رفتن به نوشته‌ها

بندرعباس در راس انواع خشونت مردان علیه زنان

وی ادامه داد: همچنین ۶۱ درصد آن‌ها اظهار کردند که سابقه ضرب و شتم آن‌ها توسط همسرانشان خارج از شمارش بوده است.

عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با بیان این که علیرغم این که زنان مذکور به شدت از سوی همسرانشان مورد آزار قرار گرفته بودند، تصریح کرد: حدود ۶۵ درصد آن‌ها تاکید داشتند که قصد طلاق و جدایی از همسرانشان را حتی پس از ضرب و شتم نداشتند که این امر نشان می‌دهد، در اغلب موارد، زنان مطلقه بیش از زنان متاهل در معرض خشونت نزدیکان یا جامعه قرار دارند.

وی همچنین با اشاره به تحقیق دکتر قاضی طباطبایی که در سال ۸۳ و بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده در مراکز استان‌ها در مورد وضعیت خشونت علیه زنان در خانه صورت گرفته است، یادآورشد: نتایج تحقیق حاکیست، بندرعباس با ۴/۳۸ درصد بیشترین و کرمان با ۸/۸ درصد، کمترین شیوع را از نظر تهدید و خشونت روانی علیه زنان در خانه دارد. همچنین از نظر خشونت فیزیکی خفیف علیه زنان، نیز بندرعباس با ۳/۴۹ درصد بالاترین و رشت با ۵/۴ درصد کمترین میزان را داشته است.

مدنی ادامه داد: از نظر خشونت جنسی نیز بندرعباس با ۲/۲۷ درصد بیشترین و کرمان با ۵/۱ درصد کمترین درصد شیوع را به خود اختصاص دادند.

وی با اشاره به این که از نظر خشونت فیزیکی شدید علیه زنان، بندرعباس با ۷۵ درصد موارد و سمنان با ۹ درصد کمترین میزان را داشتند، افزود: از نظر خشونت روانی کلامی نیز بندرعباس با ۲/۷۱ درصد و اهواز با ۶/۲۸ درصد بیشترین و کمترین میزان را داشتند.

خشونت اقتصادی علیه زنان همچون نپرداختن نفقه و یا ایجاد محدودیت‌های مالی از دیگر مواردی بود که عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به آن، گفت: بندرعباس با ۲۸ درصد و کرمان با چهار درصد بیشترین و کمترین میزان خشونت اقتصادی علیه زنان را به خود اختصاص داده‌ بودند.

وی ادامه داد: بر پایه نتایج ملی حاصل از مطالعه مذکور در مجموع، ۵۳ درصد زنان مورد تحقیق در این مطالعه ملی، در طول یک‌سال پیش از انجام این مطالعه، در معرض یکی از انواع خشونت‌ قرار گرفته بودند، همچنین در کل کشور خشونت‌های روانی ـ کلامی، شایع‌ترین نوع خشونت علیه زنان بوده که پس از آن اعمال خشونت‌های فیزیکی و همچنین جلوگیری از رشد فکری و کنترل مناسبات اجتماعی زنان، به ترتیب شایع‌ترین انواع خشونت‌ها علیه زنان را تشکیل می‌دادند.

مدنی با اشاره به تحقیقات انجام شده درباره اخبار منتشر شده در مطبوعات در مورد خشونت علیه زنان، خاطر نشان کرد: بررسی ۱۲ روزنامه کثیرالانتشار نشان می‌دهد، اختلالات روانی و پس از آن، اختلافات خانوادگی بخشی مهمی از زمینه‌هایی را تشکیل می‌دهند که منجر به خشونت مرتبط با زنان می‌شود.

وی با اعلام این که در فصل پاییز تعداد موارد انتشار اخبار در این زمینه بیشتر از فصل تابستان است، عنوان کرد: نزدیک به نیمی از قربانیان را گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال تشکیل می‌دهند و در دوسوم خشونت‌ها، مرد عامل خشونت‌ها علیه زنان است.

عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: بر این اساس روزانه ۲/۷ مرد در مقابل ۴/۲ زن اقدام به خشونت مرتبط با زنان می‌کنند.

عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با استناد به تحقیقی در سال ۸۲ در مورد زنان مورد خشونت واقع شده‌ای که به پزشکی قانونی ارجاع شده بودند، گفت: اغلب زنانی که مورد خشونت‌های شدید جسمی و یا جنسی قرار گرفته بودند، در گروه سنی ۲۰ تا ۳۹ سال قرار داشتند. همچنین ۷۲ درصد آن‌ها، از نظر اقتصادی به نوعی وابسته به همسرانشان بودند.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی » خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید مدنی در نشست رفاه اجتماعی و رسانه که امروز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، افزود: ۷۰ درصد زنان مذکور اذعان کرده‌اند، در طول یک‌سال پیش از انجام این تحقیق، پنج بار یا بیشتر توسط همسرانشان کتک خورده و یا مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

منتشر شده در اخبار مردانحقوق زنانمسائل حقوقی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *