر رخ می‌دهد. همچنین استقلال هم از جمله عواملی است که برای انجام ازدواج مهم است تا جوان بتواند مسئولیت‌پذیر باشد و همچنین امکان رشد برای جوان ایجاد شود .

به گفته نیلچی عوامل مؤثر بر سن ازدواج شامل عوامل جسمی، روحی روانی، اجتماعی و فرهنگی هستند .

معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت: برای از بین بردن بحران تجرد قطعی جوانان می‌توان به همسان همسری اشاره کرد به عبارتی دیگر اگر سن زوجین به یکدیگر نزدیک باشد و در سنین مشابه ازدواج کنند این بحران حل خواهد شد .

  

به گزارش ایونا ، معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت جوانان در کشور، گفت : از برنامه‌های ملی که در برنامه چهارم مورد توجه قرار گرفته توسعه مطالعات و تحقیقات در زمینه مسائل جوانان است .

محمد اسحاقی ادامه داد : جوان پژوهی بحث گسترده‌ای در سطح جهان و کشور است نه به خاطر تعداد و درصد جوانان که در کشور وجود دارند بلکه به این دلیل است که در این دوره در کشور توجهی ویژه‌ای به این گروه شده و قبل از هر چیزی باید شناخت جامعی در این رابطه داشته باشیم .

منتشر شده در اخبار کودکان و جوانانسایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *